Guru okopávání pneumatik

29. září 2014, 00:00 - Miroslav Zámečník
29. září 2014, 00:00

Mark Mobius je úspěšný díky tomu, že ho zajímá reálný život, nejen statistiky

V tomto čísle týdeníku Euro přinášíme rozhovor s Markem Mobiusem, jemuž žurnalisté na celém světě přidávají ke jménu přívlastek „emerging markets guru“. Co to obnáší, dostat takový epiteton constans? V podstatě maličkost… Kromě toho, že musíte být opravdu chytrý a hodně pracovitý, musíte vstoupit do hry úplně na začátku nové éry investování do cenných papírů z rozvíjejících se zemí. Musíte tam docela dost let prožít a trávit v terénu 250 dní do roka. Mark Mobius o sobě říká, že nalétal přes 30 milionů mil (těch bodů na frequent flyer programech, a ta uhlíková stopa, napadne vás), ale hlavně – rád okopává pneumatiky. To znamená, že rád chodí do fabrik, vnímá, nejen co mu říkají vlivní, ale i jak vypadá život na ulicích, baví se s taxikáři a zajímá ho, co si myslí pokojské nebo prodavačky v obchodech.

Cit pro detail vám poskytne vhled, který ze statistik jen tak nevyčtete.

Dvě země, stejná noc Jste v zastrčené uličce někde na předměstí, už je tma a na veřejné osvětlení zapomeňte. Na osmi metrech čtverečních vidíte scénku. Před vchodem do jednopokojového bytu, který je zároveň obývákem, kuchyní, studovnou a ložnicí, hlava rodiny ve světle holé žárovky opravuje motocykl. Na propanbuobálka tanovém vařiči paní domu ve woku kuchtí nějakou zeleninu s kouskem masa, rýže v elektrickém rýžovaru je už hotová. Dědeček s babičkou v klidu sedí a dívají se na televizi.

Jedno dítě píše u lampičky domácí úkoly, druhé prostírá stůl. Bude se večeřet.

Jiné předměstí, jiné město, jiná země, stejná tma. Blížíte se k něčemu, co hlučí jako nálevna a vylézají odtamtud lidé na vratkých nohou. Zježené chlupy na vašem předloktí nesrovnatelně urgentněji než jakákoli satelitní navigace nakazují: otočte se.

Obě země mají stejný hrubý domácí produkt na obyvatele, stejný růstový výkon za posledních pět let a v obou najdete scénky prvního i druhého typu, záleží na poměru mezi nimi. Je úplně jasné, do čeho se kde dá investovat. První země potřebuje dobrou vládu a svobodný mezinárodní obchod, aby přilákala investory, ale bude to úplně jiný charakter a udržitelnost růstu než v zemi, kde převažuje dojem, že na tom s lidským kapitálem a jeho rozvíjením není nejlíp. Tam bude růst nejspíš záležet na komoditním cyklu a přírodním bohatství.

Kouzla detailů Takže Mark Mobius je guru právě díky tomu, že má rád nejen data a grafy, „velký obrázek“, ale i ten drobný detail, to okopávání pneumatik. Že to dovede ušetřit velké peníze, potvrzuje albánská historka. V devadesátých letech, kdy se všude na Východě privatizovalo jako o život a Češi měli určitý časový náskok, docela dost lidí, kteří se tehdy podíleli na privatizačních dealech anebo zakládali investiční společnosti, zkoušelo štěstí na Balkáně nebo v postsovětských republikách. Užili si divočiny.

Jeden z nich mi vyprávěl, jak se rozhodl „zdekovat“ z Albánie a ukončit činnost tamní pobočky své investiční firmy, když viděl, jak dvě třetiny Albánců „zainvestovaly“ do různých „letadel“, nabízejících zázračný výnos. Když dospělí muži, kteří by mohli skály lámat, raději u kafíčka v kavárnách vyčkávají, až se protrhne piňata a všichni budou po zásluze zasypáni dolary a markami, nastává pro regulérní investiční podnikání čas to zabalit. Stejně nemáte jak kolektivnímu blbnutí konkurovat – tím, že nabízíte realistické zhodnocení?

Dotyčný dobře udělal – do roka a do dne, když naivní investoři přišli v téhle nejchudší zemi Evropy o víc než miliardu dolarů, došlo v Tiraně k povstání, vláda byla svržena, armádní sklady vyrabovány. Zmizelo více než šest set tisíc zbraní včetně 19 migů a jeden a půl miliardy dávek munice. Elementární obnovu pořádku zajišťovali bývalí kolonizátoři z Itálie v čele jednotek OSN. Nevím, co dělali o pár let později v ČEZ, když rozhodovali o investici do tamní elektrické distribuční společnosti, ale nejspíš se vyhýbali těm bočním neosvětleným uličkám. Na smyslu pro detail ze života periferie se nedá prodělat.

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 tipů, proč se vyplatí operativní leasing
Prodám auto. Zn.: rychle a výhodně
Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Auta
I nástupce Subaru WRX STI dostane hybridní pohon. Ale…
Nový Volkswagen Touareg se představí v dubnu v Číně. Bude to hybrid
Test Range Rover Velar D300: Takhle má vypadat SUV
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf GTI nebyl první
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Technologie
Nový život pro starý router. Český Turris za korunu můžete vybavit Wi-Fi 802.11ac
Vědci vytvořili nejmenší vánoční přání. Na poštovní známku by se jich vešlo 200 milionů
Hodnota všech kryptoměn je 30krát vyšší než na začátku roku
Intel chce hardwarově uzamknout systém ME, nebude možné se vrátit na starší firmware
Epson Moverio BT-300: vyzkoušeli jsme létání s dronem v brýlích pro rozšířenou realitu
Hry pro příležitostné hráče