DVOJNÁSOBNÉ POSÍLENÍ - Euro.cz

Přihlášení

DVOJNÁSOBNÉ POSÍLENÍ

, Marcela Šperkerová,
DVOJNÁSOBNÉ POSÍLENÍ
Zdroj: Euro.cz

Z P S     Z l í n

Akcionáři zlínských strojíren ZPS rozhodli na sklonku uplynulého roku posílit základní jmění společnosti a zdvojnásobit jeho současnou výši – 441 milionů korun. Provedli tak druhý krok operace započaté před třemi měsíci, kdy rozhodli kvůli úhradě ztráty snížit základní jmění o 1,75 miliardy korun.

Navýšením kapitálu podnik získá tolik potřebné finanční prostředky a částečně sníží úvěrové a úrokové zatížení. Šéf ZPS Radomír Zbožínek přitom nevylučuje, že základní kapitál vzroste výrazněji.

Navýšení proběhne klasicky ve třech etapách a zúčastnit by se ho měli stávající akcionáři, z nichž nejvýznamnější je PPF a Spořitelní investiční společnost. Zároveň bude po vyřešení menšího právního zádrhelu umožněno věřitelům společnosti kapitalizovat své pohledávky. „Tato otázka však bude záležet i na činnosti finančního poradce ZPS, společnosti KPMG, která bude vyjednávat podmínky kapi- talizace dluhů a spojovat je s pozicí budoucího strategického partnera, upřesnil Zbožínek. Banky by totiž samozřejmě chtěly takto nabyté akcie později prodat. Celkové zadlužení společnosti nyní dosahuje 5,3 miliardy korun.

Původně mělo být na valné hromadě zveřejněno jméno strategického investora, ten však ještě není znám. Kromě americké společnosti Flow Systems, jež podniká v oboru hydrauliky, jsou ve hře ještě další možní investoři. Výběr probíhá pod taktovkou KPMG, která je smluvním partnerem ZPS a vystupuje v roli poradce finanční restrukturalizace, a měl by být dokončen nejpoz-ději do konce června. „Po vstupu KPMG do tohoto procesu se okruh zájemců rozšířil a nyní se musí vybrat takové řešení, které bude nejvýhodnější pro současné akcionáře, uvedl Radomír Zbožínek. Nový prvek v tomto procesu podle něho představuje i to, že byla více než polovina dluhů, tedy 2,25 miliardy korun, převedena z České spořitelny na stát, respektive Konsolidační banku.

Právě s představiteli této finanční instituce bude vedení ZPS za účasti KPMG v lednu jednat o možné restrukturalizaci úvěru. Šéf banky Libor Löfler přitom připustil, že u převzatých úvěrů je možné prodloužit či odložit splátky.

Akcionáři minulý týden nejednali o tom, že by postoupili výkon svých práv na stát tak, aby se ZPS mohly zúčastnit revitalizačního programu ministerstva průmyslu a obchodu. Tyto úvahy budou na programu až v lednu.

Šéf ZPS Radomír Zbožínek odmítl zatím specifikovat hloubku ztráty společnosti za loňský rok, protože její konečná výše bude záviset na objemu zúčtovaných opravných položek. Ke konci září však ztráta podle výsledků uveřejněných na pražské burze již přesáhla miliardu korun. I přes finanční problémy považují analytici ZPS vzhledem k jejich prodejním a vývozním výsledkům za poměrně zdravou společnost.

Skupina ZPS za prvních deset měsíců loňského roku utržila celkem šest miliard korun, z toho mateřská společnost přes dvě miliardy a Kovosvit Sezimovo Ústí 1,15 miliardy. Export se na objemu tržeb podílel třemi pětinami (3,6 miliardy korun) a největší část směřovala do Německa a Spojených států amerických. Ve Spojených státech si strojírny i přes vysokou konkurenci vybudovaly, ve spolupráci s třetím největším světovým výrobcem obráběcích strojů, japonskou společností OKUMA a obchodní firmou Tree, pevnou pozici a drží dvě procenta amerického trhu obráběcích strojů.