Hejtmanův dvůr

03. října 2016, 00:00 - Jan Novotný
03. října 2016, 00:00

Michalovi Haškovi zdaleka nekryje záda jen lobbistka Jana Mrencová Asociace krajů České republiky je oficiálně zájmovým sdružením krajů, jehož cílem je hájit a prosazovat zájmy českých regionů. Ve skutečnosti je ale významnou mocenskou pákou jihomoravského hejtmana Michala Haška. Jednou z posledních, která mu na celostátní úrovni ještě zbyla. Politik, který byl po takzvané lánské schůzce usvědčen ze lži a před několika týdny přistižen při zaměstnávání neexistující mluvčí, chce navzdory všem svým přešlapům v politice pokračovat. A právě asociace krajů mu pro tyto ambice vytváří příjemné zázemí.

Haškovi velmi pomáhá, že hejtmani jsou téměř výhradně sociální demokraté.

Snadno je tak jejich neformálním lídrem -s celostátní politikou má z nich největší zkušenosti. V příštích dnech se to ale může změnit. Hašek bude v krajských volbách hrát o svou politickou budoucnost, a tedy i o „svou“ asociaci, kterou používá pro posilování vlastní pozice uvnitř ČSSD i mimo ni. Hašek asociaci předsedá ado jejích orgánů si prosadil loajální lidi, kteří se na celostátní úrovni starají především o jeho zájmy.

Mlátička z národní

„Jsem zrovna na cestě k jednání Česko-čínské obchodní komory, ale poslouchám“ ozve se v telefonu ředitel asociace a Haškův blízký spojenec Radek Polma. Spolupráce s čínskými investory v posledních měsících jihomoravského hejtmana velmi zaměstnává.

Podobně jako prezidenta Miloše Zemana, kterému Hašek dodnes dělá poradce. Spojenectví s Hradem je pro Haška stále klíčové. Zatím má Zemanovi co nabídnout -třeba účast krajů při jednáních s Číňany.

V tom mu pomáhá právě Radek Polma jako ředitel asociace. Hašek mu podal pomocnou ruku poté, co tento severočeský sociální demokrat musel před sněmovními volbami v roce 2010 opustit libereckou kandidátku ČSSD. Provalilo se, že se 17. listopadu 1989 na Národní třídě podílel na policejním zákroku proti studentům. Zasahoval dokonce v kordonu, který provedl hlavní rozháněcí zákrok. Haškovi je Polma politicky zcela oddán. Vděčí mu za vlivné místo ředitele asociace a ochotně poslouchá jeho příkazy. Třeba ten, aby dal práci dalším Haškovým spojencům - dodnes ne příliš známému lobbistovi Janu Slánskému či někdejšímu šéfovi pozemkového fondu Petru Šťovíčkovi.

Jakmile se Polma dozví, že tématem rozhovoru s týdeníkem Euro je působení obou těchto lidí v asociaci, odmítá dále cokoli sdělit. „Dotazy vám zodpovíme, pouze až podáte žádost podle zákona. To vám mohu jako člověk s právním vzděláním doporučit“ zdůrazňuje Polma, který se pyšní bakalářským titulem z vyšší odborné školy bezpečnostního zaměření.

Honza od Michala

Asociace krajů České republiky tedy odmítá s veřejností komunikovat jinak než na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím, což je u veřejných institucí placených z daní značně nestandardní.

Slánský podle informací, které týdeník Euro získal od zaměstnanců asociace, nastoupil přede dvěma lety na nespecifikovanou pozici, která ze všeho nejvíc připomíná lobbing. S Haškem Slánský spolupracuje už deset let a j e jeho osobním přítelem. Podle zdrojů týdeníku Euro z jižní Moravy je Slánský dlouhodobě nejbližším Haškovým pobočníkem. V minulosti se objevoval na tiskových konferencích, na akcích Jihomoravského kraje nebo při rozhovorech s novináři. Vystupoval jako Haškova pravá ruka, ačkoli nikdy nebyl na brněnském hejtmanství zaměstnán.

Pod Špilberkem se mu už několik let přezdívá „hroch“. „Úkoloval právníky, mluvčí i další zaměstnance úřadu. Na své kanceláři nikdy neměl jmenovku, nikdo nevěděl, jakou pozici přesně zastává. Představoval se jako Honza od Michala“ popisuje atmosféru na brněnském krajském úřadě jeden z jeho zaměstnanců.

Slánský pochází stejně jako Polma z Liberce. V minulosti se „proslavil“ také jako tajemník ředitele karlovarské nemocnice, která mu koupila pro osobní účely automobil. Týdeník Euro se pokusil se Slánským spojit, ale neúspěšně.

Nereagoval ani na zaslané vzkazy. „Pana Slánského historicky doporučili poslanci z Liberecka“ zdůvodnil spolupráci se svým pobočníkem hejtman Michal Hašek.

Dvorní advokáti z KŠB

Další Haškův externí poradce, někdejší šéf pozemkového fondu Petr Šťovíček, odmítl ke své poradenské činnosti pro asociaci cokoli sdělit. „Pane redaktore, jak jistě víte, nemám občanskou ani žádnou jinou povinnost vám jakékoli informace poskytovat. Mimoto jsem vázán zákonnou povinností mlčenlivosti advokáta, tak vám je ani poskytnout nemohu“ napsal v e-mailové odpovědi Šťovíček.

V minulosti nejvíce zaujal obrazem, který daroval pražskému politickému podnikateli Ivo Rittigovi. Lobbista je na něm znázorněn jako bůh Zeus.

Práce v asociaci ale není jediná Šťovíčkova „výpomoc“ Haškovi. Advokátní kancelář KŠD Legal, kde Šťovíček působí, získala například letos v červnu od Jihomoravského kraje smlouvu na právní poradenství v několika sporech. Odměna? 2200 korun na hodinu. „Pana Šťovíčka jsme angažovali jako experta na církevní restituce“ uvedl ktomu jihomoravský hejtman.

S Haškem úzce spolupracuje i bratr Petra Šťovíčka Jan, zakladatel advokátní kanceláře KŠD Legal. I on zastupuje Jihomoravský kraj v právních sporech.

Haškovou prodlouženou rukou do byznysu, který se ovšem neobejde bez spolupráce s politiky, je předseda představenstva obří stavební firmy OHL ŽS Michal Štefl. Tento vlivný podnikatel a viceprezident Hospodářské komory je letitým Haškovým poradcem v oblasti ekonomiky. OHL ŽS se dlouhodobě podílí na stavbách financovaných z rozpočtu kraje. Stavěli i jeden z nejkontroverznějších projektů posledních let na jižní Moravě - obří solární park na brněnském letišti.

Dary slunce

Ten stojí a vydělává na pozemcích kraje, aniž by kraj měl podíl na jeho zisku. Již v prvním roce fungování přitom solární park vydělal 320 milionů korun. Za stavbu soukromé sluneční elektrárny se zaručil sám Michal Hašek, aby elektrárna snadněji získala úvěry u bank.

V kauze brněnského letiště se kromě Štefla a jeho spolupracovníků z OHL ŽS objevují i další jména opor Michala Haška. Jedním z akcionářů elektrárny je například advokát a šéf Svazu vinařů Tibor Nyitray. Vinařský svaz také patří mezi největší Haškovy spojence, Hašek za něj na oplátku lobbuje v Praze.

Brněnský solární park odhaluje i další Haškovy věrné. Stopa míří až ke známému lobbistovi a někdejšímu pobočníkovi premiéra Stanislava Grosse Andreji Surňakovi. Jeho obchodním partnerem je jednatel dceřiné společnosti provozovatele brněnského solárního parku Ladislav Patlich, mimo jiné dlouholetý finanční ředitel OHL ŽS.

Podle informací týdeníku Euro Surňak Haškovi nepravidelně radí. „Pana Surňaka znám a občas se s ním vidím, stejně jako s řadou lidí, které jsem potkal za 16 let v české politice. VPraze probereme u kávy politiku, fotbal, Prahu, Brno a to je vše“ řekl ktomu Hašek týdeníku Euro.

Jeho hejtmanský dvůr je zatím plný vlivných zákulisních postav. Málokdo z předních sociálních demokratů disponuje tak rozsáhlými kontakty s lidmi ze šedé zóny mezi politikou a byznysem jako právě jihomoravský hejtman. I proto je dosud politicky „nesmrtelný“. Přinejmenším do víkendových krajských voleb. •

Slánský úkoloval právníky, mluvčí i další zaměstnance úřadu. Na své kanceláři nikdy neměl jmenovku, nikdo nevěděl, jakou pozici přesně zastává. Představoval se jako Honza od Michala.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít