Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Rondo.cz nabízí řešení, jak získat a udržet zákazníky. Výše platby je přizpůsobená možnostem firem

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Hitler byl prima strýček

25. září 2017, 00:00 - Lubomír Heger
25. září 2017, 00:00

Albert Speer jr. stavěl ekologické domy, než přišla nabídka z Pekingu a stal se megalomanem

Málo aut, krátké vzdálenosti pro pěší, kvetoucí centra a ohled na životní prostředí.

To byla hlavní kritéria činnosti architektonické kanceláře Albert Speer & Partner (AS&P: 200 zaměstnanců po světě, pobočka v Šanghaji) od roku 1964 do 90. let minulého století. Potom začal Albert Speer (29. července 1934 až 15. září 2017) dostávat lukrativní zakázky z arabského světa, kde jeho jméno znělo pěkně „protižidovsky“.

Jeho otcem byl totiž nejznámější z těch architektů světa, po nichž nezůstalo zhola nic: Albert Speer starší. O svém zaměstnavateli jednou napsal: „Mohl bych být asi jeho nejbližším přítelem, kdyby byl Hitler schopen přátelství.“

Otcovy vzdušné zámky

Albert mladší vyrůstal s matkou a sourozenci v Hitlerově horském sídle Berghofu ajeho první kamarádi se jmenovali Bormann či Brandt (lékař Karl Brandt organizoval vyvraždění tělesně postižené mládeže). Když měl fuhrer narozeniny, navlékli chlapci kožené kalhoty a vyrazili k Evě Braunové.

„Hitler?Docela prima strýček - z mé dětské perspektivy,“ zavzpomínal v roce 2000. Otec Albert starší kreslil pro vůdce velkolepé vzdušné projekty (hlavní město Germania, pět kilometrů dlouhý bulvár „severojižní osa“ a „světelný dóm“ u příležitosti olympiády Berlín 1936), v roce 1942 se však stal ministrem zbrojení a přišel na nápad zapojit „pracovní otroky“, což mu u norimberského tribunálu vyneslo 20 let vězení.

Speer starší měl k vůdci rozporuplný vztah - na jedné straně jím byl okouzlen a zachovával mu věrnost, na straně druhé jej považoval za asociála neschopného sebereflexe. V berlínském vězení Spandau napsal paměti, vnichž vůdce popsal jako člověka, jenž zůstával vzhůru do pěti i šesti ráno a vstával okolo poledne. Hodiny trávil na večeřích a čajových dýcháncích, plýtval svůj čas i čas kolegů při promítání filmů a vedl nudné monology. Citoval dokonce Evu Braunovou, podle níž byl vůdce „příliš zaneprázdněn na to, aby měl čas na sex“.

Syn otce ve vězení pravidelně navštěvuje, což později označil za „nejdelší půlhodiny v životě“. „Nepojilo mě s ním žádné pouto, byl cosi jako profesor. Později navštívil naši kancelář a užasl nad tím, co děláme.“

Moje návrhy jsou větší

Prudká změna přišla v roce 2000, kdy architekt Evropské centrální banky a mnoha dalších projektů ve Frankfurtu dostal nabídku vybudovat čínské automěsto Čchang-čchun, v němž vznikaly továrny Volkswagenu a Audi. Začalo období obrovských obchodů a přeformulovávání morálních zásad. Pro olympiádu v Pekingu 2008 postavil stadion Ptačí hnízdo pro 90 tisíc lidí a olympijskou zelenou čtvrť. Paralely s prací otce vyskakovaly před očima: čtvrť s nádražím poblíž náměstí Nebeského klidu spojuje bulvár zvaný severojižní osa, který měří na délku osm kilometrů. „Ty moje jsou větší, mnohem větší,“ odpověděl v roce 2007 na dotaz, jak by srovnal své architektonické návrhy s otcovými.

Největší projekt svého druhu od přestavby Paříže na konci 19. století charakterizovaly bulváry a nákupní střediska s gigantickými obrazovkami, které by dobře zapadly i do otcova vzdušného zámku Germanie. Sklony k megalomanii se opět sešly s vlasteneckým zápalem - pouze v j i n é zemi. Speer mladší zůstal do konce života nejvytíženějším německým architektem v zahraničí. Stavěl v Saúdské Arábii, Libyi i Nepálu. Nedlouho před smrtí získal pro svou kancelář zakázku postavit fotbalové stadiony pro mistrovství světa 2022 v Kataru. Megalomanštější projekt aby člověk pohledal. •

O autorovi| Lubomír Heger, heger@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
10 příkladů, kdy vám může vzniknout dluh na zdravotním pojištění
Jaké změny musíte hlásit na finanční úřad?
Zvýšení nemocenského pojištění pro OSVČ v roce 2019
7 zlozvyků, kterými škodíte svému autu
Na co všechno pamatovat při změně práce
Auta
Nové BMW M340i xDrive naznačuje, že příští M3 bude opravdu…
Zimní vs. letní pneumatiky: Jak se liší brzdění z rychlosti 200 km/h na suchu u Porsche 911?
Dnes je to na den přesně 65 let od chvíle, kdy Seat vyrobil svůj úplně první automobil
Test Kia Ceed a Ceed SW 1.0 T-GDI: V jednoduchosti je krása
Autem roku v ČR se pro rok 2019 stane Kia, Ford, BMW, Peugeot nebo Subaru
Technologie
Windows 10 October 2018 Update: místo okrajových funkcí zlepšováky pro každý den [recenze]
Skoro 1200 filmů v čudu. Alza zrušila svou online videopůjčovnu
Šeptanda: Samsung Galaxy S10 bude mít díru v displeji
Fotky GeForce GTX 1060 s GDDR5X: uvnitř osekaná GTX 1080, vydání je asi blízko
Týdny čekání končí. Distribuce Windows 10 October 2018 Update pokračuje
Hry pro příležitostné hráče