Evropa se bez jádra neobejde

17. června 2013, 00:00 - AlenA Adámková
17. června 2013, 00:00

Česko je pevně rozhodnuto pokračovat v dalším rozvoji jaderné energetiky, tvrdí premiér Nečas

Jaderná energetika je podle českého premiéra Petra Nečase cestou ke snižování emisí skleníkových plynů a k větší energetické bezpečnosti. V jádru vidí budoucnost České republiky, ale i celé Evropy.

Cesta ze slepé uličky?

„Evropská unie je na křižovatce. Cesta, kterou šla dosud, vedla do slepé uličky. Evropská unie by měla méně chtít být avantgardou v boji proti globálnímu oteplování,“ uvedl Nečas a za hlavní omyl EU označil přehnanou podporu obnovitelných zdrojů a povolenkový systém. Cestou ze slepé uličky je dle Nečase právě jádro. Jen to může snížit cenu energie pro průmysl a vrátit tak Evropě konkurenceschopnost.

„Česká republika je pevně rozhodnuta pokračovat v dalším rozvoji jaderné energetiky, kterou považuji nejen za cestu k posílení naší energetické bezpečnosti, ale také za účinný nástroj k dosahování cílů při snižování emisí skleníkových plynů,“ dodal Nečas.

Aniž by řekl slovo Temelín, vyslovil se fakticky Nečas znovu pro stavbu dalších bloků v jihočeské jaderné elektrárně. „Žádná zodpovědná vláda se nemůže orientovat jen prizmatem současné situace, musí vždy uvažovat ve střednědobém a dlouhodobém výhledu,“ řekl Nečas. Reagoval tak na nedávné výroky ministra financí Miroslava Kalouska, který naznačil, že si není jist ekonomickou výhodností dostavby Temelína.

Naopak podpora obnovitelných zdrojů má podle premiéra Nečase své limity. „Nestabilita obnovitelných zdrojů má negativní dopad na bezpečnost zásobování energiemi a stabilitu přenosových soustav. Těm v důsledku přetížení hrozí blackouty, nemluvě o negativním dopadu na ceny energií a celkovou distorzi tržního prostředí,“ řekl předseda vlády.

Nečas uvedl, že za posledních sedm let stoupla v Evropě cena plynu o 38 procent, zatímco v USA klesla o více než 60 procent, v Evropě zdražila elektřina o 35 procent, zatímco ve Spojených státech klesla za tuto dobu o čtyři procenta. Evropa kvůli tomu podle Nečase přestává být konkurenceschopná.

Fico: Jádro zažívá renesanci S Nečasem si přímo notoval slovenský premiér Robert Fico. Podle něj jsme svědky historického přelomu, kdy jaderná energie, před pár lety téměř odepsaná, zažívá renesanci. „Před několika lety byla jaderná energetika na kolenou. Postupně však – mimo jiné díky aktivitě České a Slovenské republiky – se jádro stalo znovu rovnocenným způsobem výroby elektrické energie,“ uvedl Fico a dodal, že v Evropské unii se pravidelně objevují pokusy vnést do diskusí o energetické bezpečnosti jiné než odborné pohledy. Naštěstí se těmto pokusům daří stále více odolávat. „Jádro je nevyhnutelná součást energetického mixu. Musíme hájit právo každé země si podíl jádra v tomto mixu určit,“ dodal Fico.

Podle něj je jádro šancí pro celou Evropu. Ta nyní ztrácí konkurenceschopnost vůči ekonomikám typu Číny, Indie či Brazílie. Brzdí ji z velké části vysoká cena elektrické energie, varoval Fico. Ta je způsobena hlavně experimenty s obnovitelnými zdroji.

Pro ČR i Slovensko jde o otázku zcela osudovou, neboť jsou to země, které mají nejvyšší podíl průmyslu při tvorbě HDP i na zaměstnanosti, shodli se oba premiéři.

Letošní jaderné fórum se věnovalo vývoji v energetice, současným podmínkám pro výstavbu nízkoemisních zdrojů energie, dalšímu rozvoji jaderné energetiky v EU a Zelené knize Evropské komise 2030 k energetice a otázkám jaderné bezpečnosti v Evropě.

Zasedání ENEF se střídavě konají v České a Slovenské republice.

nové Jaderné elektrárny Premiéra Nečase podpořil na Evropském jaderném fóru pochopitelně i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Ve svém projevu zdůraznil, že Česká republika počítá s dalším rozvojem jaderné energetiky a dostavbou Temelína jako zdroje stabilních dodávek energie pro český průmysl a domácnosti.

„Jaderná energetika je pro Česko v podstatě jedinou možností k přechodu na nízkoemisní zdroje, stejně jako k zajištění dlouhodobě stabilních dodávek elektřiny pro český průmysl a domácnosti za přijatelnou cenu. Bez dalšího rozvoje jaderné energetiky, tedy dostavby elektrárny v Temelíně, však těchto cílů nelze prakticky dosáhnout. Souvisejícím důležitým prvkem je také zajištění energetické soběstačnosti ČR,“ uvedl Kuba.

Kubovi přitom dostavba Temelína zjevně nestačí. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) už totiž hledá lokality pro další jaderné elektrárny. Do konce roku 2014 by mělo zpracovat studii pro výběr míst, kde by mohly po roce 2040 stát nové jaderné elektrárny. Vyplývá to z návrhu usnesení vlády, který ministerstvo vypracovalo. Podle ekologických organizací hrozí, že ministr Martin Kuba návrh pro místa potenciálních jaderných elektráren protlačí do státní energetické koncepce, aniž by se k němu mohla vyjádřit další ministerstva či oponenti.

„Na státní energetickou koncepci (SEK) neexistuje ekonomická analýza dopadů ani dle zákona nezbytné posouzení vlivů na životní prostředí. Pokud by ale základní rysy SEK fakticky prošly nyní vládou, bylo by následné posuzování pouhou fraškou. Posuzování, které v těchto týdnech fakticky teprve začíná, přitom Kuba přes půl roku zdržoval,“ tvrdí ve svém prohlášení asociace nevládních ekologických organizací Zelený kruh.

Podle ekologů je návrh ministra Kuby mimo realitu, jelikož jak respektovaní ekonomové, tak i ČEZ se shodují, že stavět nové jaderné bloky je za současných podmínek nesmysl. Všechny vybrané obce se pak ocitnou na desítky let bez možnosti rozvoje, varují. „Za současných podmínek, kdy se cena ročního kontraktu elektřiny na burze pohybuje na úrovni 40 eur (1036 korun) za megawatthodinu, se stavba nových jaderných zdrojů nevyplatí,“ argumentují ekologové.

„Snaha najít do konce příštího roku lokality pro budoucí nové jaderné elektrárny je velmi špatnou zprávou pro obyvatele České republiky a ještě horší pro obyvatele obcí, které se na takové mapě ocitnou,“ uvedl Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Podle mluvčího MPO Tomáše Patáka je ale hledání lokalit pro nové jaderné elektrárny jen jedním z úkolů obsažených ve Státní energetické koncepci. „Jde o studii sloužící k posouzení lokalit vhodných pro další rozvoj jaderné energetiky za třicet let, pokud k němu vůbec dojde. Hovořit tedy o konkrétních technických řešeních a jejich rozsahu je naprosto scestné. Poslední studie tohoto typu se dělala v 70. letech minulého století,“ řekl Paták. Potvrdil, že termín projednávání dokumentu vládou zatím nebyl stanoven.

Podle slovenského premiéra Roberta Fica je jádro šancí pro celou Evropu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít