Hledání osudů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hledání osudů

, Jakub Křešnička,
Hledání osudů
Zdroj: Euro.cz

Příběhy lidí, kteří se vzepřeli systému a svým jednáním změnili život nejen sobě, ale leckdy i společnosti celé, představuje nový internetový projekt Galerie NE

Co mají společného jména Martin Marek, Jakub Berdych, Lukáš Černý, František Zahrádka, Patrik Banga nebo Pavel Opočenský? A znáte je vůbec? Od studenta plzeňských práv, který se postavil tamnímu systému „švindl titulů“, přes podnikatele, jež vrátili lesk upadajícím oborům, odbojáře a zakladatele sdružení politických vězňů, novináře a lidskoprávního aktivisty až po kontroverzního umělce, který se zasloužil o změnu zákonů týkajících se sebeobrany. Jsou to lidé, kteří se vzepřeli systému, změnili nejen svůj osud a zasloužili si tak místo v Galerii NE.

Inspirativní encyklopedie

„Jde nám o to představit lidi, kteří se o něco zasloužili, a přitom se o nich možná ani neví nebo se na ně zapomíná. Přitom příběhy jejich chůze proti proudu jsou velmi zajímavé a leckdy by mohly působit jako vzor nebo přinejmenším inspirace,“ říkají šéfredaktoři projektu internetové galerie Pavel Eichler a Jan Hanzlík.
Zhruba měsíc existující Galerie NE prozatím čítá na dvacítku profilů takových lidí, do konce roku by se jejich řady měly rozrůst na šedesát. Do konce příštího roku by pak díky šéfredaktorům a dalším externím splupracovníkům měla vzniknout encyklopedie přibližně 120 zajímavých osudů.
„Je těžké z nich vybrat ty nejzajímavější, ale jedním z nich určitě je Patrik Banga, novinář a aktivista, který se v podstatě snaží mírnit aktuální histerii spojenou s Romy. Co kvůli tomu denně nachází ve své e-mailové schránce, se ani nedá popsat,“ dává Eichler příklad člověka, který říká NE paušalizaci a rasismu.
Podobně zajímavé je čtení o byznysové story Jakuba Berdycha, jenž spolu s Maximem Velčovským založil designové studio Qubus, které vrátilo umění do porcelárenské produkce a oproti kýčům vyváženým na východ slavilo úspěch i v západních galeriích. Inspirací pro hledání „díry na trhu“ je i příklad salonu Joshua, jehož prostřednictvím kdysi vnesli Lukáš Černý spolu s Matějem Homolou svěží vítr extravagance do trvalých a melírů konzervativních kadeřnictví.
„Inspirativní je příběh Jiřího George Huška, který si na jedné demonstraci v roce 1969 od milicionáře vysloužil průstřel hrudníku a ochrnul na pravou ruku. Nakonec emigroval do Spojených států, kde se setkal s kung-fu a taj-či. Díky cvičení a silné vůli se mu i ochrnutou paži podařilo rozhýbat a dnes v Česku vede školu taj-či,“ dává další příklad Hanzlík.
Autoři projektu se nevyhýbají ani kontroverzním postavám, jako je Pavel Opočenský. Nebýt jeho následných prohřešků, kvůli nimž si odseděl tři roky ve vězení, lidé by si ho pamatovali hlavně kvůli události ze začátku devadesátých let, kdy v sebeobraně zabil člověka. Jeho případ tehdy vedl až ke změně zákonů v posuzování nutné obrany.

Výstava osobností

Tipy na „exponáty“ do své galerie autoři projektu hledají, kde se dá – v novinách, literatuře i ve svém okolí. „Nemůžeme ale postihnout všechno, proto jsme zvědaví na nápady, které se sejdou od našich čtenářů na našem webu nebo na facebookovém profilu. Ať už to bude osobnost, které jsme si zatím nevšimli, nebo třeba jejich soused, o kterém jsme se ani nemohli doslechnout,“ říkají šéfredaktoři s tím, že galerie je určená pro české a československé osobnosti.
Ne každý, ale na jejich nabídku do zařazení do galerie kývne. Objevili se tací, kteří se obávali spojení s budějovickým Budvarem, který Galerii NE financuje a sám ve své komunikační kampani vytvořené ve spolupráci s agenturou Kaspen/Jung von Matt říká „ne“ nešvarům ve vaření piva. „To jsou zbytečné obavy. Budvar ani agentura do obsahu galerie nevstupují. Je to nezávislý projekt. Jinak bychom do toho ani nešli,“ ujišťují Eichler s Hanzlíkem. Jiní mají pro odmítnutí místa v galerii své vlastní důvody. „Třeba Xavier Baumaxa nám řekl ne s tím, že v Galerii NE být nemůže, protože celý život trpí tím, že neumí říci ne,“ směje se Eichler.
Autoři projektu nyní připravují sérii historických postav, v níž by vedle známých jmen, jako je Emil Holub nebo Eliška Junková a František Kriegel, neměla být nouze o kontroverzní osobnosti nebo nezvyklý pohled na známá jména.
Dosud webovou galerii čeká i překročení internetové sítě, když se 16. května vydá do pražského Klubu Újezd, kde se uskuteční výstava fotografií z dvaceti profilů projektu. „Měli by se tam setkat jak popisované osobnosti, tak autoři profilů a další spolupracovníci. Snad tam potkáme i další kandidáty na zařazení do naší encyklopedie,“ doufá Hanzlík.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze