Gripenman do Londýna - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Gripenman do Londýna

, Jan Štětka,
Gripenman do Londýna
Zdroj: Euro.cz

Velvyslanec do V. Británie

PRAHA (haš) – Koncem prosince, nejpozději začátkem ledna by se současný první náměstek ministra obrany Štefan Füle měl stát novým velvyslancem ve Velké Británii. Jak týdeníku EURO minulou středu sdělili pracovníci ministerstva obrany, termín Füleho odchodu z Tvrdíkova resortu závisí jen na vyřízení diplomatických náležitostí. Sám Füle informace o tom, že má v Londýně nahradit velvyslance Pavla Seiftera, nepopírá, nechce je však nyní jakkoli komentovat.
Füle (40) vystudoval v letech 1981-1986 Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě a do roku 1990 působil na ministerstvu zahraničí jako pracovník Odboru mezinárodních organizací. Následujících pět let strávil ve funkci prvního tajemníka naší Stálé mise při OSN, později byl mimo jiné ambasadorem v Litvě. Loni v červnu si jej nastupující ministr Jaroslav Tvrdík (ČSSD) vybral za svého prvního náměstka a zároveň vrchního ředitele sekce strategického plánování. Již během sestavování Špidlovy vlády letos v červenci se objevily úvahy, že po summitu NATO by se Štefan Füle mohl stát velvyslancem v Británii a na obraně by jeho post ministerské dvojky v souladu s principem takzvaných politických náměstků zaujal nynější náměstek pro vyzbrojování Pavel Severa (KDU-ČSL).
Loni před Vánocemi Zemanova vláda určila Štefana Füleho vládním zmocněncem pro nákup stíhaček. Zakázka na 24 supersoniků gripen od britsko-švédského konsorcia BAE Systems však nevyšla, Špidlův kabinet minulý týden neratifikovanou smlouvu shodil pod stůl.