Florentina žaluje

13. dubna 2015, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
13. dubna 2015, 00:00

Soud rozhodne, zda z nové pražské mapy zmizí první křižovatka Pokud uspěje první žaloba na pražské zásady územního rozvoje, jsme v pr… Tak komentovali úředníci pražského magistrátu počin Florentiny Chroustovské z Horních Počernic, která se snaží u soudu dosáhnout vymazaní plánované křižovatky na dálnici D11 z územněplánovací dokumentace. Zásady zjednodušeně řečeno určují, co může být zaneseno v územních plánech měst, a je tedy možné postavit. Ty pražské platí teprve pět měsíců.

Ne že by se metropole a Horní Počernice bez křižovatky neobešly, to vůbec ne, ale rozsudek bude znamenat první test, zda dokument před soudem obstojí a tříletá práce úředníků nespadne pod stůl. Pokud by se tak stalo, dá se očekávat lavina dalších žalob, u kterých budou soudy postupovat podle tohoto mustru. A Pražané by mohli zapomenout na Pražský okruh, prodlouženou dráhu letiště, nové železniční tratě…

Ty totiž už v předchozích letech ze zásad soudy vyzmizíkovaly, což fakticky znamenalo stopku staveb. A nejedná se zdaleka o pražský problém. Právě to, že se odpůrci staveb naučili napadat krajské zásady územního rozvoje, je hlavním důvodem, proč se dálniční tahy stavějí po kouskách. Například slavnou dálnici D3 na jih země nelze protáhnout Středočeským krajem a napojit na Prahu, takže fakticky ztrácí smysl. Právě zrušené silnice a koleje donutily pražský magistrát intenzivně pracovat na rozsáhlé aktualizaci dokumentu, který je do mapy vrátil. Pražští úředníci museli pečlivě prostudovat předloňský více než stostránkový rozsudek Nejvyššího správního soudu, který zrušil rovnou celé Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Tím fakticky na několik let paralyzoval jih země. Soud se ale zároveň poprvé pokusil dát úředníkům návod, jak veledůležitý dokument vyrobit.

Florentinu zastupuje advokát, jenž má na kontě většinu bývalých úspěšných zásahů do pražských zásad. Pokud vyhraje, v Suchdole nebo v Běchovicích budou létat zátky šampaňského. Starosta Suchdola Petr Hejl nebo aktivistka Šubrtová z Běchovic – zarytí bojovníci proti Pražskému okruhu a soudní matadoři – ji budou následovat na to tata. Jižní spojka pak asi zůstane navždy zacpaná a tunel Blanka za 42 miliard bude mít doživotně jednu chybku. Nikam nepovede.

Pokud Florentina vyhraje, v Suchdole nebo v Běchovicích budou létat zátky šampaňského.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít