Egon s Íčkem

20. dubna 2015, 00:00 - (red)
20. dubna 2015, 00:00

Otec zakladatel českého e­governmentu Ivan Langer je zpět. Někdejší ministr vnitra představil minulý týden na odborné konferenci v Hradci Králové svoji novou knihu Jak se (z)rodil eGON. Při projevu, kterým své veledílo uvedl, se dle svědků orosilo nejedno čelo. Obzvlášť v okamžiku, kdy exministr s humorem sobě vlastním konstatoval, že miliardy korun, které na vnitru on a jeho následovníci do e­governmentu nasypali, se nemohou nikdy vrátit.

Prý je to ale jedno. „Hlavně že jsme průkopníci,“ konstatoval Langer. Palubní deník přeje exministrovi hodně zdaru v jeho nových podnikatelských aktivitách a mnohem vyšší návratnost vložených prostředků, než jaké dosahovaly investice, které posílal jako ministr vnitra do elektronizace české státní správy.

LÉTAJÍCÍ LUKÁŠ Staré klotové rukávy na ministerstvu ? nancí v Letenské ulici se otřásají smíchy, neboť historie se opakuje. Před pár lety tam jistý Lukáš Wagenknecht, auditor společnosti Deloitte najatý ministerstvem na kontrolu operačních programů EU, v rozporu se zadáním, které měl, a proti vůli šéfů informoval Brusel o chybách v operačním programu Severozápad.

Nějaké nesrovnalosti se tam nakonec vyšetřily, ale především stát přišel o nemalé peníze, a to patrně zbytečně. Wagenknecht letěl od Deloittů a přistál v dopravním podniku, odkud nakonec vyletěl také, protože se vrtal v evropských dotacích na pražské metro. A doletěl vysoko, až na post prvního náměstka ministra ? nancí, tedy na úřad, kde začala jeho aviatická dráha. A nyní je více než jasné, že v ní bude pokračovat.

Minulý pátek totiž ministryně Karla Šlechtová ostře zkritizovala audit monitorovacího systému pro celý program evropských dotací, označila ho za neprofesionální a ohrožující čerpání 650 miliard korun. Wagenknechtovi lidé na ministerstvu ? ­ nancí odpovědní za tento audit již letěli.

A sám první náměstek, který opět bonzoval za zády vlastního šéfa v Bruselu, zřejmě poletí vzápětí po návratu ministra Babiše z cest. O místu dalšího mezipřistání bude Palubní deník své čtenáře informovat.

TAKOVÉ AGENTY MÍT… Palubní deník byl svými bdělými zpravodajci z pravého břehu Vltavy upozorněn na nepřiměřenou informační výhodu, již požívají jisté centrální úřady státní správy skrze vnímavé pracovníky obslužného personálu. Konkrétně jsme se dozvěděli o existenci jistého muže, který doplňuje sanitární materiál nejmenovaného ministerstva již mnoho let a s tříměsíčním předstihem zcela spolehlivě predikuje personální otřesy na úřadě. Protože je obeznámen s nejniternějšími pochody zaměstnanců, dovede podle spotřeby toaletního papíru, kterou obětavě den co den kontroluje, podat pravidelné hlášení vyšším šaržím a ty mu po předchozích skvělých zkušenostech bděle naslouchají.

Podle důvěrných, ale o to pečlivěji sledovaných informací vysoce zvýšená, téměř dvojnásobná spotřeba roliček na úřadě, patrná v nedávném období, již pominula a navrátila se k objemům nasvědčujícím personální stabilitě. Využívaje tento jedinečný, neocenitelný vhled do nitra věcí, Palubní deník levobřežnímu ministerstvu bezplatně vzkazuje, že už se z něj nikdo na druhé straně Vltavy nepo… SOCIALISTÉ LITUJÍ ADRIANU Zlé jazyky z pražského magistrátu se Palubnímu deníku svěřily s ďábelským plánem.

Ačkoli primátorka Adriana Krnáčová i s vydatnou pomocí svých věrných přátel z ČSSD v čele s Karlem Březinou minulý týden odolala pokusu o svržení kvůli pronájmu Škodova paláce, její dny ve funkci jsou stejně sečteny.

Pražští sociální demokraté proto nelení a už připravují pro šéfa ANO Andreje Babiše zajímavou nabídku. Chtějí mu přátelsky ulehčit náročný výběr dalšího z nekonečné řady nominantů ANO a obsadit ji raději sami. Výměnou za to by velkoryse přenechali hnutí ANO více křesel v radě hlavního města. Nejžhavějším kandidátem ČSSD na primátora je čtyřiatřicetiletý náměstek primátorky pro dopravu a evropské fondy a někdejší šéf Mladých sociálních demokratů Petr Dolínek.

Jedinou jeho nevýhodou je věk. Ale i ten triumvirát Březina – Hulinský – Kleslová zákulisně řídící pražskou radnici snadno obhájí. Dolínek už má totiž v politice šestnáctileté zkušenosti na rozdíl právě od Krnáčové, která v politice neúčinkuje ani rok.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít