Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Hlavně klid, shodli se řečníci investiční konference

23. září, 00:00 - Jan Brož, Ondřej Hergesell
23. září, 00:00

Zpomaleni se blíži a s ním i nižší výnosnost kapitálu. Krize podobná té před jedenácti lety vSak nehrozí

Česká i evropská ekonomika za sebou mají poměrně neklidné léto. Investoři jsou nervózní z budoucího hospodářského vývoje, ceny nemovitostí po letech růstu stagnují či klesají, akciové trhy znejisťuje vysoká volatilita. Dospěli jsme do začátku krize, nebo dokonce kolapsu ekonomiky?

Řečníci konference Investice, kterou uspořádal týdeník Euro, se shodli na ochlazení ekonomiky, ale příchod krize podobné té z roku 2008 nepředpokládá nikdo. „Žádný kolaps neočekávám, jen standardní vývoj hospodářského cyklu, proti kterému nemá příliš smysl bojovat“ říká Lukáš Vácha, obchodní ředitel společnost Conseq.

Před jedenácti lety odstartoval krizi pád nestabilních bank, doprovázený zásahy centrálních bankéřů, současná forma finančních institucí je - i díky významné celoevropské regulaci - na úplně jiné úrovni. Ani nynější vyšší cenová hladina nemovitostí by neměla trh významně rozkývat. „Ochlazenízájmu investorů o české nemovitosti vnímáme, ale není to žádný kolaps, jen stagnace a racionální korekce přehřátého trhu“tvrdí Pavel Doležal, výkonný ředitel Avant Funds.

V rámci debaty o případné nadhodnocenosti tuzemských nemovitostí padla hodnota deset až 15 procent, v některých případech až 20 procent, Doležal však nechce paušalizovat. „Vývoj cen nemovitostí je z dlouhodobého hlediska lineární, rostoucí křivka s výkyvy. Ochlazení zájmu a růstu cen vnímáme, ale jen v určitých segmentech a lokacích. Je třeba se dívat po konkrétních aktivech, ne na trh jako celek“ dodává šéf Avant Funds. Jistota: potraviny a výrobci strojů

A zhruba totéž platí pro celou českou ekonomiku. Na některé sektory zpomalení dopadne výrazněji, jiné naopak mohou vyjít významně posíleny. Vesměs panuje shoda, že nelehké časy čekají četné velkovýrobce jednoduchých autodílů s minimální přidanou hodnotou i marží, tedy proslulé montovny. Neznamená to však, že ohrožen je celý dodavatelský řetězec automobilového průmyslu.

Spolumajitel strojírenské skupiny SkyLimit Industry Jaroslav Sopuch věří, že menší a střední strojírenské podniky s vysokou mírou specializace by měly následující roky přestát nejen bez větších potíží, ale dokonce růst. „Dvě ze čtyř našich firem působí v oblasti průmyslové automatizace, mají vysokou přidanou hodnotu a vysoký podíl kvalifikované práce. Podle zkušeností z minulé krize se domníváme, že jsou trošku anticyklické,“ míní Sopuch.

Právě v časech klesajícího odbytu začínají totiž automobilky tlačit na inovace a nové modely na jedné straně, aby přilákaly váhající zákazníky, na straně druhé pak na vyšší efektivitu výrobního procesu a úsporu nákladů. Obojí neznamená nic jiného než více zakázek pro dodavatele výrobních strojů.

Vedle specializovaného strojírenství podle Milana Bílka z poradenské společnosti Patria Corporate Finance nemusejí mít obavy ani potravinářské firmy. „Třeba sektor potravinářství by recesí neměl být zasažen,“ je přesvědčen Bílek.

Kupte firmu, ceny klesají

Řečníci konference Investice se však shodli, že alespoň pro příštích pár let bude potřeba změnit přístup k ukládání peněz. „Jako investoři jsme příliš zhýčkaní. Pamatujeme si krizi před jedenácti lety aod té doby šlo nahoru prakticky vše, do čeho jsme dali peníze. Je třeba, aby investoři začali pracovat, aktivně investovat, a tím pomohli oddělit zrno od plev,“ soudí Lukáš Vácha s tím, že jako atraktivní se mu zdají akcie českých bank obchodovaných na burze či zajímavé příležitosti na Ukrajině.

Mnozí jsou navíc přesvědčeni, že právě nyní se otevírá ideální časové okno pro nákup firem. Přispívá k tomu právě obava před nejistou budoucností, která vedla k menší konkurenci mezi investory, a tedy i tlaku na kupní cenu, a také polevující očekávání vlastníků. Bez důležitosti není ani slábnoucí růst mezd, jejichž nevyzpytatelný růst v posledních letech znervózňoval nejednoho investora.

„Ceny v sektorech, tedy aspoň v těch, ve kterých jsme my, šly za posledních dvanáct měsíců hodně dolů a nastává dobrý čas nakupovat. Pokud porovnám situaci před rokem a dnes, tak rozdíl je dvacet procent,“ prohlásil Jozef Janov z Hartenberg Capital. Investiční fond spravující peníze premiéra Andreje Babiše vstoupil třeba do reprodukčních klinik, opravny letadel, ale například i do výroby spodního prádla. Podle Janova může tento výkyv v cenách trvat rok, ale třeba i tři roky. Důvodem je extrémní volatilita trhů v závislosti na třech celosvětových faktorech: Trump, Čína, brexit. „Když k tomu přidáte aktivity EU v otázce e-mobility či solární energie a různá rozhodnutí lokálních vlád, jako jsou minimální mzda a přidávání státním zaměstnancům, je nejistota poměrně velká,“ dodává Janov. 1

O autorovi| Jan Brož, Ondřej' Hergesell, broz@mf.cz, hergesell@mf.cz


Čtěte také

 Ilustrace k eseji Freedom for Tibet y Catalunya

Esej: Freedom for Tibet y Catalunya

Proč jsou podpora nezávislosti Tibetu a názor, ze české národní zájmy jsou zpozdilým …

před 7 hodinami

Praha „Véčko“ na Pankráci

Vídeň, náš vzor. O osudu Prahy v UNESCO se rozhodne na jejím horizontu

Praha je v ohrožení. Kdo to nevěděl, mohl se to dočíst nejpozději na konci října ve…

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Zeman pochybuje o pomníku pro vlasovce: Praze pomohli, ale byli to zrádci

Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale spoluprací s nacisty…

před 11 hodinami

Zdeněk Tůma

Zdeněk Tůma: Zatím se neříká, které země jsou ty špinavé

Zdeněk Tůma v sobě nezapře klasického makroekonoma, jímž byl celý profesní život od…

6. prosince 2019

 Otevření Konfuciova institutu na VŠFS se účastnil i hradní kancléř Vratislav Mynář.

Konfuciův institut v Praze povede 28letá expertka na Čínu

Posel