Energetické využití odpadů

16. června 2014, 00:00 - MICHAL KRÁL
16. června 2014, 00:00

V České republice je mezi obyvateli rozšířen velmi zodpovědný přístup k nakládání s odpady – třídění.

Ale z celkového pohledu je to stále zanedbatelné množství. S nesetříděným zbytkem však lze také naložit ekologicky či ho využít energeticky

Zbývající recyklovatelné odpady většinou odcházejí bez užitku se směsným komunálním odpadem k uložení na skládce nebo spálení ve spalovně. Je to však zbytečné. Například pokud recyklovatelné položky či složky odpadu mají ještě využitelnou energetickou hodnotu (většinou mají), je možné je zužitkovat pomocí mechanicko-biologické úpravy odpadu (MBÚ).

Bioplyn Podle Jakuba Vrbaty ze společnosti TÜV SÜD Czech se tato metoda úpravy odpadu skládá z několika etap, v nichž dochází mimo jiné ke strojové separaci na biogenní organickou složku, která pak řízeně generuje bioplyn obsahující metan. Bioplyn je následně spalován v kogenerační jednotce vyrábějící elektrickou energii a teplo. Zbude pak surovina zvaná digestát, odpovídající vlastnostmi a i vzezřením hnojivu. V případě, že provozovatel digestát stabilizuje, lze jej potom prodávat jako tekuté či pevné hnojivo.

„Přiblížíme-li tuto problematiku v řeči čísel, pak z jedné tuny přijatého komunálního odpadu získáme 165 m3 plynu s 60 procenty obsahu metanu, který po procesu separace, fermentace a spálení bioplynu vygeneruje 350 až 360 kWh. Vlastní spotřeba třídicí a bioplynové technologie se pohybuje mezi 15 a 30 procenty, dle instalované technologie.

Obvykle instalovaný výkon se pohybuje od 500 kW výše, záleží na tom, jak velké množství odpadu bude zpracováváno. Jedna rodina o dvou dospělých a jednom dítěti v České republice v roce 2013 vyprodukovala za jeden rok 1065 kg směsného odpadu, tudíž z odpadu jedné rodiny vygeneruje odpadářská bioplynová stanice asi 388 kWh. Průměrná rodina, respektive její domácnost, má spotřebu elektřiny za jeden rok asi 3500 kWh,“ vypočítává Jakub Vrbata.

Ostatní I ostatní zbylou část komunálního odpadu lze dále třídit, a to dle typu materiálu a velikosti. K tomuto procesu se využívají různé sítě včetně odstředivých, magnety, drtiče a optické třídiče například na bázi infračervených paprsků. Z toho se podle Jakuba Vrbaty separují další suroviny, které lze recyklovat, jako je sklo či železné i neželezné kovy. Zbylá směs plastických hmot, textilií, papíru či kartonáže se může využít jako alternativní palivo v cementárnách či teplárnách, pokud mají odpovídající zařízení, které škodlivé spaliny spolehlivě zachytí. A nakonec nerecyklovatelné položky, jako kámen a písek, lze uplatnit při rekultivaci ploch k tomu určených.

„Jako specialista obnovitelných zdrojů se v současné době podílím na výběru technologie využívající energii odpadů a úspěšně pomáháme zákazníkům nastavit optimální kritéria tak, aby investiční náklady nebyly příliš vysoké či aby v následné době provozní náklady neměly negativní vliv na celé cash flow. V minulém roce byly realizovány pouze tři projekty, ale očekáváme, že letos bude větší zájem investorů o využití energie z odpadů,“ říká Jakub Vrbata. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít