Hon na padělatele - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hon na padělatele

, Tomáš Pohanka,
Hon na padělatele
Zdroj: Euro.cz

Blata Blansko

PRAHA (tpk) – Čínskou ignoranci v přístupu k ochraně duševního vlastnictví nehodlá dále snášet blanenská Blata. Poté, co v polovině října celníci na Maltě zadrželi kontejner se sto šedesáti padělky blanenských motocyklů, zažalovala Blata u soudu v La Vallettě jejich čínského producenta. „Vzhledem k tomu, že výrobce ignoroval návrh na mimosoudní vyrovnání, Blata na něj v úterý podala žalobu,“ uvedl minulý týden pro ČTK Lukáš Vašíček z vedení blanenské společnosti.
Společnost, jejíž majitel Pavel Blata začal s výrobou minibiků v roce 1990, se až do minulého roku rozrůstala. V areálu blanenské průmyslové zóny se loni rozhodla postavit závod za téměř miliardu korun, na což získala letos v srpnu investiční pobídku v podobě slevy na dani z příjmu až do 291,7 milionu. Jenže čínské padělky, které se poprvé objevily v roce 2003, ohrožují její budoucnost. Jenom za první pololetí tohoto roku přišla na tržbách o 160 milionů korun, nekvalitní kopie navíc kazí pověst značky u zákazníků. Pavel Blata říká, že v Číně zákony na ochranu výrobků před plagiátorstvím existují. „Jde jen o to politicky dosáhnout toho, aby se vymáhaly,“ tvrdí. Již koncem září prohlásil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac, že úřad požádal české velvyslanectví v Pekingu o intervenci v případu.
Začátek procesu na Maltě zatím nebyl stanoven. I když Blata Blansko uspěje, bude to pouze první krok. Soudem přiřčené peníze si totiž bude muset v Číně vymoci sama, jak uvedl Lukáš Vašíček.