Go West

08. února 2016, 00:00 - Adéla Čabanová
08. února 2016, 00:00

Stovky zdravotních sester na Slovensku daly výpověď. České nemocnice cítí šanci na posílení personálu

Novináři slovenského bulvárního deníku Plus zastihli v prešovské nemocnici 41letou zdravotní setru Beátu, jak odchází z práce s taškami odborných knih a dalších osobních věcí. Je jednou ze zhruba 630 slovenských sester, kterým k 1. únoru skončila výpovědní doba v rámci hromadných výpovědí na protest proti novým platovým tabulkám. Co bude dál dělat? Možná zamíří do Česka. „Nabídky jsme dostaly, a to celkem lukrativní. Z Česka. I tuto možnost zvažuji, s kolegyněmi se tam chystáme jet podívat,“ říká Beáta.

V mnoha českých nemocnicích řeší dlouhodobě problém s nedostatkem sester. V minulém roce se dokonce v některých nemocnicích kvůli tomu omezoval provoz. A tak není divu, že svoje naděje upínají i ke Slovensku, kam cílí náborové kampaně.

Třeba středočeská Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nabízí slovenským sestrám příjem od 21 tisíc korun měsíčně, příspěvek na bydlení a pět týdnů dovolené. „Pro nás je to příležitost, především díky podobnosti vzdělávání sester a díky podobnosti jazyka,“ říká Petr Ballek, mluvčí benešovské nemocnice.

Žádný nával

Několik sester v současnosti shánějí i v pražské vinohradské nemocnici. „Fakultní nemocnice Královské Vinohrady uskuteční v první polovině letošního roku nábor všeobecných sester, fyzioterapeutek a porodních asistentek na Slovensku, a to na lékařských fakultách,“ říká Lukáš Matýsek, mluvčí nemocnice.

I když slovenským sestrám české nemocnice otevírají náruč, žádný velký nával za jejich dveřmi zatím není. Relativně blízko slovenských hranic, v Třinci, se nachází Nemocnice Podlesí skupiny Agel. Ze Žiliny, kde padlo přes sto výpovědí, sem dojedete za hodinu a čtvrt, mezi městy je i fungující autobusové spojení. „Zatím jsme nezaznamenali masivní nárůst žádostí o práci.

V období od 1. do 3. února přišel jeden životopis ze Slovenska, a to konkrétně z města Čadca,“ říká Radka Miloševská, mluvčí Agelu.

Bereme vás!

Většina sester, které daly na Slovensku výpověď, jsou specialistky, pracují třeba na jednotkách intenzivní péče. Českému zdravotnictví by pomohlo, kdyby přišly. „I když by nám pomohly, držím jim palce, ať se dohodnou a mohou zůstat doma. Nám držím palce, aby to pochopili naši politici a přidali do zdravotnictví peníze, abychom zase my mohly zůstat tady,“ dodává předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

I když slovenské zdravotní sestry dostávají nabídky z Česka (a také Rakouska), většina z nich se podle médií zaregistrovala na úřadech práce. České sestry se možnosti, že by šly jejich slovenské kolegyně pracovat k nám, na svých diskusních fórech někdy smějí. Že prý by se dostaly leda z deště pod okap. Ve státních nemocnicích uvádí slovenské ministerstvo zdravotnictví průměrný plat sestry 1100 eur měsíčně (téměř 30 tisíc korun). To je prakticky stejné jako v českých fakultních nemocnicích.

Více zkušeností, stejná tabulka

Slovenské zdravotní sestry protestují hromadnou výpovědí proti novému zákonu, který mění jejich odměňování. Zkušené sestry by už neměly mít v tabulkách automatické navyšování základního platu podle odsloužených let. Zejména ty nejzkušenější se obávají, že jim platy klesnou.

Celkově ve slovenských nemocnicích pracuje 13 tisíc sester. Nejvíce výpovědí padlo v nemocnicích v Žilině a Prešově. Z Prešova odešly tři stovky sester a při rychlém nabírání náhradních pracovníků se podle odborářek prý zaměstnávají i sestry bez platné registrace. Třeba důchodkyně, které jsou už několik let mimo obor.

Žádné ryto

Jako zdravotní sestra nezbohatnete

Stát Počet sester Plat ve státních

v nemocnicích nemocnicích

Slovensko 13 000 1100 eur*

(29 700 korun)

Česko 48 800 28 700 korun

* aktuální údaj dle MZ SR

** průměrný plat v nemocnicích, které se řídí platovými tabulkami,

v roce 2013, dle ÚZIS

V Česku i na Slovensku mají zdravotní sestry vyšší platy ve velkých nemocnicích

řízených státem. V menších nemocnicích, které se dosud nemusejí řídit státními

platovými tabulkami, jsou průměrné mzdy řádově o několik tisíc korun nižší.

O autorovi| Adéla Čabanová, cabanova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít