HAVEL VERSUS BENDA - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

HAVEL VERSUS BENDA

, Štěpánka Kučerová,
HAVEL VERSUS BENDA
Zdroj: Euro.cz

A f é r a     Z i l k

Otevřeným ostrým střetem mezi prezidentem Václavem Havlem a bývalým šéfem Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu a nynějším senátorem Václavem Bendou (ODS) pokračuje nechutná aféra, která začala rozhodnutím Pražského hradu neudělit důležité státní vyznamenání bývalému vídeňskému starostovi Helmutu Zilkovi.

„Pan Benda vědomě lže, já jsem o tom nevěděl, prohlásil prezident Havel v reakci na Bendovo tvrzení, že ho předem informoval o prověřování minulosti osob navržených na státní vyznamenání. Podle Martina Krafla z tiskového oddělení prezidentské kanceláře se měl se žádostí o lustraci kandidátů na vyznamenání na Václava Bendu údajně soukromě obracet prezidentův – dnes už bývalý – kancléř Ivan Medek.

Senátor Benda však tvrdí, že o prověřování minulosti a o lustracích kandidátů věděl nepochybně i Havel. A přestože pro své tvrzení nemá přímé důkazy, je rovněž přesvědčen, že prezident o této praxi věděl i v předchozích letech. „Letos o těch záležitostech pan prezident věděl s určitostí, protože jsme spolu o tom opakovaně osobně mluvili. Pro minulé roky předpokládám, že pan prezident o té záležitosti věděl, ale byla to jaksi natolik standardní rutina, že se to vyřizovalo s Kanceláří prezidenta republiky, respektive s kancléřem, tvrdí Benda.

O tom, že Havel o prověřování kandidátů věděl minimálně letos, má Václav Benda podle svých slov i písemný důkaz. Fax, který mu v pondělí 26. října v 10.09 zaslal vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivan Medek a jehož doslovný text zní: „Vážený pane senátore, na základě pokynu prezidenta republiky vás žádám jako experta, o kterém je známo, že se dlouhou dobu zabýval podobnými otázkami, o vyjádření k případu Helmut Zilk. Toto vyjádření potřebuje prezident republiky dnes 26. října do 12.00 hodin. Benda tvrdí, že vzápětí na tento fax prezidentské kanceláře odpověděl vyjádřením, že může na základě ověřených informací potvrdit, že Helmut Zilk byl ve druhé polovině 60. let nejprve důvěrným spolupracovníkem a poté agentem StB a že za tuto činnost pobíral peníze. Důkazem o tom, že prezident o prověřování věděl, jsou podle Bendy i dva rozhovory, které s Havlem na toto téma vedl. První se měl odehrát ve druhé polovině září na oslavě narozenin prezidentova bratra a druhý údajně proběhl telefonicky 25. října, tedy krátce poté, co aféra Zilk propukla.

Prezident však i nadále trvá na tom, že jej Benda o Zilkovi neinformoval, přestože na oslavě svého bratra s ním skutečně mluvil. „Václav Benda mě oslovil a cosi zabručel v tom smyslu, že mám mezi těmi vyznamenanými spoustu agentů, prohlásil prezident. Na to, jak říká, senátorovi odpověděl, že „své vyznamenané nelustruje . Zároveň připomněl, že v parlamentní komisi, která kandidáty na státní vyznamenání schvaluje, pracuje Bendův syn Marek. Ten podle prezidenta musel vědět, jaké důkazy má jeho otec na Zilka. „Proto jsem také tehdy řekl, že to byla past na mě nastražená, a jsem si dodnes jist, že tomu tak je. Mnoho indicií, které jsem pak získal, mi to ověřilo, prohlásil prezident.

Benda sice řekl, že prezidentova slova nese velmi těžce, nechce se s ním však pouštět do žádné pře či polemiky. „Věřím ve zdravý úsudek svých spoluobčanů, prohlásil s tím, že na všem, co sdělil Hradu, trvá.

V souvislosti s aférou Zilk se objevily i spekulace, že právě kvůli ní byl minulý týden odvolán hradní kancléř Ivan Medek. Na jeho místo nastoupil bývalý ředitel České televize Ivo Mathé. Hrad však podobné úvahy odmítá, prezident podle tiskového odboru o Medkově sesazení uvažoval již delší dobu.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze