Emisní masakr - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Emisní masakr

, redakce,
Emisní masakr
Zdroj: Euro.cz

(EURO 40/2009)

V článku Emisní masakr od Petry Pelantové (EURO 40/2009) je několik věcných nepřesností, na které musíme upozornit. Rozhodně nesouhlasíme s hlavní tezí článku, že jarní emise eurobondů byla neúspěšná. Především nelze srovnávat trh dluhopisů letos v dubnu se situací v září. Ani nelze srovnávat český trh s takzvaným eurotrhem z hlediska likvidity a refinancování. Pelantová navíc předpokládá, že relativně malý český kapitálový trh má neomezenou absorpční schopnost. Z tohoto mylného předpokladu vychází celý článek, a proto vyznívá poněkud zkresleně.
Je třeba si také uvědomit, že turbulentní ekonomická situace ztěžuje odhad jakýchkoli ukazatelů včetně vývoje sentimentu trhu či dokonce konkrétních výnosových měr. Sotva tedy může emitent v dubnu vědět, jak se bude vyvíjet situace v září. Můžeme jen poznamenat, že dubnovou emisi eurobondů hodnotilo úspěšně nejen ministerstvo financí (MF), ale i finanční analytici v médiích. U zářijové aukce je třeba zdůraznit, že vyhlášených sto bazických bodů nad šestiměsíční sazbou EURIBOR je přepočtená momentální cena dubnové emise. Vyhlášením této ceny sledovalo MF srovnatelnost obou emisí. Průměrná cena skončila v době emise zhruba na úrovni CDS pro Českou republiku. Srovnávat spread této aukce s korunovými dluhopisy je opět zcela zavádějící. Přiložená minitabulka k článku, České eurobondy v zahraničí, je popsaná jako podíl států, odkud pocházeli investoři. Banky nakupující od ČR jsou však pouze prostředníky, kteří nakupují pro finální investory. A ti vůbec nemusejí být ze stejné země, v níž sídlí nakupující banka.

Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího Ministerstva financí ČR

V článku popisuji jarní emisi eurobondů jako úspěšnou, neboť stát nabídl investorům značně štědrý výnos. MF proto nemůže kritizovat hlavní tezi článku, která je dle něj vychází z neúspěšnosti jarní emise. Zbytečná je rovněž poznámka, že nelze srovnávat trh dluhopisů letos v dubnu se situací v září. V článku totiž jasně uznávám, že srovnávat situace na trhu během jara s jiným obdobím lze vzhledem k ekonomickým turbulencím jen obtížně. Rovněž nepředpokládám a v článku ani nikde nepíši, že relativně malý český kapitálový trh má neomezenou absorpční schopnost. Přiložená tabulka pak neukazuje finální investory ani to z ní nevyplývá. Popisuje, odkud byli ti, kteří nakoupili eurobondy přímo od MF.

Petra Pelantová (petra.pelantova@euro.cz)

Ohodnoťte tento článek
Diskuze