Exposlancův krok - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Exposlancův krok

, Josef Michl,
Exposlancův krok
Zdroj: Euro.cz

Tusculum Rousínov

Ředitel úřadu práce v Třebíči Vojtěch Vymětal nestandardně zasáhl do bitvy o nábytkářskou firmu Tusculum Rousínov (EURO 48/2002). Minulé pondělí na tiskové konferenci zpochybnil vhodnost prodeje pohledávky České konsolidační agentury (ČKA) vůči Tusculu Jitoně Soběslav. Zmínil se také o možnosti, že by více než 500 pracovníků třebíčského závodu Tuscula mohlo přijít o práci, za což mu šéf firmy Ivan Halabala obratem přes ČTK pohrozil trestním oznámením.
To dokresluje výbušnost situace kolem Tuscula, patrnou už delší dobu. Napětí zvýšila dozorčí rada České konsolidační agentury, když místo aby o prodeji dluhu sama rozhodla, předala záležitost vládě. Tuší se zákulisní tlaky. Jde o lukrativní obchod, protože Tusculum je fungující firma s dobrou odbytovou perspektivou.
Ovládnutí podniku Jitonou, která je spolu s přibližně stejně velkým Tusculem českou nábytkářskou jedničkou, podporuje i rousínovské vedení. Vymětal se přes slib pracovnice svého sekretariátu s týdeníkem EURO nespojil, aby konkretizoval své obavy. Šéf Jitony Radek Žďárecký ale k Vymětalově tvrzení, že Jitona v minulosti řadu kapacit zavřela a připravila o práci půldruhého tisíce lidí poznamenává, že restrukturalizace měla jednoznačně kladný vliv na efektivnosti a obrat firmy, přičemž zrušené jednotky byly převážně převedeny novým podnikatelům i se zaměstnanci. Jitona nechce Tusculum zavřít, ale rozvíjet, v čemž ji podporují zahraniční odbytoví partneři – IKEA a německá Loddenkemper Möbel. To jsou ostatně i hlavní partneři Tuscula.
Vymětalův krok přišel v době, kdy prodej dluhu Tuscula leží na vládě se shodnými stanovisky ministrů financí, průmyslu a obchodu i meziresortní investiční rady. Ta dávají přednost Jitoně jako možnému strategickému partnerovi před druhým zájemcem – Goldman Sachs. Existuje ale ještě „třetí vzadu“. Tím je prosperující vyškovská továrna na výrobu podlahových krytin Magnum Parket. Její šéf Miroslav Vymazal nepopírá, že by měl o Tusculum zájem. Magnum se prezentuje jako další možný strategický investor, který by začleněním Tuscula vedle spřízněných firem Ton a Koryna vytvořil širokosortimentní nábytkářskou firmu a rozšířil odbytové možnosti směrem na východ. Na otázku, proč Magnum nešlo do nynějšího tendru, odpovídá Vymazal, že pozici Jitony považovali za příliš silnou. Do nového tendru by se seskupení firem Ton, Magnum a Koryna přihlásilo.
Ve prospěch Magna se pokusil zasáhnout Vymětal. Týdeník EURO má informace, že koncem listopadu napsal společně se šéfem úřadu práce ve Vyškově dopis ekonomickým ministrům, v němž navrhuje vypsání nového, třeba i zkráceného výběrového řízení. To je stejné řešení, jaké prosazuje Miloslav Vlček, člen dozorčí rady ČKA a poslanec ČSSD. Vlček pochází z Konice, městečka nedaleko Vyškova, respektive Rousínova. Vymětal je jeho bývalým kolegou z poslaneckého klubu ČSSD. Poté, co letos neobhájil poslanecký mandát, zvítězil v konkursu na ředitele úřadu práce.
Ale abychom zase nepodlehli iluzi o „geografickém“ spiknutí. Ministr financí Bohuslav Sobotka je přímo z Vyškova, přičemž týdeníku EURO má informace, že podporuje Jitonu Soběslav. V každém případě se ale na první pohled rutinní prodej pohledávky ČKA vůči Tusculu nepochopitelně zadrhává a Halabala asi ví, o čem mluví, když říká, že nervozita zahraničních partnerů každým dnem stoupá.