Evropa chce přiškrtit cloud

10. března 2014, 00:00 - (js)
10. března 2014, 00:00

Telekomunikace Sjednocení evropského telekomunikačního trhu a odstranění roamingu mezi zeměmi Evropské unie se prozatím odkládá. Průmyslový a energetický výbor ITRE, který dostal dlouhou dobu připravovaný revoluční telekomunikační balíček na starost, ho na posledním zasedání nestihl projednat a není vůbec jasné, zda to současné osazenstvo Evropského parlamentu vůbec zvládne. Naplánována jsou ještě další dvě sezení, do zrušení roamingu a dalších zásadních změn ale promlouvá mnoho různých vlivů a připomínek. Nadšení nejsou samozřejmě především operátoři.

Co se však v Bruselu a Štrasburku řeší velice aktivně, je předložený návrh o rozšíření výběru autorských poplatků. V současné době každý, kdo si koupí například prázdné DVD, flash disk nebo třeba tiskárnu, zaplatí také autorský poplatek, který pak příslušné svazy rozdělují hudebníkům, filmařům a tak dále. Tento koncept staví na myšlence, že si lidé paměťová média kupují proto, aby na nich přenášeli nelegálně stažené filmy, hudbu a podobně. Nový návrh chce tuto praxi rozšířit také na cloudová úložiště dat typu Dropbox, která v posledních měsících získala na veliké popularitě. EU tedy na jedné straně hlásá, jak je nutné cloud podporovat a rozvíjet, na druhé straně chce ale rozvoj tímto způsobem škrtit.

Proti návrhu aktivně vystupuje český europoslanec Edvard Kožušník (na snímku vlevo). „Mám pocit, že se zapomnělo, proč se před necelými deseti lety zaváděly poplatky z kopírek a paměťových médií. Tehdy nebyl digitální trh dostatečně rozvinut, občané si kopírovali digitální obsah a autoři na tom tratili. Dnes je situace zcela jiná. Digitální trh funguje, občané si pořizují převážně legální digitální obsah a existují funkční obchodní modely pro poskytování digitálního obsahu,“ říká.

Evropská komise se chce zaměřit také na mobilní aplikace, ve kterých je možné si pomocí mikrotransakcí kupovat bonusový obsah (takzvaný freemium model). Podle Viviane Redingové tento obchodní model klame uživatele. Eurokomisařka si proto zve ke stolu zástupce Applu, Googlu a dalších firem, aby se o problematice debatovalo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít