Holandský soud ve prospěch Rusů - Euro.cz

Přihlášení

Holandský soud ve prospěch Rusů

, Pavel Matocha,
Holandský soud ve prospěch Rusů
Zdroj: Euro.cz

Jukos

PRAHA (mtc) – Ruský likvidátor zbankrotované ropné firmy Jukos má právo uplatňovat nárok na část zahraničních aktiv nizozemské dceřiné firmy Yukos Finance. Nedostane však nad nimi plnou kontrolu. Rozhodl o tom amsterodamský soud. Yukos Finance je společnost, která mimo jiné vlastní i podíl ve slovenském provozovateli ropovodů Transpetrol, k němuž se chce zpět dostat slovenská vláda, aby zabránila vstupu ruského státu do své strategické firmy (EURO 32/2006).
Likvidátor Jukosu Eduard Rebgun byl soudem prohlášen za jednu z osob oprávněných nakládat s majetkem Yukosu Finance. Soud však odmítl Rebgunův požadavek získat nad touto firmou plnou kontrolu a přiznat mu právo schvalovat jakoukoli transakci s jejím majetkem.
Věřitelé Jukosu v čele s ruským státem a státní společností Rosněfť nyní doufají, že se zmocní aktiv Yukosu Finance v hodnotě přes 1,6 miliardy dolarů. Minulý týden již Rebgun odvolal zahraniční management této firmy a nizozemský soud mu tento krok schválil. Ruské úřady poté obvinily tyto manažery z tunelování.
Yukos Finance disponuje 1,5 miliardy dolarů, které jí zaplatila polská PKN Orlen za 54 procent akcií litevské rafinerie Mažeikiu. PKN však ještě může od transakce odstoupit. Dále jde o 49 procent akcií slovenského provozovatele ropovodů Transpetrol. Slovenská vláda se začátkem měsíce dohodla na nákupu zbylých 49 procent akcií Transpetrolu za 100 až 125 milionů dolarů.
Ruští prokurátoři minulý týden oznámili, že vyšetřují čtyři bývalé manažery Jukosu včetně jeho někdejšího prezidenta za údajné tunelování, tedy oddělování zahraničních majetků od zbankrotované firmy. Bývalý prezident Jukosu Steven Theede, finanční ředitel Bruce Misamore, zvláštní poradce David Godfrey a Tim Osborne, ředitel holdingové společnosti GML, která má 60 procent akcií Jukosu, jsou obviněni z nelegálního převodu aktiv v hodnotě asi deset miliard dolarů. Tito manažeři podle prokurátorů převedli aktiva Yukosu Finance do dvou nizozemských firem s cílem dostat tento majetek z dosahu věřitelů.
Krok ruské prokuratury je podle agentury AP dalším pokusem zabránit prodeji zahraničních aktiv Jukosu mimo jurisdikci ruských úřadů. Moskva se zjevně snaží, aby na většinu aktiv zbankrotovaného Jukosu dosáhla ropná společnost Rosněfť, která má úzké vazby na Kreml.