Evropa a Rusko v nové etapě energetické spolupráce

29. dubna 2013, 00:00 -
29. dubna 2013, 00:00

Ruská strana nabízí Evropě účast v projektech výstavby nových jaderných elektráren, při nichž zaručuje místním firmám maximální lokalizaci zakázek

Zahájení nové etapy energetické spolupráce mezi Evropou a Ruskem bylo hlavním tématem jednání u kulatého stolu na téma „Dialog Ruska a EU: konkurence a spolupráce v jaderné energetice“, které se uskutečnilo 11. dubna v Bruselu. Na setkání, jehož se zúčastnili představitelé klíčových energetických organizací EU a Ruska, se soustředila pozornost na společné energetické projekty a další zvyšování jaderné bezpečnosti na celém světě.

„EU a Rusko patří mezi významné globální ekonomické hráče a jsem přesvědčený, že budeme i v budoucnu vždy hospodářsky blízkými partnery. Rusko je dnes největším světovým dodavatelem zdrojů energie a Evropa naopak jejich největším světovým čistým dovozcem. Naše partnerství v oblasti energetiky je proto z tohoto pohledu naprosto přirozené,“ řekl na úvod kulatého stolu ředitel Oddělení jaderné energetiky Generálního ředitelství pro energetiku Evropské komise Peter Faross.

Zástupce generálního ředitele ruské státní korporace Rosatom Kirill Komarov ve svém vystoupení zdůraznil, že události v JE Fukušima v žádném případě nezpůsobily pokles zájmu o jadernou energetiku. Celkový objem poptávky naopak od té doby vzrůstá. Havárie ve Fukušimě nicméně nastolila otázku nutnosti náročnějších bezpečnostních požadavků nových jaderných technologií.

„Skutečnost, že jaderné elektrárny jsou dnes považovány za jeden z nejbezpečnějších a ekologicky nejšetrnějších zdrojů energie, by rozhodně neměl oslabit naši ostražitost. Nestačí, abychom se poučili z havárií, k nimž došlo dříve. Při výstavbě každého nového zdroje energie musíme být připraveni i na ty nejméně pravděpodobné scénáře a nesmíme připustit, aby snaha o šetření prostředků při stavbě a provozu jaderných elektráren vedla ke snížení nezbytných bezpečnostních standardů,“ prohlásil Kirill Komarov.

„Standardy jaderné bezpečnosti v Rusku dnes počítají s tím, že při výstavbě každé nové JE je nutné brát v úvahu veškerá rizika, která mají v dané oblasti pravděpodobnost vyšší než 1 : 1 000 000. Naším cílem je učinit zmíněný standard všeobecně respektovaným a dodržovaným ve všech zemích, které využívají JE jako zdroj energie,“ zdůraznil Komarov.

Během diskuse bylo konstatováno, že stanoviska Ruska a EU ohledně bezpečnostních standardů se v mnohém shodují, přičemž EU již podpořila celou řadu iniciativ ruské strany pro zdokonalení mezinárodně-právních norem v oblasti využití jaderné energie. Řečníci zdůrazňovali zejména dlouholetou zkušenost Ruska s provozem JE v pěti evropských státech, kde úspěšně pracuje 18 bloků.

Dalším zásadním tématem diskuse byly společné obchodní projekty. Ruská strana potvrdila, že nabízí účast v projektech výstavby nových jaderných elektráren, při nichž zaručuje místním firmám maximální lokalizaci zakázek. Jako příklad byla uvedena plánovaná dostavba JE Temelín, kde Rosatom v rámci probíhajícího tendru nabízí více než 70 procent celkového objemu zakázky českým firmám.

„V rámci našich projektů připadá pouhých 15 procent celkového objemu na komponenty, které musejí být vyrobeny v Rusku, přičemž 30 až 40 procent jsme připraveni nabídnout místnímu průmyslu a 45 až 50 procent našim partnerům z nejvýznamnějších globálních společností, jako jsou anglický Rolls-Roys, francouzský Alstom nebo česká Sigma,“ řekl Kirill Komarov.

Modelovým příkladem spolupráce s EU je podle přítomných projekt Baltické JE v Kaliningradské oblasti, kde je evropským firmám nabízena spolupráce v nejrůznějších formách - mohou se zúčastnit v roli strategických investorů (zahraniční společnosti mohou získat až 49 procent akcií JE), dodavatelů zařízení, poskytovatelů financování nebo odběratelů elektrické energie.

Ředitel Oddělení jaderné energetiky Generálního ředitelství pro energetiku EK Peter Faross ohledně perspektivy spolupráce v rámci Baltické JE prohlásil, že v tomto směru nevidí žádné překážky. Zdůraznil, že základem musí být komerční efektivita tohoto projektu. V rozhovoru pro agenturu BNS uvedl: „Všem je dobře známo, že v Kaliningradu probíhá výstavba energobloků s takovým výkonem, že mohou zásobit energií zdaleka nejen kaliningradský trh. Takže bude třeba najít trhy za hranicemi Ruska. Spolupracujeme při importu plynu, při importu ropy, proč bychom neměli spolupracovat také při dovozu elektrické energie? K tomu ovšem potřebujeme infrastrukturu a je také třeba najít pro tuto energii zájemce, kteří ji koupí“.

Šéf mezinárodní sekce francouzské státní korporace EDF Michel Debes připomněl, že historie spolupráce mezi EDF s ruskou jadernou energetikou trvá již přibližně dvacet let a začala realizací projektů v rámci programu Tacis. „V roce 2011 byla naše spolupráce rozšířena o sféru R&D. V současnosti se naše společná činnost rozvíjí v první řadě v takových oblastech, jako je výstavba a provoz JE,“ řekl Debes. Zvláštní důraz při realizaci těchto projektů je třeba klást na bezpečnostní otázky.

„Hlavními body programu spolupráce je řízení výstavby nových JE, další zdokonalování bezpečnostních systémů, systémů včasného varování před náhlými riziky a monitoring kvality produkce,“ poznamenal Michel Debes. Zdůraznil, že důležitou součástí společné práce je příprava metodologie interních bezpečnostních prověrek, nezávislých kontrol bezpečnosti JE, hodnocení připravenosti k řešení mimořádných situací a další otázky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít