Hejtmanské tance

24. září 2012, 00:00 - (red)
24. září 2012, 00:00

palubní deník

Předvolební dáreček Sociální demokraté se před blížícími volbami hřejí na výsluní průzkumové přízně. A to přestože nemají jasně profilované a respektované lídry s vizí a za mřížemi vazebních šatlav dlí dva její vlivní reprezentanti - středočeský exhejtman David Rath a ústecký vicehejtman Pavel Kouda. Rath za sedm v tašce českých a Kouda za bůhví kolik v čem dotačních. (Nechme teď stranou, zda bude jejich vina za finanční kouzelnictví prokázána.) V politicko-policejních kruzích se ovšem objevila nová informace, která by mohla aktuálními preferencemi Lihového, pardon Lidového, domu zahýbat. A totiž ta, že Rath a Kouda nemusejí být jediné velké ryby z řad ČSSD, které do doby konání voleb mohou uvíznout v policejních sítích. Podle zjištění Palubního deníku totiž prý detektivové hladově krouží okolo dalších exponentů ústecké gubernie.

Jejich jména se ale zatím nesmějí nahlas vyslovovat. Tak Palubní deník jen zašeptá: hejtmanka Jana Vaňhová a její náměstek Arno Fišera. Pšššt.

Hon pokračuje O tom, že se na podzim rozpadne aktuální koalice na pražském magistrátu, se hovoří už od počátku letošních prázdnin. V zákulisí se hojně spekulovalo, že TOP 09 vypoví koalici s ODS a je už předběžně dohodnutá se sociálními demokraty, že je vezme do party a sama obsadí místo primátora.

Jistou politickou logiku by to mělo. Populární docent Svoboda sbírá zatím body spíše pro ODS, a ta přece v posledních volbách právě s topkou prohrála. Jenže v pražské politice o politiku zase až tak moc nejde. Jde především o peníze z dřívějších i aktuálních městských zakázek, a ty nejsou vůbec malé.

Penězovody přerušené poté, co Bohuslav Svoboda vyhnal z rady koaliční socialisty Petra Hulínského, kteří měli blízko k Tomáši Hrdličkovi, je třeba evidentně zase obnovit. A v TOP 09 je už dostatek rozumných, kteří to chápou. Podle řady zpráv mělo ke vzpouře proti Svobodovi dojít minulý čtvrtek, ale nakonec z ní sešlo. Pražští zastupitelé topky jsou totiž pod tlakem celostátního vedení, které se obává, že by takový převrat poškodil šance jejích pražských kandidátů do Senátu v nadcházejících volbách a ovlivnil by i volební výsledek v některých krajských kláních.

Nicméně podstata pražského konfliktu je uvnitř ODS a zdá se, že začíná přesahovat hranice Prahy. Podle některých zdrojů zevnitř ODS totiž mocný pražský ódéesák a podnikatel Tomáš Hrdlička finančně podporuje nové volební hnutí Uzdravme naši politiku - Středočeši.cz, což pražskou vzpouru proti primátoru Svobodovi pozoruhodně spojuje s protinečasovskou vzpourou středočeských poslanců ODS kolem Petra Tluchoře.

Nečas stojí zatím ve všech sporech v Praze za Svobodou. Rozpad magistrátní koalice by byl jeho významnou prohrou a zhoršoval by jeho pozici na volebním kongresu ODS. Konec Svobody na místě primátora by pak znamenal jistě i mocenské změny v pražské organizaci a ovlivnil by složení velmi početné pražské delegátky. A pokud by i kvůli Hrdličkovým Středočechům.cz neuspěla ODS v nejnadějnějších volbách v Rathově kraji, mohl by mít současný premiér na kongresu obhajobu předsednického křesla o dost těžší.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít