Hodně povyku a velké prázdno

20. října 2014, 00:00 - Petr Holec
20. října 2014, 00:00

TOP 09 funguje personálně podobně jako ANO, které Kalousek tak kritizuje

Poslanec František Laudát, bývalý předseda pražské TOP 09, během našeho letního rozhovoru předpověděl, že po pražských volbách ve straně skončí jak primátor Tomáš Hudeček, tak jeho krajský partajní šéf a magistrátní náměstek Jiří Vávra.

Mezi oběma politiky TOP 09 tehdy naplno vzplál předvolební džihád, když Hudeček vyškrtl vlastního šéfa z kandidátky, načež se Vávra potupně schovával za Restart 2014. Laudát se nespletl. Ani matador pražské politiky ale zřejmě nečekal, že oba zmínění budou (politicky) mrtví muži už pár dnů po volbách, a to ještě dost nestandardně, jak by řekli politici. Stínový šéf TOP 09 Miroslav Kalousek rád nazývá ANO Andreje Babiše stranou vůdcovského typu, dokonce na tom založil nový reklamní étos. Hudečkův a Vávrův pád ale nenese nic jiného než vůdcovský rukopis. Poté, co TOP 09 v Praze prohrála volby s ANO, zavolal Hudečkovi šéf strany Karel Schwarzenberg a prostě mu oznámil, že ve straně končí; na výběr měl vlastní rezignaci z tradičních vznešených důvodů, co vám v médiích zachrání od znečištění aspoň jednu tvář, nebo rovnou vyloučení. Tolik za demokracii.

Byla v tom jistá ironie: právě Hudečka si kníže, neoficiální boss Prahy, před časem vyhlédl jako mladého nadějného kádra budoucnosti a až do voleb vždy stál na jeho straně.

Ostatně i kvůli jeho podpoře vypadl z kandidátky Vávra, pro změnu kádr Kalouska. I on však dostal hned po volbách stejně velkorysou nabídku jako Hudeček, přestože doufal v návrat. Jaké překvapení, že ani jeden z nich už není členem TOP 09!

Ambiciózní, politicky však nezkušený Hudeček, jenž se při rozhodování občas nechává vést emocemi, samozřejmě udělal velkou strategickou chybu. Vyškrtnout vlastního partajního šéfa z kandidátky můžete jen tehdy, když víte, že ho buď večer sebere URNA s krabicí od vína, nebo že volby suverénně vyhrajete, takže nebudete sám na odstřel. Jinak si jen kopete vlastní politický hrob. Hudeček volby prohrál a teď do připraveného hrobu spadl. Stranu nicméně opouštějí i další pražští členové včetně jejího předchozího pražského volebního lídra Zdeňka Tůmy, který po vyhraných volbách vyměnil politiku za nadnárodní firmu. Ti ze strany pro změnu odcházejí na protest, ten je teď v politice nejpopulárnější. Pro TOP 09 jsou rozklad pražské organizace i volební ztráta Prahy kritické. Právě o vzdělanější, pravicové pražské voliče totiž opírá svůj volební potenciál. V roce 2010 tady porazila ve sněmovních volbách ODS, jež se na metropoli spoléhala předtím. Vítězství pak mladá strana s konzervativním programem, který mimo Prahu mnohé děsí, záhy zopakovala i v pražských volbách. Seberte TOP 09 Prahu a je po všem. Ostatně mimo ni se strana kvůli regionálnímu deficitu spoléhá na Starosty a nezávislé.

Jenže teď TOP 09 začíná ztrácet i Prahu: v loňských sněmovních volbách tady přišla o víc než čtyři procenta, a v letošních komunálních dokonce o deset procent. Takhle nějak začíná cesta do pekla; ODS může vyprávět.

Jenže ta aspoň mívala solidní regionální základnu. TOP 09 teď čeká ještě mnohem závažnější věc než ztráta méně populárního primátora a zamračeného technokrata, tedy nahraditelných lidí. A sice konec kouzla jménem Schwarzenberg, kvůli jehož auře někteří lidé volí i proti svým ekonomickým zájmům. Toho strana nenahradí, ani kdyby David Černý přemaloval na pankáče s fajfkou Kalouska.

Problém je, že TOP 09 funguje personálně podobně jako ANO, které Kalousek tak kritizuje: buď se maskuje lidmi jako kníže, nebo před volbami tahá z klobouku lídry jako Tůma. Když ti pak zmizejí, zbývá velké prázdno. l

O autorovi| Petr Holec • holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít