Exit zakladatelů je problém

18. března 2013, 00:00 - Tomáš Plhoň
18. března 2013, 00:00

Překvapilo mě, s jakým odporem se setkaly detailové dluhopisy, říká známý ekonom Pavel Makovec

V 90. letech pomáhal rozjet pražskou burzu. Dnes ji kritizuje a říká, že jednou z mála cest pro firmy hledající investičního partnera je private equity.

„Všechno je na prodej, ale úspěšný je ten, kdo prodává ve správný čas za správnou cenu,“ říká Pavel Makovec, šéf fondu kvalifikovaných investorů Arca Capital CEE.

* Jak si v této době vede byznys private equity? Nepodepsala se na něm navrátivši ekonomická recese?

Byznys private equity není naštěstí bezprostředně citlivý na dění na kapitálových trzích. Je jím ovlivňován, ale přímá vazba tam není. To je naše výhoda oproti těm, kdo investují přímo na burze do tzv. veřejně obchodovatelných titulů, jejichž ceny mohou být rozkolísané. Náš způsob podnikání spočívá v tom, že pořídíte investici na základě fundamentální analýzy, a otázkou je, jestli jste schopni zvýšit její hodnotu a jste ji schopni i prodat za vyšší cenu. My pracujeme s nějakou projekcí, která indikuje, kdy by optimálně mělo dojít k exitu, ale můžeme tuto projekci upravit podle toho, jaké jsou aktuální podmínky na trhu. Někdy je dobré neprodávat za každou cenu.

* Na jaké investice se zaměřujete?

Nejsme zaměřeni na konkrétní odvětví. Jde nám obecně o segment malých a středních podniků. Jsme silní hlavně v potravinářství a v energetice, tam máme dobrou historii a solidní zkušenosti.

* Který segment malých a středních podniků bude teď zajímavý?

Opět nejde ani tak o konkrétní odvětví, ale velkým fenoménem je řešení problému s tzv. nástupnictvím. Podnikatelé, kteří začali rozvíjet byznys po roce devadesát, dnes v mnoha případech řeší problém, komu svůj byznys předat. Není zde fungující burza, která by umožňovala exit zakladatelů nebo změnu vlastnické struktury. Privátní investoři našeho typu jsou pro ně jednou z možností, jak buď z firmy vystoupit, nebo rozvíjet podnikání v jiné vlastnické struktuře. Obrací se na nás spousta majitelů takových firem. Náš trh je navíc poměrně malý, takže o příležitostech se ví a my je sledujeme.

* Čím se ještě zabýváte?

Co se týče dalších instrumentů, které jsou populární a které využíváme, jsou to korporátní dluhopisy. Pro řadu investorů je samotný fond z hlediska výše vstupní investice a likvidity méně zajímavý, proto jsme se snažili nabídnout něco, co bude dostupnější širšímu okruhu investorů a co jim může umožnit podílet se na financování širšího spektra private equity projektů. Loňský rok zaznamenal v oblasti korporátních dluhopisů obrovský boom. I my jsme toho využili a získali poměrně hodně nových investorů. Dosud jsme vydali tři emise dluhopisů.

* Zajímavým tématem v tomto ohledu bylo zdanění výnosů a jeho zaokrouhlování…

Díky pravidlům zaokrouhlování se při nominální hodnotě dluhopisu jedna koruna spočítala nulová daňová povinnost příslušné srážkové daně, což bylo hodně zajímavé pro některé emitenty a i pro retailové investory. Toho využívalo i ministerstvo financí. Je otázkou, jak to bude pokračovat dál. Od 1. ledna by tato možnost měla být zrušena, ale praxe je taková, že se dá různě vykládat, co je samotná emise dluhopisů a její vydání, co jsou jednotlivé tranše a rozdíl mezi vydanou a prodanou emisí. Někteří hráči na trhu hodlají udělat nové tranše starých emisí, tím pádem by se na ně dál mohl vztahovat výhodný daňový režim. Je to otázka výkladu a praxe, takže uvidíme až v průběhu letošního roku. Bude to zajímavý oříšek i pro právníky a daňaře. Samozřejmě bude klíčové, jaký postoj k tomu zaujmou samotné finanční úřady a ministerstvo financí.

* Byl jste velkým propagátorem dluhopisů pro občany. Jak se na ně díváte dnes?

Já jsem tyto dluhopisy prosazoval už od devadesátých let. Ještě v dobách mého působení v České spořitelně jsem prosazoval, aby se více jak státních, tak i korporátních dluhopisů dostalo k lidem, ale byl jsem tam mezi „starými spořitelňáky“ černou ovcí. Převládal názor, že dluhopisy budou kanibalizovat ty slavné vkladní knížky a termínované vklady. Se vznikem NERV se podařilo myšlenku na prodej dluhopisů obyvatelstvu znovu oživit. Já jsem dostal na starost zorganizovat expertní skupinu NERV, která by celý projekt komplexně posoudila a ministerstvu financí dala nějaké doporučení. Bylo zajímavé sledovat odpor, který proti retailovým dluhopisům vznikl téměř ze všech stran, a především ze strany bank. Měli jsme za to, že výhrady jsou marginální, ale na ministerstvu se to v jednu chvíli opět trochu zaseklo. Je ale zásluha ministra Kalouska, že dluhopisy pro občany nakonec prosadil.

O autorovi| Tomáš Plhoň • plhon@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít