Dvouprocentní radost

25. ledna 2016, 00:00 - Petr Holec
25. ledna 2016, 00:00

ODS na sněmu stvrdila v čele Petra Fialu a k ruce mu dala zlou ženu »

Máme za sebou dva dobré roky, říkal do kamery před začátkem ostravského volebního sněmu ODS šéf jejích poslanců Zbyněk Stanjura. Bývalý starosta Opavy jen opakoval nové mediální krédo strany, jež se kongresem neslo stejně odhodlaně jako boj za svobodu. Jenže kdybychom nestáli v jednacím sále a kolem nás nehrála samá partajní modrá, málokdo by hádal, že Stanjura mluví o vlastní straně.

Proto jen pár čísel: když si potupným vládním pádem a následným volebním fiaskem zdecimovaná ODS zvolila v lednu 2014 předsedou Petra Fialu, pohybovaly se její preference kolem šesti procent; po dvou letech hygieny činí osm procent. Co rok, to procento. Coby šéf Fiala stranu provedl v roce 2014 dvojími volbami: nejdřív těmi do europarlamentu, kde stvrdila sedmiprocentní bídu z předešlých sněmovních voleb. O moc lépe však ODS nedopadla ani v následujících místních volbách; třeba v Praze, své volební baště, spadla z 24 procent na 11 procent.

Zopakovala tak jen nadpoloviční ztrátu hlasů ze sněmovních voleb 2013. Navíc ODS ztrácí od voleb 2010 nejen voliče, ale i členy: snad aby nekomplikovala statistky, pozbyla i těch polovinu. Jestli ODS stihnou ještě dva podobně dobré roky, o jakých mluví Stanjura, kterého nikdo nikdy nepodezříval z humoru, vejdou se na příštím kongresu všichni její členové do sálu delegátů. Přitom je pravda, že ODS má stále i populární starosty a i na jejím sněmu potkáte lidi, které byste si přáli v politice.

Už nás nemlátí na ulici „Mně se to líbí, jde to k němu,“ smál se jeden z politiků ODS při pohledu na Alexandra Vondru. Nejen on. Večer před kongresem jsem stál s několika delegáty sjezdu u hotelového baru, kde v televizi řečnil bývalý ministr obrany ODS, jenž se stejně jako mnoho jiných pozdních kádrů strany nedočkal konce svého funkčního období. Bývalý disident si nechal narůst mocné vlasy, takže teď připomíná Ježíše po delší dietě ve fastfoodu. I Vondra mluvil o cestě ODS „vzhůru“.

„Byli jsme na zrušení, ta rána byla hodně velká. Tvrdím, že Fiala v čele je dobře na stabilizaci. Potřebovali jsme akademika a on se poslední dobou posunul,“ popsal náladu ve straně její ústecký poslanec Radim Holeček.

Právě on je symbolem „nové“ ODS; pedagog ústecké univerzity si pamatuje nejdekadentnější časy, kdy chodil na kobereček ke kmotrovi Patriku Oulickému. Když však ve straně kvůli postupné ztrátě moci zavládlo vakuum, stal se poslancem.

S Holečkem jsem mluvil během jeho cesty na sněm. „Jedu to hodit Fialovi,“ hlásil po telefonu. Logicky: nikdo jiný ani na předsedu nekandidoval, strana se stále probírá i z personálního šoku. „Je otázka, jestli to mohl vytáhnout víc,“ odpověděl na otázku, jestli je dvouprocentní nárůst preferencí důvodem k oslavám. Poslanec prý ale vnímá i pomalou změnu nálady ve společnosti: když dnes mluví s lidmi, už ho kvůli ODS „nechtějí mlátit na ulici“.

Partajní sněmy vždy slouží nejen k volbě vedení, ale i medializaci a vnitrostranické motivaci. Právě v baru večer před kongresem nejlépe poznáte náladu i situaci v každé straně. Na kongresu v Praze v roce 2008, když měla ODS premiéra Mirka Topolánka, byli mnozí delegáti tak opilí nejen mocí, že se z baru ani neobtěžovali na začátek sněmu. Na kongresu v lednu 2014, po nejhorším volebním výprasku, v baru naopak téměř nikdo nebyl. Maskulinní vtipy tam trousil jen Vondra, zatímco Jan Zahradil mluvil o tom, že musí v eurovolbách kvůli důchodu utrhnout ještě jednu pětiletku v Bruselu. To se mu povedlo, letos v Ostravě však ztratil post prvního místopředsedy.

V Ostravě byl v době sjezdu ODS i Topolánek.

Místo v hotelu však popíjel v baru ve Stodolní. Někteří delegáti ho sice přemlouvali, aby na sněmu nečekaně promluvil, bývalý šéf strany ale nechtěl; jeho éra skončila. Teď ODS prožívá meziéru: v hotelu spolu popíjely malé skupinky lidí, kteří spolu vzájemně moc nemluví. Ne všichni taky věří boji strany. Někteří podnikatelé ve straně například schvalují elektronickou evidenci tržeb (EET), přitom proti ní strana bojuje v televizi i ve sněmovně. Jiní proto znovu mluvili o mezisjezdu: skutečně novou se ODS stane až na dalším sněmu, kde Fialu nahradí nový Topolánek.

Žije se tu dobře i špatně

Za dva roky v čele ODS se Fiala citelně zradikalizoval ve vztahu k imigraci a EU, ale také ožil. V Ostravě byl vtipnější a razantnější než před dvěma roky v Olomouci. Jeho kandidátský projev se dobře poslouchal; mluvil o podpoře podnikání, nízkých daních a boji za svobodu i proti státním nařízením. Současně motivoval.

„Před dvěma roky jste mi dali bianko šek, ať s tím něco zkusím udělat,“ řekl delegátům.

Teď prý vidí, že jeho strategie funguje, je promyšlená a nese první výsledky. Jenže jaké? Problémem ODS nikdy nebyl program, ten vždycky měla kvalitní, ale personálie a výkon moci. Ostatně i sám Fiala zůstává v průzkumech méně populární než šéf KSČM Vojtěch Filip. Navíc po chvíli začne z Fialových slov vystupovat nápadná ironie: nejdřív delegátům řekne, že ODS má velký podíl na tom, že se u nás „dobře žije“, což v současnosti není úplně většinový společenský názor. Načež namaluje apokalyptický obraz země, v níž se kvůli současné vládě nedá žít.

Podle Fialy už prý nedostanete najíst ani napít v hospodě, protože kvůli EET, hlášením o tržbách a zákazu kouření všechny zavřou. Ještě že se ve stejný den mnozí delegáti ve Stodolní na vlastní kůži přesvědčili, že ani tam tomu moc nevěří. „Podařilo se změnit ODS, teď společně změníme Českou republiku,“ slíbil šéf ODS delegátům, kteří ho ve funkci potvrdili téměř saddámovskou většinou.

„Chceme rozbít všeobecnou nadvládu levice.

Chceme se vrátit do své bývalé pozice. Nechceme být nějakou malou stranou,“ planul Fiala po zvolení před novináři.

A hned se vyskytla další ironická situace: volbu šéfa nové a čisté ODS ohlašoval Petr Bendl, věrný kádr starých kmotrů, v jeho případě Ivo Rittiga. Ten stále živí místopředsednické i hejtmanské ambice. „Taky mě to štve a Petrovi (Fialovi) jsem to řekl,“ poznamenal k tomu jeden východočeský delegát. V ODS navíc dobře vědí, že nepůjdou skutečně nahoru, dokud nepůjde dolů Andrej Babiš a ANO.

Právě Babiš sebral ODS nejvíc z její tradiční agendy i voličů. A protože ve vládě Babiš (aspoň navenek) brání zvyšování daní i dalším socialistickým výstřelkům ČSSD, sebral ODS mnohé podnikatele i živnostníky. Zavedení EET má navíc ve společnosti většinovou podporu a proti není ani zhruba polovina podnikatelů. Nebo jinak: ODS se zatím nedaří přebrat většinový společenský étos, který vyhrává volby. Ten měla naposled s Topolánkem.

Loajální zlo

Jediné drama na sjezdu slibovala volba prvního místopředsedy. Ta však ukázala i personální mizerii ODS. Post obhajoval Zahradil, o němž jeho kolega ze středočeské buňky u kafe prohlásil, že „vyhořel a ještě více podlehl své náchylnosti k lenosti“. Do druhé nejvyšší funkce kandidoval i bývalý hejtman Miloš Vystrčil a na poslední chvíli též bývalá pražská radní Alexandra Udženija. O ní začali v ODS mluvit jako o „zlé“ ženě k hodnému profesorovi, což je překvapivé: snad jen v ODS věří, že strana potřebuje zlé typy poté, co ji jako zlou v několikerých volbách ocenili voliči. Důkazem personální mizerie byl i fakt, že dobrá polovina krajů do druhé nejvyšší funkce nikoho nenominovala a i zmíněné trio sbíralo nominace po jedné.

„V tom jsem nerozhodnutý, vyslechnu si projevy,“ řekl k volbě Holeček. Udženija pronesla suverénně nejhorší projev a suverénně vyhrála. Její teatrální gestikulace, strašidelná mimika, nekonečné dramatické pauzy i výrazy, jako jsou „pisálci“, „barikády“ nebo „falešní konzervativci“, si braly to nejlepší z Davida Vodrážky, Tomáše Chalupy i Jiřího Ovčáčka. Navíc k ní vůbec nepasovala rétorika; nikdo si ji nikdy nespojil s žádnými velkými idejemi, to spíš obchodním pojetím pražské politiky.

Nejen bývalý poslanec i europoslanec Hynek Fajmon před volbou poznamenal, že není dobře zvolit si někoho takového do vedení.

Jenže bylo rozhodnuto: ještě před volbou se delegáti shodli, že ODS znovu potřebuje sexy šmrnc dobrého ženského zla. Udženiji pomohl i pražský politický původ; v ODS logicky poukazují na to, že ve voličsky pražské a české straně převládají ve vedení lidé z Moravy, kde ODS téměř nikdo nevolí. Několikrát v té souvislosti padlo jméno Stanjury.

„Jako loajální straník,“ zdůvodnil jeden z poslanců ODS, jak volil Udženiji. Teď ještě aby byli nějací voliči loajální k ODS. l

Bývalý disident si nechal narůst mocné vlasy, takže teď připomíná Ježíše po delší dietě ve fastfoodu. Problémem ODS nikdy nebyl program, ten vždycky měla kvalitní, ale personálie a výkon moci.

V ODS dobře vědí, že nepůjdou skutečně nahoru, dokud nepůjde dolů Andrej Babiš a ANO.

O autorovi| Petr Holec • holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít