Fúze začala - Euro.cz

Přihlášení

Fúze začala

, Vladimír Piskáček,
Fúze začala
Zdroj: Euro.cz

Živnobanka/HVB Bank

PRAHA (vlp) – Očekávaná fúze Živnobanky a HVB Bank v březnu oficiálně začala. Vedení italské UniCredit, která po převzetí německé HypoVereinsbank českou HVB Bank vlastní, jmenovalo vrcholný management spojené banky. Zatím působí vedení obou finančních ústavů odděleně, po fúzi bude generálním ředitelem a předsedou představenstva dosavadní šéf Živnobanky Jiří Kunert, jeho prvním náměstkem a místopředsedou v představenstvu současný generální ředitel HVB Bank David Grund.
Týdeník EURO má informace, že dalšími členy nového představenstva budou dosavadní člen představenstva HVB Bank Peter Koerner a současný člen představenstva Živnobanky Aleš Barabas. Ve vedení fúzované banky tedy nebudou dosavadní členové představenstva HVB Bank Alfred Fuesselberger a Christian Suppanz a Massimiliano Fossati z Živnobanky. Týdeníku EURO to potvrdil důvěryhodný zdroj, banka však namítá, že o představenstvu dosud nový vlastník nerozhodl. „V současné době je známo pouze složení vrcholného vedení, jak bylo bankou oficiálně prezentováno v tiskové zprávě. O složení představenstva nové banky nebylo doposud rozhodnuto a uveřejněné informace se nezakládají na pravdě. Jakmile budeme mít informace o složení nového představenstva k dispozici, což by mělo být v průběhu následujících měsíců, budeme o této skutečnosti informovat,“ uvedla ve stanovisku mluvčí HVB Bank Petra Kopecká.
Z informací týdeníku EURO vyplývá, že UniCredit hodlá spojenou banku koncipovat jako univerzální, požaduje však výrazně posílit její retailovou část. Očekává se, že po fúzi banku postupně opustí několik set zaměstnanců, především ze Živnobanky, HVB Bank má již výrazné zeštíhlování personálu za sebou. Vedení UniCredit dosud nerozhodlo ani o názvu fúzovaného finančního ústavu, je však pravděpodobné, že převezme brand mateřské firmy.
Fúze německé banky HypoVereinsbank (HVB) a italské banky UniCredit, jejíž součástí je Živnobanka, se uskutečnila v červnu 2005. Obchod byl největší mezinárodní fúzí bank v Evropě, za převzetí HVB italský koncern nabídl přes patnáct miliard eur prostřednictvím výměny akcií.