Finále extraligy

16. dubna 2016, 00:00 - Jiří Zatloukal
16. dubna 2016, 00:00

Majitel ČKD a hokejové Sparty Speychal prodal bývalému tenistovi Šrejberovi nemovitosti za 300 milionů korun

Po devíti letech zase zpátky ve finále extraligy. Hokejisté Sparty sice v zápase předminulý týden s Plzní nechali soupeře vyrovnat minutu před koncem třetí třetiny, ale v prodloužení rozhodl o výhře hostů Lukáš Pech. A ve finále čeká na Spartu dosud suverénní Liberec. Zarytý sportovní fanda, majitel hokejové Sparty a současně holdingu ČKD Petr Speychal je tak v hokeji znovu úspěšný. „Sparta byla a stále je moje srdeční záležitost. ČKD historicky ke Spartě patří, v 60. letech logo této firmy nosili hráči na dresech a znovu se tam objevuje i nyní,“ vyjádřil se loni Speychal, který na veřejnosti prakticky nevystupuje.

Hokej v Česku nicméně moc nevynáší a musí se dotovat. Proto je otázkou, jak dlouho se ještě tradiční značka ČKD jako sponzor na dresech udrží. Strojírenská firma, kterou sužuje hlavně krize na ruských trzích, je hodně zadlužená. A jak už týdeník Euro informoval před měsícem, její majitel ji nabízí k prodeji. Speychal sám pak rozprodává i pozemky, které při koupi ČKD nabyl.

„Za téměř 300 milionů prodal areál nemovitostí v Praze. Koupil to od něho Šrejber.

Všechny peníze z prodeje ale vyinkasovala Komerčka, u níž byly pozemky zastaveny,“ řekl týdeníku Euro vysoce postavený bankéř pod podmínkou anonymity. Podle něj má firma závazky většinou mimo bilanci a jsou přímo navázány na zakázky, které získala. Mluvčí ČKD Jan Rachota nejprve slíbil reakci, nakonec se ale omezil na pouhé konstatování, že firma věc nebude komentovat. Stejně tak na SMS nereagoval bývalý vrcholový tenista a pražský developer Milan Šrejber, který sídlí na Pankráci. I on se dlouhodobě drží stranou médií a veřejnosti.

PŘÁTELSTVÍ S KIMEM

O tom, že Speychal peníze potřebuje, svědčí i zástavy například na ústřední firmě holdingu – ČKD Praha DIZ, která se podílela například na stavbě pražského tunelu Blanka. Ze září 2013 podle údajů firmy CRIF – Czech Credit Bureau pocházejí dvě, každá ve výši 275 milionů korun. Jiná firma z holdingu – ČKD Group – pak má nižší vlastní kapitál než ten základní.

Skupinu ČKD financuje řada bank, ale žádná z nich se podle informací týdeníku Euro dosud k prodloužení úvěrové linky neměla.

Výjimkou je Expobank ruského finančníka Igora Kima, která Speychalovi nedávno poskytla poměrně vysokou částku kolem 300 milionů korun. Banka to nechtěla komentovat.

Speychal měl k ruským podnikatelům vždycky blízko přes byznys i přes hokej. ČKD je značka tradičně orientovaná na ruskojazyčné trhy. Potíže posledních dvou let, kdy firma ani neplní svou povinnost zveřejňovat výsledky (viz graf), tak souvisejí se sankcemi proti Rusku.

Velmi se Speychalovi prodražil také hokejový klub Lev Praha, který v roce 2012 začal jako historicky první účastník z Česka hrát ruskou Kontinentální hokejovou ligu. Klub, který měl ČKD pomoci k dalším zakázkám v Rusku, měl na rok 2013 rozpočet 734 milionů korun. Speychal ho financoval s ruským podnikatelem a dlouholetým obchodním partnerem Jevgenijem Myškovským. Možná i kvůli těmto výdajům Speychal ve stejném roce prodal ČKD Kompresory americké firmě Colfax za 57 milionů dolarů (přes jednu miliardu korun). Lev ale přesto kvůli finančním problémům v roce 2014 skončil.

Ve prospěch tuzemské pobočky Expobank zastavila firma ČKD Praha DIZ podle Lidových novin rovněž spornou pohledávku za technologickou část pražského tunelu Blanka. Suma ve výši 628,5 milionu korun za práce na tunelu by tak mohla skončit v rukou jednoho z nejbohatších Rusů, zmíněného Igora Kima. Nicméně insolvence patrně ČKD zatím nehrozí, protože do hry se zřejmě zakrátko vloží Komerční banka. „Teď se zdá, že Speychalovi úvěrovou linku Komerčka prodlouží,“ dodává bankéř. Zástupce banky Pavel Zúbek se k tomu ale nechtěl vyjadřovat. Navíc bývalý developer Speychal stále disponuje řadou nemovitostí, jež často vlastní přes offshorové firmy (viz box).

I proto jako jeden několika tuzemských byznysmenů figuruje v aktuální kauze Panama Papers. „Multimilionář, majitel hokejové Sparty a ČKD má v daňových rájích hned několik firem se svými obchodními partnery Janem Kutišem a Petrem Gregorem. Malý kousek jejich impéria se tak ocitl i v databázi Panama Papers. Jan Kutiš a Petr Speychal spolu vlastní firmu Branson Ventures na Seychelách, Petr Gregor a Petr Speychal pak vlastní bahamskou společnost Woodward & Bradley Corporation,“ uvádí České centrum pro investigativní žurnalistiku, které kauzu do Česka přineslo. Vrhnout světlo by dokumenty z Panamy mohly i na složitou arbitráž týkající se krachu firmy Škodaexport (později PA Export), kterou Speychal v roce 2008 koupil, ale později se dostala do zahraničních rukou. Mezi vlastníky Škodaexportu totiž bahamská firma Woodward & Bradley Corporation figurovala. Nejde o malé peníze, spor se týká asi miliardy korun.

DAŇOVÉ MACHINACE

Dosud nevyřešený zůstává i případ z podzimu 2014, kdy policie provedla rozsáhlou razii na několika místech v Praze. V souvislosti s krácením daní vystavováním falešných faktur (mimo jiné i v souvislosti s tunelem Blanka) vyslechla též Speychala. „Nikdo z managementu ČKD Group, včetně mé osoby, nebyl policií vzat do vazby, dokonce ani obviněn. I z tohoto důvodu považuji celou akci ze strany policie a státních orgánů za šikanózní a neadekvátní,“ reagoval tehdy Speychal. Obvinění si dosud nikdo nevyslechl. Mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej na dotazy ohledně kauzy nesdělil nic, ani to, v jakém stadiu vyšetřování se nyní nachází.

Na ledě je naopak jasno: Sparta Praha je ve finále. Zda své tažení za Masarykovým pohárem pro mistra hokejové extraligy završí úspěšně, se rozhodne na konci dubna.

KOLIK VYDĚLÁVÁ ČKD PRAHA DIZ

Tržby a zisk hlavní firmy holdingu ČKD (v tis. Kč)

tržby

zisk

2009 39 212 2 506 842

2010 35 233 1 467 456

2011 46 457 1 657 870

2012 44 341 2 746 122

2013 62 637 3 073 715

Pozn.: Firma za 2014 a 2015 výsledky nezveřejnila

Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau

Velmi se Speychalovi prodražil hokejový klub Lev Praha, který v roce 2012 začal jako historicky první účastník z Česka hrát ruskou Kontinentální hokejovou ligu.

O autorovi| Jiří Zatloukal • zatloukal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Příjmy v předčasném důchodu v roce 2018
Rizikoví šoféři mají pojištění dražší
Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna
Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
Auta
Devět věcí, které děláte v zimě za volantem špatně
Citroëny C5 a C6 se nakonec nástupce dočkají. Hlavně kvůli Číně
Nová Škoda Fabia se poprvé ukáže v Ženevě. Půjde ale pouze o facelift
Opel vynechá ženevský autosalon, stejně jako Mini. Přichází konec tradičních autosalonů?
Časy na Nürburgringu nevypovídají o tom, jestli je auto zábavné, říká Hyundai
Technologie
5K monitory už konečně i za nižší ceny. 27″ Iiyama vyjde jen na dvacet tisíc a má DP 1.3
Jak koupit Bitcoin a jak na něm vydělat: Stručný návod pro úplné začátečníky
Jak pracovat se Zoner Photo Studiem #2: vylepšete zimní oblohu na letní azůro
ProtonVPN přichází na Android. Služba je spolehlivá, bezpečná a zdarma
Exynos 7872: Samsung slibuje hromadu výkonu i ve střední třídě
Hry pro příležitostné hráče