Filantrop, nebo daňový kouzelník?

03. února 2014, 00:00 - (hrb)
03. února 2014, 00:00

LUDĚK SEKYRA Je příspěvek Luďka Sekyry lidovcům nezištnou podporou, nebo si vlivný pražský developer buduje novou pozici v politice? Protože debata o případné nevhodnosti daru tone v mlze nejasných podezření, pojďme se na bezúhonnost politického sponzora Sekyry podívat do historie.

V létě roku 2000 Sekyra usiloval o stavební společnost IPS. Potřebný úvěr získal od IPB. Banka se však již tehdy potácela před krachem, a zkrátila proto platnost půjčky z devíti let na pouhý měsíc. Problém s financováním vyřešil developer prodejem IPS švédskému kolosu Skanska, který o firmu usiloval také.

Při získání úvěru Sekyrovi asistoval nechvalně proslulý kmotr pražského podsvětí František Mrázek, kterého v zimě 2006 zastřelil neznámý vrah. Jedním ze Sekyrových věřitelů byl podnikatel a fotbalový bafuňář František Gottwald. Ten požadoval své peníze urychleně zpět. Jenže aktivity zmíněných podnikatelů sledovala protikorupční policie, která je odposlouchávala. Mrázek v telefonátech se Sekyrou řešil, jakým způsobem Gottwaldovi peníze vrátit. Z rozhovorů vyplývá, že při této transakci chtěli obejít zákon. Přepis odposlechů má týdeník Euro k dispozici.

Týdeník Euro se proto obrátil na KDU-ČSL, zda Sekyrovo počínání nevnímá jako problém. Nevnímá. Podle mluvčí Miriam Farské Sekyra podporuje stranu oficiálně a nejde o příspěvek z šedé zóny.

Přestože byl hlavním cílem detektivů František Mrázek, Sekyrovy aktivity podrobně sledovali také. Protože developer nebyl podle dostupných informací obviněn, týdeník Euro přepis odposlechů poslal nejvyššímu i oběma vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci a v Praze, aby případnou trestnost jednání posoudila. Pouze pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že informace prověří.

Přestože vedení KDU-ČSL nepovažuje dar od Sekyry za problematický, členové strany to vidí jinak. Sekyra totiž není mimořádně aktivní jen při posilování účtu stranické centrály.

„Když jsme začali dělat v Praze 7 referendum o radnici, volal mi pan Luděk Sekyra a nabízel nám pomoc. Na nabídku jsem odpověděl, že pomoc nepotřebujeme,“ vzpomíná Jan Čižinský, aktivní lidovec z Prahy 7, který v parlamentních volbách málem usedl v křesle Poslanecké sněmovny.

„Hned jsem o telefonátu informoval celý přípravný výbor referenda, aby to všichni věděli. Možná to pan Sekyra myslel křišťálově, ale prostě není možné, aby byla pražská komunální aktivita či pražský komunální politik podporovaný pražským developerem.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na…
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít