Fešák v bílém obleku

21. května, 00:00 - Klára Donathová
21. května, 00:00

Muž, který uměl zaujmout stylem oblékání i psaní V ulicích New Yorku, ve kterém žil od chvíle, kdy v roce 1962 začal psát pro The New York Herald Tribune, byl Thomas Kennerly Wolfe (2. března 1931 - 14. května 2018) nepřehlédnutelný. Vysoký štíhlý muž nosil zásadně světlé obleky, v kapse nosil barevný kapesníček a obouval bílé boty. Svůj styl označoval za neosnobský, držel se ho po celý zbytek života. Snad proto, že mu to tak zatraceně slušelo. Bez hedvábné košile a dvouřadové vesty by snad nešel ani s košem. Ačkoli je otázkou, jestli majitel dvanáctipokojového bytu na Upper East Side vůbec s košem chodil.

Jisté ovšem je, že Tom Wolfe byl nepřehlédnutelný i mezi ostatními novináři. Nepsal jako oni. V textech spojoval pohled reportéra i vypravěče a přímého účastníka dění. Strohé texty udělal zajímavými a čtivými, dokázal do děje kohokoli vtáhnout. Byl hlavní představitelem takzvaného nového žurnalismu (new journalism), který spojil novinářskou práci a literaturu. V jeho stylu psaní nechyběla reportážní přesnost, ale ani jeho subjektivní neotřelý pohled na věc. Kladl důraz na detaily, které čtenářům dokázaly přiblížit jinak vzdálená témata. Spolu s ním patřil mezi „nové žurnalisty“ například Truman Capote, autor Snídaně u Tifianyho, nebo Norman Mailer. Stále se od nich učí další a další generace novinářů, jenže popisovat události přesně, vtipně a čtivě nejde každému.

Umění psát zúročil v řadě knih, ať už reportážních, nebo beletristických. Zhýralý život ve „velkém jablku“ osmdesátých let popsal svým osobitým stylem v Ohňostroji marnosti, ve kterém vylíčil černobílý svět chudých a bohatých, zdůraznil moc peněz i beznaděj těch, kteří nekráčí po Wall Street, ale v temných uličkách Bronxu.

Knižní senzace byla zfilmována, v titulních rolích se objevil Tom Hanks, Bruce Willis a Mellanie Griffithová, a Tom Wolfe se tak dostal i do povědomí těch, kteří novým žurnalismem zůstali nedotčeni.

V češtině vyšla i jeho nejslavnější reportážní kniha, Kyselinovej test, o bandě veselých šprýmařů, hippíků soustředěných kolem spisovatele a milovníka LSD Kena Keseye, kteří projeli ve starém pomalovaném školním autobuse celé Spojené státy. Wolfe jejich několik let trvající cestu barvitě popsal, aniž by si ke své kreativitě pomáhal omamnými látkami, kterých bylo na palubě autobusu více než dost.

Neměl to zapotřebí, uměl totiž psát jako málokdo.

V textech spojoval pohled reportéra i vypravěče a přímého účastníka dění. Strohé texty udělal zajímavými a čtivými, dokázal do děje kohokoli vtáhnout.

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Intel odhalil architekturu GPU Gen11. Grafika Ice Lake má mít výkon jako Ryzen 3 2200G
Nejlevnější smartphony pod stromeček. Co koupit do 5000 Kč?
Mobilní banka Revolut získala bankovní licenci pro Evropu
Hry pro příležitostné hráče