FINOVÉ, TUŽTE SE - Euro.cz

Přihlášení

FINOVÉ, TUŽTE SE

, Václav Lavička,
FINOVÉ, TUŽTE SE
Zdroj: Euro.cz

Nokia a Ericsson

HELSINKI (Bloomberg) – Výkonný ředitel finské společnosti Nokia Jorma Ollila si v očích investorů vedl velmi dobře. Několik let po sobě jim hlásil mnohem lepší výsledky v odbytu i zisku, než vedení předpovídalo. Jeho švédský rival – šéf Ericssonu Kurt Hellström – na tom byl o poznání hůř.

Jenže časy se mění. Ollila letos snížil své předpovědi už třikrát, čímž akcionáře rozhodně nepotěšil. Hellström zase ukázal, že umí rázně snižovat náklady, když zrušil asi 20 000 pracovních míst, tedy pětinu jejich celkového počtu. Nokia zdaleka není tak razantní. V červnu oznámila, že propustí asi tisíc zaměstnanců, dvě procenta osazenstva.

„Ericsson se dal rychle do pohybu a nyní to musí udělat také Nokia, říká Jan–Eric Umiastowski ze společnosti Financiere Rembrandt. Nokia díky technologickým inovacím a promyšlené marketingové strategii své hlavní konkurenty – americkou Motorolu a Ericsson – pořádně potrápila. Kurs jejích akcií se v letech 1998 až 2000 zvedl zhruba dvanáctkrát, v případě Ericssonu třikrát a u Motoroly byla změna nepatrná. V letošním druhém čtvrtletí si ale Američané a Švédové vedou lépe. Motorola hlásí vzestup svého akciového kursu o šestnáct procent a Ericsson o 5,3 procenta. Nokia se musí smířit s poklesem o 1,6 procenta.

Padesátiletý Ollila vede společnost od roku 1992, kdy nahradil Sima Vuorilehtiho. Ten se s akcionáři nepohodl ohledně budoucí strategie firmy. Ollila v Nokii začínal v roce 1985. Řídil mimo jiné divizi mobilních telefonů a byl také finančním ředitelem firmy.

Hellström nastoupil k Ericssonu v roce 1984. Podílel se hlavně na budování bezdrátové divize, později řídil aktivity firmy v Asii a Tichomoří. Z tohoto postu nastoupil na místo výkonného ředitele, uvolněné v červenci roku 1999 Sven–Christerem Nilssonem. Ten byl odvolán, neboť se mu příliš nedařilo snižovat náklady.