ECB jde pod nulu

09. června 2014, 00:00 - (pez)
09. června 2014, 00:00

Měnová politika V posledním měsíci zažily dluhopisy evropských zemí nevídaný růst. Může za to právě přelévání investic do Evropy v naději, že se Evropská centrální banka nakonec odhodlá ke kvantitativnímu uvolňování, které požene ceny nahoru a investoři budou mít hody jako před lety na druhé straně Atlantiku.

Ve Spojených státech už mají investoři žně za sebou, Fed kvantitativní uvolňování pomalu ukončuje. Naproti tomu ECB minulý týden představila celou sadu podpůrných opatření, kterým se už přezdívá balíček poslední záchrany a mají odvrátit hrozbu deflace a nastartovat ekonomiku. ECB snížila základní úrokovou sazbu z 0,25 procenta na 0,15 procenta.

Aby motivovala banky peníze investovat jinde a nenechávat je uložené v centrální bance, snížila ECB takzvanou noční depozitní sazbu na minus 0,1 procenta, bude tedy bankám účtovat za to, že si u ní přes noc „zaparkují“ peníze. Italský prezident ECB Mario Draghi se tak do historie zapíše jako první velký centrální bankéř, který ponořil úrokové sazby do záporných hodnot. V tom lze spatřovat velký obrat politiky centrální banky, která se nyní snaží ekonomiku nastartovat zápornými sazbami. Doufá, že negativní úrok přiměje komerční banky k větší ochotě poskytovat úvěry.

Zároveň končí tzv. sterilizace odkupovaných dluhopisů. Podle mnohých to znamená, že ECB vlastně už spustila kvantitativní uvolňování. Sterilizace znamená, že bezcenné vládní dluhopisy, které ECB kupovala, vyrovnávala stahováním stejného objemu peněz z oběhu. Nyní už peníze stahovat nebude a v oběhu jich tak bude přibývat.

A na scénu se také dočasně vrací program na dodávku dlouhodobé likvidity známý pod zkratkou LTRO. Tohoto programu před dvěma lety šikovně využila například česko-slovenská J&T Banka, když nakoupila slovenské vládní dluhopisy za přibližně 6,7 miliardy korun, které pak u ECB zastavila, a půjčila si od ECB za symbolické jedno procento. O půl roku později levnou půjčku splatila, a dluhopisy navíc s přibližně půlmiliardovým ziskem prodala.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít