Face-lifting Vysočan - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Face-lifting Vysočan

, Hana Boříková,
Face-lifting Vysočan
Zdroj: Euro.cz

Developerský projekt

PRAHA (bor) – Zakladatel světově proslulé továrny na železniční stroje Emil Kolben by nejspíš zaplakal. Necelé půlstoletí po tom, co byl jeho podnik znárodněn, se z městské části Vysočany, kam dříve každé ráno mířily tisíce dělníků, stala chátrající čtvrť. Většina průmyslových závodů v deváté městské části po roce 1989 zkrachovala. Zůstaly po nich opuštěné více či méně kontaminované areály, které zabírají plochu větší než dvě stě hektarů. Časy se ale mění. Dnes čtvrť nabízí jeden z největších rozvojových potenciálů metropole, a do budoucna se tak Vysočany paradoxně mohou stát velmi lukrativní lokalitou.
Developeři si tyto šance začínají uvědomovat. Někteří již uskutečňují, jiní teprve plánují své projekty. Vysočanům předpovídají v příštích letech podobný rozvoj jako Smíchovu. Přeměnu území, kterému dříve vévodil těžký průmysl, v plnohodnotnou městskou čtvrť urychlí změna územního plánu a zrušení stavební uzávěry Vysočan, kterou schválili minulý týden radní města Prahy. „Do patnácti let Prahu 9 nepoznáte,“ slibuje starosta této městské části Vladimír Řihák. Tvrdí, že typ výstavby bude rozložen tak, aby Vysočany nesloužily pouze jako noclehárna. „Počítáme tu se zhruba dvanácti tisíci nových bytů. Zároveň tu musí vyrůst administrativní a společenská centra, která vytvoří pracovní příležitosti a prostor k zábavě a pro služby,“ řekl Řihák týdeníku EURO.
Když si společnost Sazka vybrala před dvěmi lety pro svou hokejovou halu bývalý areál ČKD Lokomotivka, spadl starostovi kámen ze srdce. Více než šest miliard do sportovního stánku loterijní společnosti vyvolalo další miliardové investice města a státu do rekonstrukce ulice Českomoravská a libeňského nádraží, kde České dráhy plánují zintenzivnit vlakovou dopravu. Do budoucna železnice uvažuje o výstavbě dalšího nádraží ještě blíže aréně i s ohledem na obchodní a společenské centrum Zelený ostrov, které tu má do deseti let vyrůst. „Hala je impulsem pro další investory,“ dodává Řihák. Například společnost Na Zelené Harfě, za kterou stojí irští investoři, přestaví bývalé administrativní objekty Lokomotivky na byty. V okolí arény by mělo vyrůst zábavní centrum s hotely, a dokonce kongresové centrum. Sazka však potřebuje nalézt pro tento prostor silného investora a vyřešit vlastnictví pozemků, které jsou zatím majetkem firmy Quonex Real.
Ještě předtím, než do Vysočan vtrhla Sazka, se změnilo náměstí OSN a okolí nádraží Vysočany. Společnost Uno Center dostala od městské části za výstavbu nové radnice přilehlé pozemky, na kterých dokončuje výstavbu komerčních center. Na místě bývalých továrních hal Elektrotechnických závodů ČKD vyrůstá víceúčelový komplex Kolben Business Park společnosti Ablon, který by po dokončení měl nabídnout zhruba 100 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, více než deset tisíc metrů čtverečních ploch obchodních a 1500 parkovacích míst.
Další velké projekty se v deváté městské části připravují. „Vzhledem k tomu, že jeden hektar znamená zhruba miliardovou investici, je to ještě běh na dlouhou trať,“ uvedl starosta.
Rozsáhlé pozemky skoupily od správců konkursní podstaty společnosti, které je nechtějí rozdrobovat mezi malé investory. Jedním z největších majitelů pozemků je společnost Tesla, která hledá investora pro více než čtrnáct hektarů pozemků u stanice metra Kolbenova. Také radnice podporuje urbanizaci co největšího celku, a proto chce u této stanice prodat dalších sedm hektarů. Počítá se zde s výstavbou zhruba 170 tisíc metrů čtverečních bytových i nebytových prostor. Prodej pozemků by společnost Tesla chtěla uzavřít do poloviny roku. „Potom bude ještě nějakou dobu trvat vyřešení projektových záležitostí. Na dvě sezony jsme proto lokalitu pronajali společnosti Interkoncerts,“ řekl týdeníku EURO zástupce Tesly Zdeněk Krejčí. Do Vysočan tak zamíří rokové hvězdy jako Paul McCartney, David Bowie či Lenny Kravitz.
Nového využití by se měl dočkat i areál bývalé Spalovny a továrny Praga, který je dosud v konkursu. Připraven je projekt polyfunkčního objektu s názvem Vysočanská brána, na nějž už společnost Skanska Property vlastní stavební povolení. „Preferujeme jednoho velkého nájemce. S výstavbou jsme schopni začít hned zítra,“ řekla týdeníku EURO marketingová manažerka firmy Radka Novak.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze