Excalibur vyrábí nejen pro armádu

21. prosince 2015, 00:00 -
21. prosince 2015, 00:00

Podniky Excalibur Group vyrábějí brzdové systémy pro kolejová vozidla a speciální kontejnery pro renomované zákazníky

Průmyslový holding Excalibur Group je nejvíce znám díky výrobě, modernizacím či generálním opravám speciálních vozidel pro vojenské i civilní použití. Podstatnou část podnikání holdingu ale tvoří i výroba brzdových systémů pro kolejová vozidla a také speciálních kontejnerů, ze kterých lze sestavovat špičkově vybavené polní nemocnice a jiná zařízení. Není možné ani opomenout významného soukromého dopravce – logistickou a spediční společnost Nika Logistics.

Dako-CZ

Společnost Dako-CZ se zabývá vývojem a výrobou pneumatických, elektromoechanických a hydraulických brzdových systémů pro kolejová vozidla a strojírenskou výrobou přesných dílů.

Kořeny společnosti sahají až do začátků 19. století, kdy byla v Třemošnici založena slévárna. Pod názvem Dako působila firma od 50. let 20. století, kdy již byla stejně jako dnes specializována na výrobu a montáž brzdových systémů vlastní konstrukce pro kolejová vozidla.

V 90. letech byla firma dlouhodobě privatizována, přičemž za zmínku stojí spojení s firmou ČKD Holding Praha v letech 1996 až 2002 pod názvem ČKD – Dako, a. s., Třemošnice. Dnes, po ukončení privatizace společnosti, ji hospodářské výsledky v posledních letech zařazují na přední místo ve východních Čechách.

Společnost realizuje dodávky kompletní brzdové výstroje pro novou generaci vlakových a tramvajových vozů u nás i v zahraničí. Příkladem může být zajištění brzdových systémů pro vozy Flirt III švýcarské společnosti Stadler. Dako-CZ se může pochlubit mnohými referenčními zakázkami pro přední výrobce kolejových vozidel zejména ze západní Evropy – z Francie, Německa či Norska.

Karbox

Firma se zabývá zejména návrhem a výrobou vysoce kvalitních kontejnerů, kontejnerových pracovišť a kontejnerových a skříňových nástaveb na podvozky užitkových a nákladních vozidel. Její kořeny sahají až do 60. let minulého století, kdy v Hořicích zahájil činnost výrobní závod státního podniku Karosa zabývající se výrobou víceúčelových skříňových nástaveb pro vozidla Praga V3S Československé armády.

V roce 2012 společnost koupil současný majitel. Pod původním názvem Karbox dále pokračuje ve výrobním programu, který nedoznal zásadnějších změn. Společnosti se daří získávat zakázky pro významné zákazníky včetně těch z řad státních organizací a ozbrojených sil jak u nás, tak i v zahraničí. Za zmínku z poslední doby stojí zejména kontrakt od agentury NSPA (agentura logistické podpory a akvizic NATO) na dodávku čtyř polních základen včetně specializovaných kontejnerových pracovišť a systému rozvodu pitné vody i svodu odpadových vod. Každá z nich pojme na 500 vojáků. Stejnému zákazníkovi společnost dodala již čtyři kompletní polní nemocnice – první dvě v letech 2012 a 2013, zbylé v letošním roce.

Know-how, jež společnost získala z těchto zakázek, se může velmi dobře hodit i v kontextu současné uprchlické krize. Kontejnery z dílny Karboxu by mohly kupříkladu podstatně zlepšit kvalitu života válečných uprchlíků, kteří pobývají v záchytných táborech v Turecku či Jordánsku, a zásadně navýšit standardy hygieny a zdravotnického zabezpečení v těchto zařízeních. » Nika

Společnost Nika Chrudim se zabývá vnitrostátní i mezinárodní kamionovou dopravou, přepravou různých typů zboží včetně nadměrných, těžkých a nebezpečných nákladů, speciálními přepravami vojenské techniky, zbraní, munice a výbušnin, zemními pracemi, těžbou a prodejem písku a souvisejícími službami.

Firma vznikla v roce 1997. Od skromných začátků, kdy společnost provozovala osm vozidel a vlastnila autoservis, se pod křídly Excalibur Group vypracovala na provozovatele flotily více než 220 vozidel různých typů. Ta je promyšlenými investicemi průběžně omlazována a dále rozvíjena.

Nika Logistics je zároveň významným poskytovatelem námořní přepravy. V kombinaci se silniční, případně železniční přepravou je tak schopna zajistit bezpečný a spolehlivý transport zboží v globálním měřítku.

Portfolio služeb firmy vhodně doplňuje možnost uskladnění zboží ve dvou logistických areálech v Pardubicích a Liberci.

Skupině chybějí kvalifikovaní zaměstnanci

Vzhledem k silně výrobnímu zaměření Excalibur Group nepřekvapí, že společnost je v regionálním měřítku poměrně velkým hráčem na trhu s pracovními místy. Společnosti skupiny vytvářejí ročně desítky nových pracovních míst převážně technologickoprodukčního charakteru. Poptávka je zejména po konstruktérech, projektantech, technicích a kvalifikovaných dělnících. „Dlouhodobým trendem je snižující se počet učňů i skutečně kvalitních absolventů středních průmyslových škol i technicky zaměřených univerzit,“ říká Lukáš Novotný, manažer marketingu Excalibur Group.

Excalibur Group se snaží tento problém řešit spoluprací se školami. „Excalibur Group a její firmy nabízejí studentům exkurze, stáže či brigády a vysokoškolákům též možnost vedení bakalářských a diplomových prací či konzultace k nim,“ doplňuje Novotný. Společnosti holdingu se tak snaží zaujmout perspektivní absolventy již v průběhu jejich studia a doufají, že po něm je nalákají na atraktivní práci, motivující platové podmínky i na mnohé benefity.

„Naši zaměstnanci mají příležitost pracovat ve špičkově vybaveném prostředí a s mimořádně pokročilými technologiemi. Společnostem naší skupiny se daří uzavírat strategická partnerství s mnoha významnými globálními společnostmi, například s koncernem General Dynamics. V prostředí mezinárodní spolupráce je jim umožněno a vlastně jsou i tak trochu nuceni neustále se vzdělávat a profesionálně růst,“ láká potenciální zájemce Novotný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít