Hop na špek

27. listopadu 2017, 00:00 - Pavel Páral
27. listopadu 2017, 00:00

Nefiltr Pavla Párala I když Miloši Zemanovi uvěříme, že změnil životosprávu, zdá se po jeho ruské cestě zcela nevyvratitelné, že slaniny se nevzdal a umí ji nejen zakousnout, ale i nalíčit na české kavárenské povaleče a mediální chamraď. Komedie sehraná kolem skandálního článku na webu ruské armády dokazuje, že Miloš si rád hraje a ve vedení volební kampaně je přes své zjevné fyzické a zřejmě už i mentální oslabení stále mistrem nad mistry.

Naivita těch, kdo věří, že by v armádním médiu ideologicky důkladně kontrolovaném, prověřovaném a důsledně řízeném Putinovou administrativou vyšel nějaký aktivistický, předem neschválený text, je zřejmě bezbřehá. Článek, který oslavoval okupaci Československa v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy v rozporu s jasným a oficiálním stanoviskem ruské administrativy, nemohl být publikován, zvláště v době Zemanovy oficiální státní návštěvy, jinak než na příkaz nějakého Putinova generála, který zase plnil nějaký befel shora. Představa, že by web armádní televize Zvezda byl nezávislý alespoň tak jako Lidové noviny a mohl by tam vpašovat něco v rozporu s oficiální politikou státu, je zcela mimo mísu.

Takže je to spíše o tom, co by pohostinný Rus nakonec neudělal pro svého slovanského bratra na pražských Hradčanech. Jakýpak je ten Miloš ruský sluha, když nejprve celý den mlčí, aby se v tom česká média pořádně vymáchala, a pak se proti takovému drzému článku velmi razantně ohradí? Autora označí za šílence a vymůže si omluvu od premiéra Medveděva jako hrdá hlava suverénního státu. Co je doma, to se počítá, obzvláště dva měsíce před prezidentskou volbou.

Stanovisko Ruska k okupaci v osmašedesátem je přitom už léta stabilní a i Putin několikrát zopakoval, že to ze strany Sovětského svazu byla chyba. To samozřejmě není úplně podle českých představ, ale od názoru, že okupace zachránila svobodu Československa, z provokativního článku to je opravdu hodně daleko.

Z komentářů českých médií je pak zřejmé, že jim Milošův špek stále chutná a ještě dlouho to nebude jinak. Tak dobrou chuť.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Je na uložení peněz lepší spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Auta
Retro: Automobilku Wartburg dělilo od lepšího osudu pár…
Škoda Kamiq se ukazuje na dalších fotkách těsně před čínskou premiérou
Robotické vysavače Electrolux a Samsung: úklid přes smartphone (vyzkoušeno)
Jaguary XE a XF dostaly novou výbavu 300 Sport a filtr pevných částic pro benzinové motory
Výkon vs. počet válců: Kdo nabízí v jednotlivých kategoriích nejvyšší maximum?
Technologie
AMD potichu uvedlo úsporná 35W APU pro desktop: Ryzen 5 2400GE a Ryzen 3 2200GE
ASRock X299 Extreme4: skvělý poměr cena/výkon (uživatelská recenze)
Intel Core i7-7800X: nejlevnější šestijádrový Skylake-X (uživatelská recenze)
10nm čipy Intelu vyjdou v počítačích NUC, s grafikou Radeon. Má proces stále problémy?
Březnové vydání Windows 10 bylo zkompilováno v dubnu [Insider Preview build 17134]
Hry pro příležitostné hráče