Hodně drahé mýtné - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hodně drahé mýtné

, Tomáš Pohanka,
Hodně drahé mýtné
Zdroj: Euro.cz

Toll Collect

PRAHA (tpk) – Elektronické mýtné za provoz nákladních automobilů v Německu nebylo spuštěno k 3. listopadu, jak se plánovalo, a konsorcium Toll Collect na odkladu může ztratit téměř čtvrt miliardy eur.
Původně přitom mělo konsorcium, v němž mají podíly DaimlerChrysler Services Mobility Management, Deutsche Telekom a francouzská firma Cofiroute, začít vybírat poplatky od konce srpna. Poté se kvůli komplikacím se satelitním systémem start odložil na 3. listopadu a probíhalo testování (EURO 37/2003). Ani během dvou měsíců se však problém nepodařilo odstranit. V současné době žádné další datum rozjezdu vybírání mýtného nezaznělo. Odborníci v oboru se domnívají, že to konsorcium s největší pravděpodobností letos nestihne. Reálně se jako termín jeví jaro příštího roku.
Průtahy již během října stály post šéfa Toll Collectu Michaela Rummela, zástupce DaimlerChrysleru ve vedení. K případu se vyjadřoval i německý ministr dopravy Manfred Stolpe, jenž měl Toll Collectu za zlé, že o problémech vládu dostatečně včas neinformoval. Zatímco německo-americká automobilka odhadla své ušlé příjmy do konce roku na sto milionů eur a celkové při nejhorší variantě na 240 milionů, německá vláda dokonce začala zvažovat řešení soudní cestou a najala si londýnskou právní firmu Linklaters & Alliance. Každý měsíc zpoždění jí totiž unikne 156 milionů eur.
Kvůli potížím se zaváděním Toll Collect přichází nejen o miliony eur, ale trpí také její pověst. Systém vybírání mýtného chce totiž po jeho zprovoznění v Německu prostřednictvím firem zastoupených v konsorciu nabízet v dalších státech, mimo jiné i v České republice.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze