Helmut Veliký

26. června, 00:00 - Václav Drchal
26. června, 00:00

Někdejší německý kancléř Helmut Kohl byl u znovusjednocení Německa a v úřadě vydržel skoro r *^ stejně dlouho jako Bismartck

Kdysi, v dobách své největší slávy, odbyl Helmut Kohl (3. dubna 1930 - 16. června 2017) otázku na svoji úlohu v dějinách slovy: „Když v noci plením ledničku, znamená pro mě historie opravdu málo.“ Při pohledu na jeho rozšafnou blahobytnost si člověk leckdy říkal, že na tom něco bude, jenže do historie se tento bratru stodvacetikilový milovník nadívaných vepřových žaludků zapsal docela hluboko. Kancléřem byl nejdéle po Bismarckovi, výrazně se podílel na evropské integraci a hlavně - znovu sjednotil rozdělené Německo.

Až nahoru

Pocházel z konzervativní katolické rodiny a snil prý o tom, že jednou bude sedlákem.

Jenže místo toho studoval práva, politologii, historii a už ve 30 letech vstoupil do politiky.

Nejdřív ve svém rodném Ludwigshafenu, pak vládl spolkové zemi Porýní-Falc a nakonec se prosadil na celostátní úrovni. Do čela spolkové CDU se postavil v roce 1973 a tím úplně největším Helmutem ze všech se stal o devět let později.

Ze začátku to na nějaký mimořádný úspěch nevypadalo. Noviny neměly nového kancléře rády. Der Spiegel psal o „provinčním a nudném medvědovi“, a po západním Německu dokonce koloval „vtip“, že když už může být kancléřem Kohl, dokazuje to jediné, může jím dnes být už naprosto kdokoli. Takové odsudky byly nespravedlivé a nebraly v potaz, že Kohl je mazaný politický rutinér, který své straně vládne železnou rukou a má smysl pro dramatická gesta.

V roce 1984 ho například zachytily kamery, jak si při oslavách bitvy u Verdunu jakoby mimoděk podal ruku s francouzským prezidentem Mitterrandem. Samozřejmě šlo o předem připravené divadlo, jehož režisérem byl Kohl.

A potom v listopadu 1989 padla Berlínská zeď. Kohl se, jak sám uznával, ocitl ve správný čas na správném místě, přičemž jeho největším vkladem do znovusjednocení Německa byla schopnost trpělivě vyjednávat a léta budované přátelské vztahy s představiteli čtyř vítězných mocností. Nejsložitější byly rozhovory se sovětským vůdcem Gorbačovem. K průlomu došlo v červenci 1990 na Gorbačovově kavkazské dače. Kohl odsud odjížděl prakticky se vším, co mohl dostat (členství Německa v NATO, rychlý odchod sovětských vojsk z NDR), jen to nebylo úplně levné: Německo Rusům za znovusjednocení zaplatilo 50 miliard až 80 miliard marek.

Podzim patriarchy

V té době neměl Kohl doma rovnocenného soupeře. S přehledem vyhrál volby a sociální demokraty dokázal držet v opozici ještě dalších osm let. Když konečně nadšení vyprchalo a Kohl v roce 1998 volby prohrál, zdálo se, že se nic tak strašného neděje. Dál stranu vedl a čekal na novou příležitost. Jenže na konci následujícího roku vypukl skandál a ukázalo se, že si poslušnost stranických kolegů léta kupoval miliony z černých fondů. Říkalo se tomu „Kohlův systém“ a jeho makléř se k němu také veřejně přiznal, rázně však odmítl, že by se jakkoli osobně obohatil.

Ještě předtím, než definitivně zmizel z politiky, pronesl na svoji obhajobu větu, která ho charakterizuje snad nejlépe ze všech: „V celém mém politickém životě byla osobní důvěra vždy důležitější než čistě formální kontrola.“

Podzim Kohlova života byl spíš hořký.

Poslední léta strávil na kolečkovém křesle a nikdy se nedokázal úplně přenést přes způsob, jakým se od něj v CDU distancovali jeho chráněnci v čele se současnou kancléřkou Angelou Merkelovou. •

O autorovi| Václav Drchal, drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Neodolatelně lákavá nabídka pro dealery VW a Škoda? Hyundai…
Bateriová revoluce: Toshiba má akumulátor, který se nabije za šest minut
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Technologie
Adware a Defender zpomalí váš počítač nejvíce, Eset a F Secure naopak nejméně
Nákupní tip: Čtečka Kindle Paperwhite je dnes o 800 Kč levnější
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít