Financují knihovnu - Euro.cz

Přihlášení

Financují knihovnu

, Hana Boříková,
Financují knihovnu
Zdroj: Euro.cz

Dexia Kommunalkredit / ČS

Nový areál Národní technické knihovny (NTK) v hodnotě více než dvě miliardy korun financuje Dexia Kommunalkredit společně s Českou spořitelnou (ČS). Investorem je Státní technická knihovna, příspěvková organizace ministerstva školství, jež se po dokončení komplexu v šesté pražské části přemění na Národní technickou knihovnu. Financování stavby proběhne formou dlouhodobého úvěru 1,6 miliardy korun se splatností do roku 2014 poskytnutého společnosti Sekyra Group, která zvítězila ve výběrovém řízení na komplexní zajištění knihovny.
Rozhodnutí o výstavbě NTK padlo už v roce 2000. Původně měl být projekt jako první v ČR financován formou Public Private Partnership, v průběhu přípravy však došlo ke změně dodavatelského úvěru s odkladem splátek do roku 2014. „Věříme, že i díky nedávno přijaté legislativě pro oblast PPP budou v brzké době veřejné instituce v Česku schopny uskutečňovat řadu dalších potřebných infrastrukturních projektů s využitím dlouhodobého financování v partnerství se soukromým sektorem,“ uvedl Richard Paulík, předseda představenstva Dexie Kommunalkredit CZ.
Finanční skupina Dexia se zaměřuje především na klienty z oblasti veřejné správy. Generálním dodavatelem knihovny je sdružení Sekyra Group, SG Projekt Management a SG Public Private – vítězný architektonický návrh pochází ze studia AK Architekti. Stavba má být hotova a předána do konce roku 2008.