Filla se vrací - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Filla se vrací

, Jan Skřivánek,
Filla se vrací
Zdroj: Euro.cz

Antikva Nova Kodl

Nejdražším dílem společné aukce galerie Vltavín a společnosti Antikva Nova bude kubistické Zátiší s lahví rumu od Emila Filly. Obraz aukční síň nabízí za vyvolávací cenu 4,5 milionu korun. Fillovy obrazy se v loňském roce vůbec neprodávaly. Nedávný úspěch jeho dvou několikamilionových obrazů na aukci Galerie Art Praha však možná znamená, že Fillovi znovu zájem veřejnosti začíná přát. Začátek aukce v neděli 16. května je stanoven na 13.00 hodin. Místem konání je pražský Žofín. (Dražená díla si lze prohlédnout na adresách www.galerie-vltavin.cz a www.galeriekodl.cz.)

(texty k obrázkům)

TOYEN: OÁZA (1929)
technika: olej na plátně
rozměry: 65 x 92,5 cm
vyvolávací cena: 1 600 000 Kč

V loňském roce se žádné dílo z malířčina artificialistického období na trhu neobjevilo, více než třímilionový obraz Růžový spektr se však předloni stal nejdražším dílem roku. Oáza je reprodukována v monografii, kterou o Štyrském a Toyen v roce 1938 napsali Vítězslav Nezval a Karel Teige.

VOJTĚCH PREISSIG: TUKAN (30. léta)
technika: olej na xylolitu
rozměry: 61 x 65 cm
vyvolávací cena: 790 000 Kč

Nejvýznamnější část slavné Waldesovy sbírky vedle obrazů Františka Kupky představoval z dnešního pohledu soubor děl grafika Vojtěcha Preissiga. Továrník Waldes umělce dlouhodobě podporoval a opatroval prakticky celou jeho grafickou pozůstalost. Obraz Tukan je ojedinělou ukázkou Preissigovy malířské tvorby.

ANTONÍN HUDEČEK: LES PO DEŠTI (1911)
technika: olej na plátně
rozměry: 100,5 x 134 cm
vyvolávací cena: 390 000 Kč

Lesní krajiny s kmeny stromů připomínajícími sloupořadí jakéhosi tajemného chrámu byly oblíbeným námětem secesního symbolismu. Obraz pochází ze sbírky Jindřicha Waldese a je prohlášen kulturní památkou. Dosud žádné Hudečkovo dílo však nebylo draženo takto vysoko.