Ha, a máte zase pole

23. listopadu 2015, 00:00 - Hana Boříková
23. listopadu 2015, 00:00

Realitní podnikatel Pawlowski prodal palác a nakoupil pole. A teď kvůli oběma obchodům podává trestní oznámení

Pole v Benicích a Škodův palác mají na první pohled společné jen hlavní aktéry: pražský magistrát a česko-švýcarského podnikatele Sebastiana Pawlowského.

Ten v roce 2006 pronajal městu Praze bývalý Škodův palác na Jungmannově náměstí na dvacet let za více než čtyři miliardy. Rok nato budovu prodal a nakoupil v okrajové městské části Benice skoro třicet hektarů polí s vidinou, že na nich postaví sídliště pro tři, možná čtyři tisíce lidí. Tedy až mu oranici promění zastupitelé Prahy na developerské eldorádo.

Dnes, po osmi letech, Sebastian Pawlowski podává trestní oznámení, ve kterém oba své životní obchody spojil. Má totiž podezření, že jemu i městu vzniká škoda. Jak? Představitelé Prahy nechtějí přijmout slevu na nájemném za Škodův palác, kterou jim vytrvale vnucuje jejich domácí – společnost Copa Retail.

Navíc měli nevýhodně přestěhovat z paláce dopravní agendy do Kongresového centra. On sám je prý přímo škodný tím, že mu Praha znemožnila realizovat v Benicích bytový projekt. Škodu vyčíslil na téměř 2,6 miliardy a hodlá ji vymáhat v mezinárodní arbitráži.

Může jít jen o bububu naštvaného developera, který utratil za pozemky téměř 400

milionů a dnes si může místo bagru pořídit tak maximálně traktor. Sebastian Pawlowski ovšem znovu oživil dva už tak dost bizarní příběhy z éry exprimátora Pavla Béma a posunul je do úrovně absurdity. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality už začal věc řešit. K podání vysvětlení si pozval například právníky, kteří ve sporu o Škodův palác zastupovali v minulosti Prahu, bývalou ředitelku odboru územního plánu Jitku Cvetlerovou a předvolání očekává i exprimátor Tomáš Hudeček.

Podej vysvětlení!

Případy Benic i Škodova paláce už byly mnohokrát probírány, pro pochopení současného dění je však nutné se k nim vrátit. Psal se rok 2006. Primátor Bém byl na vrcholu popularity a v podstatě si mohl dělat, co chtěl. Když začala média zpochybňovat akci „kulový blesk“ – tak se přezdívalo sestěhování magistrátních úředníků do Pawlowského budovy, za jejíž pronájem na dvacet let zaplatí Praha ony více než čtyři miliardy – zaštítil se Bém studií renomované poradenské firmy: Praha pronajme své stávající domy a Pražan ve finále vydělá ekonomicky i pohodlím, jelikož vše vyřídí na jednom místě. Dnes je jasné, že šlo o nesmysl. Úředníci se do budovy nevešli a prostory magistrátu se mnohdy pronajmout nepodařilo vůbec, natož lukrativně.

Bohuslav Svoboda (ODS), který po volbách v roce 2010 Béma vystřídal, zjistil, že Pawlowski už v roce 2007 prodal firmu Copa Retail, ve které byla budova zaparkována, jistému Davidu Maxwellovi. Ano, Praha si podle Pavla Béma vyjednala předkupní právo na budovu, a než se do ní vůbec nastěhovala, ukázalo se, že ji Pawlowski obratem zatížil 1,5miliardovým úvěrem. Renomovaní právníci najatí Prahou sjednali toto právo ovšem jen pro případ, že Pawlowski prodá samotný dům, nikoli společnost, která jej vlastní. Co na tom, že realitní transakce se i z daňových důvodů provádějí prodejem firem, což ví i začínající advokát.

Nicméně exprimátor Svoboda si kromě nového domácího jaksi nemohl nevšimnout i toho, že činže (dnes zhruba 253 milionů ročně, v čemž jsou zahrnuty služby správce) je poněkud vyšší, než je obvyklé tržní nájemné v Praze. S firmou Copa Retail proto začali právníci Prahy vyjednávat o slevě. Nakonec to dopadlo tak, že Prahou najatá právní kancelář podala v roce 2012 žalobu, kterou se domáhala slevy na nájmu.

Ukliknutá primátorka

Loni krátce před komunálními volbami přišla sama firma Copa Retail s nabídkou slevy na nájmu 750 milionů korun do konce roku 2026 za to, že se Praha vzdá opce (rok 2021) a předkupního práva na palác. Tehdejší primátor Tomáš Hudeček již necítil na takové rozhodnutí dostatečný politický mandát.

Copa Retail dodnes nabízí Praze slevu na nájmu a zlobí se, že ta ji nechce přijmout. Před magistrát umístila dokonce pojízdné světelné počítadlo, které ukazuje, o kolik Praha aktuálně svou váhavostí přichází, když nabízenou slevu ne a ne vzít. Že je trochu podivné, když pronajímatel nutí slevu nájemníkovi, který ji nechce? Na první pohled ano.

Jenže Praha slevu nemůže přijmout a vzdát se opce na koupi budovy v roce 2021, dokud se nerozhodne, jestli bude chtít ve Škodově paláci zůstat i po roce 2026. Pokud ano, bylo by bláhové si dům v roce 2021 nekoupit a dál platit nájem – za pět let by to dělalo více než 1,3 miliardy. Jestliže by se ale Praha rozhodla postavit si centrum nové a podle svých představ, pak by to smysl mělo.

Z centra do Benic

Přesuňme se teď z centra Prahy na její okraj. Druhé dějství se odehrává na poli v Benicích a mohlo by se jmenovat svéráz pražského územního plánování. A patrně se jím budou moci potěšit i arbitři ve Washingtonu. Ústřední postavou příběhu, který zatím zaměstnává odbor mezinárodních arbitráží na ministerstvu financí, je Martin Langmajer (ODS). Kdo v Praze postavil něco většího než kůlnu, bezesporu ví, o koho jde.

Na zhodnocení zhruba pěti hektarů půdy na okraji Uhříněvsi (katastrálně ale spadajících do Benic) začal Langmajer pracovat jako místostarosta městské části už v roce 2002.

Angažoval se i v jejich prodeji, který koordinoval se skupinou zhruba dvaceti vlastníků sousedních 24 hektarů. Složitou transakci se mu podařilo uzavřít v roce 2007. Rozsáhlé pozemky koupil Sebastian Pawlowski a za metr čtvereční pole s nastartovanou změnou územního plánu zaplatil přes třináct set korun – za pole moc, za stavební pozemky málo.

V době, kdy Pawlowski pozemky koupil, netušil, že pole zanedlouho protne železniční trať. O pár měsíců později, v březnu roku 2008, se začaly projednávat Zásady územního rozvoje – nový krajský dokument nadřazený územnímu plánu –, ve kterých už prostředkem jeho pole vede koridor spojující Prahu a Benešov. Vyřízení zásad měl v kompetenci Martin Langmajer, který mezitím poskočil na pražský magistrát, kde měl jako radní na starost územní rozvoj. Nový koridor se stal závazným v lednu roku 2010, kdy začaly platit Zásady územního rozvoje.

Zastupitelstvo města Prahy přesto o dva měsíce později – v březnu roku 2010 – definitivně schválilo změnu dotyčných pozemků na stavební. Trať, která by byla součástí evropské sítě, přitom podle Správy železniční dopravní cesty nelze vést jinudy. Případně by musela procházet tunelem ve větší hloubce, což by ale znamenalo značné zdražení stavby. Představitelům města nevadilo ani to, že v Benicích jde o pozemky v přírodním parku Botič–Milíčov, které měly výhledově sloužit k rekreaci, ani nesouhlas ROPID, který poukazuje na nedostatečně dopravně řešenou lokalitu.

Tak čí je ten palác?

Mimochodem, když nechtěli dát železničáři z důvodu tratě Pawlowskému razítko, aby mohl začít stavět, podal žalobu k soudu a ten trať z územního plánu vymazal. Jenomže se probudily i Benice, kde se mezitím změnilo obsazení obecního úřadu. V roce 2012 zažalovaly vlastní změnu územního plánu, kterou se z Pawlowského pole v jejich katastru staly stavební parcely. Nová starostka se obávala, že by malá obec bez školky a pořádné silnice zhruba pětinásobný nárůst obyvatel nezvládla.

I Benicím soud vyhověl a změnu polí na stavební parcely zrušil. Rozsudek ještě potom potvrdil Nejvyšší správní soud.

Tehdejší primátor Tomáš Hudeček rozhodnutí soudu uvítal, jelikož změnu územního plánu v Benicích považoval za účelovou. Pawlowski následně apeloval na Prahu i jednotlivé zastupitele, aby změnu územního plánu znovu prosadili, a argumentoval paragrafem stavebního zákona, podle kterého by měl magistrát konat, pokud jsou územní plán nebo jeho část zrušeny. Magistrát by však musel konat jen v případě, že by zjednodušeně řečeno zůstala v územním plánu prázdná díra. To se nestalo. Po rozhodnutí soudu tam bylo opět pole.

„Soud rozhodl, že změna územního plánu byla nezákonná. Viděno stejnou optikou by měli všichni ti, kteří si přejí Pražský okruh u Běchovic, žalovat exprimátora Pavla Béma za to, že i tuto část okruhu soud vymazal z územního plánu jako nezákonnou. Také jim vzniká škoda, že po něm nemohou jezdit,“ říká Hudeček. A že bude muset policii vysvětlovat i to, proč odmítl přijmout slevu na Škodův palác a přestěhoval dopravní agendy po přijetí dalších sto úředníků do Kongresového centra Praha, protože se do paláce už nevešli?

„Dojímá mě péče pana Pawlowského o to, aby Praze nevznikala v souvislosti s pronájmem Škodova paláce škoda,“ reaguje Hudeček.

A na závěr: policie v současnosti pracuje s verzí, že nabídku na slevu na nájmu nabízí Praze sám oznamovatel trestného činu – Sebastian Pawlowski. Pawlowski už ovšem pěkných pár let vyvrací spekulace, že firmu Copa Retail prodal jen naoko.

Může jít jen o bububu naštvaného developera, který utratil za pozemky téměř 400 milionů a dnes si může místo bagru pořídit tak maximálně traktor. „Dojímá mě péče pana Pawlowského o to, aby Praze nevznikala v souvislosti s pronájmem Škodova paláce škoda,“ říká exprimátor Hudeček.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít