Hloupé problémy chytrých brýlí

03. února 2014, 00:00 - Jakub Křešnička
03. února 2014, 00:00

Nové technologie vzbuzují obavy, kvůli Google Glass se i mění zákony

Google Glass se ještě ani nezačaly prodávat a už kvůli nim probíhají výslechy a soudy. Objevují se obavy o soukromí lidí, kteří by mohli být sledováni přes chytré brýle schopné pořizovat fotografie, video a online vyhledávat na internetu. Ve Spojených státech dokonce vznikla iniciativa Stop the Cyborgs, která si mimo jiné klade za cíl v určitých místech Google Glass a podobná zařízení zakázat kvůli strachu ze špiclování.

„Je důležité si uvědomit a je zcela přirozené, že každá nová technologie vyvolává nové otázky i obavy. Proto i v tomto případě nejdříve velmi pečlivě přemýšlíme nad tím, jak Google Glass navrhnout či zdokonalit,“ předkládá stanovisko Googlu PR manažerka jeho české pobočky Janka Zichová.

I proto jsou chytré brýle vyráběné technologickým gigantem aktuálně v testovacím programu Google Glass Explorer. Zapojilo se do něj za cenu 1500 dolarů (zhruba 30 tisíc korun) přibližně deset tisíc Američanů, kteří Googlu dodávají zpětnou vazbu svých zkušeností. A některé z nich nejsou zrovna veselé.

Chytré brýle podle Googlu vznikly proto, aby minimalizovaly zdržení při používání technologií a hledání potřebných informací. Než se člověk dopátrá zprávy z chytrého telefonu, musí ho přece jen nejdřív najít, aktivovat, naťukat, co potřebuje - a to je v dnešním uspěchaném technologickém světě příliš zdržení najednou. Google Glass však stačí oslovit povelem „OK Glass“ a hned se dá zjistit například poloha nejbližších bankomatů, což slibuje první česká aplikace pro chytré brýle od společností Inmite a Raiffeisenbank. Nebo prostě ukážou cestu kamkoli, podobně jako to dělají navigace.

Pokuta za brýle V propagačních videích Googlu radí s navigací při jízdě autem spolujezdec, který má brýle. Kalifornská policie už ovšem udělila první pokutu za řízení s Google Glass softwarové vývojářce Cecilii Abadieové. Soud pro dopravní přestupky v San Diegu ale nakonec rozhodl o její neplatnosti. Policii se nepodařilo prokázat, že by její brýle byly při řízení zapnuté a rozptylovaly její pozornost.

„Je to počátek úspěchu, ale ještě nás čeká dlouhá cesta,“ řekla americkým médiím po vynesení rozsudku Abadieová, která doufala, že soud používání chytrých brýlí při řízení povolí, i kdyby byly zapnuté. Soudce ale naopak uvedl, že by se na Google Glass mohl vztahovat zákon, který zakazuje při řízení používat zařízení podobná televizi.

Podle odborníků čeká Spojené státy řada soudních sporů, které vytvoří precedent k tomu, jak bude nahlíženo nejen na podobná zařízení, ale i na technologie, jako je auto bez řidiče, které Google vyvíjí také. Pokud by například způsobilo nehodu, hledala by se zodpovědnost u pasažérů, výrobců auta, nebo u dodavatele řídícího softwaru?

„To v tuto chvíli nelze předjímat,“ říká k možnosti pokutovat řidiče s Google Glass tisková mluvčí Policie ČR Vlasta Suchánková. „Nicméně předpokládáme, že pokud se brýle dostanou na český trh, jejich výrobce jasně stanoví, kdy se budou moci používat, tedy jejich účel, a například i to, zda jsou schváleny pro provoz na pozemních komunikacích,“ dodává Suchánková.

Americké společnosti jsou známé tím, že jsou schopné dát návod k použití i na sáčky s buráky, aby je náhodou někdo nežaloval. Proto si nejspíš i Google dá dobrý pozor. A právě k tomu slouží také program Google Glass Explorer - shromažďuje situace, do nichž se uživatelé dostanou, a firma pak vytvoří sérii upozornění. Už teď řidiče varuje a snad jako u každého svého produktu Google i v tomto případě doporučuje, aby se uživatelé řídili zákony země, v níž se nacházejí.

Výslech v kině Jako kdyby vypadl z filmového plátna, tak si musel připadat manželský pár, který se v americkém Ohiu šel podívat na film Jack Ryan: V utajení. Muž totiž přišel v chytrých brýlích a personál kina pojal podezření, že jde o filmového piráta. Pár musel z promítání odejít a muž byl podroben několikahodinovému výslechu přivolanými policisty.

„Neustále jsem jim opakoval, že brýle byly vypnuté, chtěl jsem jim i ukázat, že na zapnutých brýlích by bylo vidět světlo na minidispleji, ale nechtěli mi dovolit se jich dotknout, abych nevymazal důkazy,“ vyprávěl nejmenovaný muž serveru Gadgeteer.

Policie nakonec zařízení zkontrolovala sama a brýle vrátila, když na nich nenašla důkaz o nahrávání. Manželský pár pak od personálu kina dostal jako omluvu čtyři lístky zdarma. Muž přitom do stejného kina přišel stejně vybavený už dvakrát předtím, vždy bez problému.

„Než si lidé na Google Glass a jejich možnosti zvyknou, než porozumějí jejich fungování, asi by je uživatelé do kina nosit neměli. Jen bych byl rád, kdyby mě upozornili předtím, než jsem do sálu vešel,“ dodal muž, který chytré brýle nosí pořád, protože k nim má přidělaná dioptrická skla, což výtvor Googlu umožňuje od nedávno zavedené druhé generace zařízení.

Podobných varování se nejspíš brzy dočká nejen tento nešťastný filmový divák. Některé americké státy - třeba Delaware, New Jersey a Západní Virginie - už připravují zákony, které zakážou řízení s chytrými brýlemi. Ve spolupráci s policií se k podobnému zákazu chystá i britské ministerstvo dopravy.

A minimálně v USA k tomu obdobně přistupují i soukromé podniky - objevují se varování v kinech, restauracích, nemocnicích, kasinech, a dokonce i v pánských klubech, ačkoli erotický průmysl se jinak na možné využití chytrých brýlí těší.

Záleží na ceně Google Glass by se měly na americkém trhu objevit už letos. Žádné přesnější datum Google zatím nesdělil, Janka Zichová z české pobočky firmy jen dodala, že se Google chystá rozšířit testovací projekt i za hranice USA.

Ani aktuálně se objevující obavy z chytrých brýlí jejich výrobce od ostrého vstupu na trh neodradí. Koneckonců i mobilní telefony vzbuzovaly nedůvěru a jejich zákaz v některých místech se řeší upozorněními či nálepkami. A podobné to bude i s dalšími „nositelnými“ technologiemi.

Google přece jen není jediný, kdo chytré brýle připravuje - na podzim by se podle listu Korean Times měly začít prodávat brýle Galaxy Glass, které na technologickém veletrhu v Berlíně v září představí největší výrobce chytrých telefonů Samsung. Předobjednávky za 700 dolarů přijímá už i společnost Epson. Kanadská firma Recon Instruments své brýle prodává od loňského prosince. Objevují se i prototypy, které si s obstaráním financí pomáhají přes servery hromadného financování jako Kickstarter. Společnost Meta přes něj sháněla sto tisíc dolarů na vývoj stejnojmenných brýlí a zájem byl takový, že vybraná částka byla takřka dvojnásobná. Jejich brýle, které připomínají sci-fi ještě víc než Google Glass, mají být k dispozici od července.

Úspěch chytrých brýlí se ovšem bude odvíjet především od ceny. Podle blogů různých testerů Google Glass by firma také měla vychytat některé mouchy, prodloužit výdrž baterií a vytvořit zásobu aplikací, které využití brýlí rozšíří.

„Na ceně bude záležet opravdu hodně. Slyšel jsem, že nebudou schopni jít v roce 2014 s cenovkou pod 500 dolarů, proto podle mě neuspějí. Až s cenou klesnou pod 300 dolarů a udělají revizi nebo dvě? Pak se teprve ukážou pravé možnosti trhu. To přijde, myslím, v roce 2016,“ napsal pro Huffington Post odborník na technologie a jeden z testerů brýlí Robert Scoble.

Autor populárního blogu Scobleizer také podotkl, že se osobně setkal se zmiňovanou nedůvěrou lidí k podobným zařízením. Obvykle podle něj ale jde o ty, kteří s Google Glass zatím nepřišli do styku. Když se seznámí s tím, jak fungují, většinou pak obavy zaženou mávnutím ruky. Google a další firmy se podle něj budou spíše muset vyrovnat s obavami lidí, kteří si připadají na technologiích závislí.

„Lidé se bojí, že kvůli technologiím přicházejí o lidskost… Kdyby brýle fungovaly podle mých představ, moje závislost na online světě by byla ještě horší. Po osmiměsíčním používání Google Glass se toho ale bojím daleko méně. Přece jen i přes brýle vidím reálný svět častěji, než když používám svůj telefon,“ dodává Scoble.

Google Glass zatím zkouší deset tisíc lidí, zaplatili za to 1500 dolarů. Testovací program se brzy rozšíří za hranice USA. Google by měl vychytat některé mouchy, prodloužit výdrž baterií a vytvořit zásobu aplikací, které využití brýlí rozšíří.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít