Hlas trumpenproletariátu

20. července 2015, 00:00 - Daniel Deyl
20. července 2015, 00:00

Předvolební kašpaření Donalda Trumpa děsí jeho kolegy republikány, Hillary Clintonová si může mnout ruce

Takto vypadá noční můra. Muž, který si v poli republikánských uchazečů o prezidentskou kandidaturu vede nejlépe, je zároveň tím, kdo má nejméně šancí proti Hillary Clintonové, pravděpodobné demokratické soupeřce. A jako by ten paradox sám o sobě nestačil, je tím mužem televizní podnikatelská celebrita s miliardami dolarů na účtu, umělými vlasy, mnoha manželkami a ještě více bankroty, která se netají tím, že lže, jako když tiskne.

Je to fantaskní svět Donalda J. Trumpa, devětašedesátiletého úspěšného developera, televizního moderátora a novopečeného politika. „Tisíce a tisíce lidí trhají svoje kreditní karty od Macy’s,“ bil se v prsa Trump v druhém červencovém týdnu na předvolebním shromáždění v arizonském Phoenixu, „strašně se mi to líbí.“ Bití v prsa, pro Trumpa nejobvyklejší způsob komunikace, našlo svoji příčinu v podobě jeho příznivců, kteří údajně zanevřeli na maloobchod Macy’s, jenž pro změnu krátce předtím zanevřel na Trumpa.

Odkud se všechna ta zlá krev bere? Když Trump na konci června oficiálně ohlašoval svůj vstup do prezidentské předvolební kampaně, zaměřil se na mexické imigranty. „Jsou jako infekční choroba,“ prohlásil na tiskové konferenci v Trump Tower, jednom ze svých luxusních mrakodrapů. „Mexická vláda sem posílá to nejhorší, co má: zločince, násilníky a překupníky s drogami,“ dodal a pokračoval zhruba v tom duchu, že příliv imigrantů je třeba zastavit všemi prostředky, a navrhl účtovat mexické vládě 100 tisíc dolarů za každého ilegálního imigranta.

Tisíce a tisíce

V korektně naladěných Spojených státech, kde navíc Hispánci tvoří plných 17 procent obyvatelstva, se taková řeč nenosí; nadto statistiky například Trumpovo paušální nařčení Mexičanů z násilné zločinnosti nepotvrzují. Televize NBC, před jejímiž kamerami Trump přes deset let natáčel pořad The Apprentice (v Česku zdomácněla jeho obdoba s názvem Máte padáka!), s ním okamžitě odmítla prodloužit smlouvu na další rok. Stejně se zachovala hispánská americká televize Univision, která odmítla vysílat Trumpovy pořady Miss USA a Miss Universe, a právě obchodní dům Macy’s.

Jestli těch, kteří roztrhali svou kreditku od řečeného maloobchodu, jsou skutečně „tisíce a tisíce“, je nejisté. Trump má ve zvyku nadsazovat (viz grafika). Důležité je, že jeho nestandardní přístup ke kampani získal obrovský ohlas. Ve Phoenixu museli Trumpovi lidé na poslední chvíli objednat namísto hotelového plesového sálu pro 1500 lidí konferenční centrum pro devět tisíc; když Trump dorazil, bylo tam beznadějně nacpáno.

Právě ochota říkat věci, které jiní nahlas neříkají (ať už jsou pravdivé, nebo nikoli), Trumpovi během dvou týdnů vynesla první místo v průběžném hodnocení republikánských uchazečů o prezidentskou kandidaturu. A to je pro republikány obrovský problém. Televize, které budou v průběhu primárek organizovat debaty mezi uchazeči, nebudou moci Trumpa ignorovat. A ve chvíli, kdy se Trump, sám zručný diskutér a demagog, zaměří na tvrdou kritiku Mexičanů, nezbude jeho rivalům než k tomu zaujmout pozici. Pokud s ním budou nesouhlasit, vystaví se nebezpečí, že jim to republikánští voliči (obvykle k Mexičanům a imigrantům obecně skeptičtí) v primárkách sečtou. Pokud naopak budou působit dojmem, že jsou s Trumpem na jedné lodi, automaticky se zbaví podpory zmiňovaných 17 procent hispánských voličů. Něco takového by velmi pravděpodobně přineslo v listopadu 2016 Hillary Clintonové vítězství, aniž by pro ně musela hnout prstem.

I proto jsou Trumpovi republikánští kolegové v čele s Jebem Bushem velmi nervózní a odsuzují newyorského developera horem dolem, co se do něho vejde. Poukazují například na to, že jeho současné konzervativní postoje – odpor proti omezení prodeje zbraní, příkrý nesouhlas s potraty a právě skepse vůči imigrantům – představují obrat o stoosmdesát stupňů od jeho postojů v minulosti. Tehdy Trump sponzoroval Clintonovy, tvrdil, že George W. Bush byl „špatný, zlý prezident“, a říkal dokonce, že dokud si republikáni neuvědomí, že potřebují barevné voliče, budou ve volbách prohrávat.

Máte padáka!

Vtip je v tom, že té části spektra, již Trump svým obhroublým stylem oslovuje (říkejme jí třeba trumpenproletariát), je celkem jedno, že si jejich hrdina dělá z úst záchod. Jsou na něho zvyklí z televize; jeho „you’re fired!“ zvolili druhou nejlepší televizní hláškou všech dob (jak píše The Economist) a The Apprentice je historicky nejúspěšnějším pořadem svého druhu na NBC.

Ani tak není pravděpodobné, že by Trump republikánskou nominaci získal – nese si s sebou příliš mnoho zátěže z dob, kdy si lokty nadmíru ostrými budoval pozici na newyorském

realitním trhu. („Chcete snad, abych říkal, že se mi nedaří?“ ptal se posměšně Trump novinářů, když vyšlo najevo, že hrubě nadsazuje výši svého jmění.) Není ani jisté, že Trump o prezidentský úřad vůbec stojí – je o něm známo, že pokud něco skutečně umí, je to sebepropagace, a znáte snad lepší reklamu, než je prezidentská kampaň? Ale ještě než padne, může Republikánské straně napáchat obrovské škody.

„To je na něm to pěkné,“ řekla reportérovi časopisu The Atlantic jedna z jeho příznivkyň, „má tolik peněz, že si může říkat, co chce.“ Českému čtenáři by to mělo znít povědomě.

Může být Trump prezidentem?

MEZI REPUBLIKÁNY VEDE…

Červencové preference pravděpodobných voličů

Republikánské strany pro primárky (v procentech)

Donald Trump, developer/celebrita 17

Jeb Bush, exguvernér Floridy 14

Scott Walker, guvernér Wisconsinu 8

Marco Rubio, senátor z Floridy 5

Ben Carson, chirurg 4

Mike Huckabee, exguvernér Arkansasu 4

Rand Paul, senátor z Tennessee 4

Ted Cruz, senátor z Texasu 6

Chris Christie, guvernér New Jersey 3

Rick Perry, exguvernér Texasu Rick Santorum, exsenátor z Pensylvánie Carly Fiorinová, bývalá ředitelka Hewlett-Packard Bobby Jindal, guvernér Louisiany John Kasich, guvernér Ohia 1

„To je na něm to pěkné,“ řekla reportérovi časopisu The Atlantic jedna z Trumpových příznivkyň, „má tolik peněz, že si může říkat, co chce.“ Českému čtenáři by to mělo znít povědomě. Donald Trump

KOLIK MÁ MAJETKU? Co tvrdí Trump a na kolik jeho majetek odhadují média (v mil. USD)

Dva měsíce poté, co Trump udal newjerseyské komisi pro kasina výši svého majetku jako 1,5 miliardy dolarů, odhadli jeho vlastní bankéři, že jeho majetek, jenž je schopen do 90 dnů prodat, činí 282 milionů.

Abraham Wallach, výkonný viceprezident Trump Organization, o údaji pěti miliard dolarů: „Donald má sklon občas přehánět. Mluví o budoucích výnosech.“

Sumu 700 milionů odsouhlasil audit ?irmy Arthur Andersen; započítal do ní týden starý úvěr 651 milionů na výstavbu kasina Taj Mahal v Atlantic City.

Trump byl nucen rozprodat značnou část portfolia, aby pokryl dluhy.

Po šesti letech se vrátil do žebříčku 400 nejbohatších Američanů – a stěžoval si, že odhad 450 milionů je příliš nízký.

Novinář Tim O’Brien vydal knihu Trumpův národ: Umění být Donaldem, v níž zpochybňuje Trumpova tvrzení o výši majetku. Trump jej zažaloval – a prohrál v první instanci i při odvolání.

„Jak určuji hodnotu svého majetku? Finanční analýzy nedělám, dělám mentální projekce. Hodnota závisí na trhu, na pocitech mnoha lidí, i na mých vlastních.“ Krachující kasina za něho v té době musel z rozhodnutí soudu řídit investor Carl Icahn.

Trump prohrává poslední odvolání ve sporu s novinářem O’Brienem; hodnotu své značky vidí někde mezi čtyřmi a pěti miliardami dolarů.

Po o?iciálním vstupu do prezidentské předvolební kampaně musel Trump ze zákona uvést hodnotu svého jmění; rozdíl mezi odhadem mediálním a jeho vlastním se snížil na něco přes dvojnásobek.

Uvádí výši hodnoty značky Trump na 3 miliardy dolarů; Forbes ji odhaduje na 125 milionů.

Téměř sedm miliard dolarů rozdílu mezi odhadem Forbesu a vlastním vysvětluje Trump „výrazně úspěšným“ rokem 2012.

… ALE PROTI HILLARY BY NEOBSTÁL Jak by v červenci dopadl souboj jednotlivých republikánských uchazečů o kandidaturu s předpokládanou kandidátkou Demokratické strany (mezi pravděpodobnými voliči bez rozdílu politické příslušnosti, v procentech)

46 : 42 Jeb Bush

46 : 40 Marco Rubio

49 : 40 Mike Huckabee

48 : 38 Rand Paul

48 : 37 Scott Walker

49 : 36 Ben Carson

51 : 34 Donald Trump

Hillary Clintonová

Zdroje: Gawker, Forbes, Spy, RealClearPolitics.com, USA Today/Suffolk

O autorovi| Daniel Deyl, deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít