Dvojí metr na obchodníky

22. října 2012, 00:00 - Petra Pelantová
22. října 2012, 00:00

Přísnější regulace finančních zprostředkovatelů může pomáhat podvodům při obchodování s cennými papíry. ČNB chce zasáhnout

Situace na trhu obchodníků s cennými papíry (OCP) se opět přiostřuje. Už ale nejde jen o spory, které se dostaly k soudu, protože někteří klienti se nehodlali smířit s tím, že o své peníze investované přes obchodníky přišli. Regulace coby důsledek finanční krize sice přitvrzuje, jenže se ukazuje, že sešněrování obchodů může mít zcela opačný účinek. A původní záměr v podobě vyčištění trhu od nefér, či dokonce podvodných praktik slábne. Centrální banka nevylučuje, že by mohla opět zasáhnout.

Zašlá sláva pákových obchodů O co konkrétně jde? Účinky přísnější regulace lze ukázat na úspěchu, který se na českém trhu podařil společnosti Markets.com, což je obchodní název firmy Safecap Investments, registrované na Kypru. Ačkoli tento on-line broker konkrétní čísla nezveřejňuje, v Česku patří mezi nejrychleji rostoucí. Vděčí za to ovšem z velké části tomu, že nespadá pod dohled České národní banky, neboť sídlí na Kypru. Akceschopnost a především aktivita kyperského dohledu se s tím českým srovnávat nedá. Firma si proto může dovolit nabízet služby, které by jí u tuzemského regulátora jen stěží prošly. Například páku až 200 : 1. V překladu to znamenaná, že pokud se pohne hodnota investovaných prostředků jen o půl procenta, klient může přijít o vše. Páka této výše je běžná u obchodování s cizí měnou, ovšem ne u cenných papírů.

Česká národní banka (ČNB) v posledních letech sešněrovala spolupráci investičních zprostředkovatelů s obchodníky s cennými papíry tak, že řada firem tuto spolupráci ukončila anebo sami zprostředkovatelé odešli jinam. Změna ale byla nezbytná, některé subjekty se totiž staly na trhu doslova neřízenou střelou ve stylu Capital Partners (společnost, která loni na jaře kvůli rekordně vysoké pokutě od ČNB ukončila činnost OCP – pozn. red.).

Přísnější pravidla vycházela v rámci boje proti opakování finanční krize z legislativy Evropské unie. Ale i ze situace, která panovala na českém trhu. Spočívala především v tom, že obchodníci musejí své zprostředkovatele více kontrolovat, dohlížet, zda klienty dostatečně informují, zda pořizují nahrávky. A ČNB zase dohlížela na obchodníky, zda jejich zprostředkovatelé tyto povinnosti dodržují. Zatímco totiž počet zprostředkovatelů vychází na téměř deset tisíc, obchodníků s cennými papíry včetně poboček zahraničních subjektů je aktuálně 59.

Je to jako s alkoholem Plán, aby na českém trhu nedocházelo k situacím, kdy klient odkývne investici, které nerozumí, a následně o své peníze přijde, se zatím nedaří naplňovat. Jakkoli se ČNB snaží.

„Mohu potvrdit, že velké množství investičních zprostředkovatelů od nás kvůli přísnější regulaci odešlo. A máme informaci, že šli právě k Markets.com,“ říká Zdeněk Lepka, předseda představenstva společnosti BH Securities, která patří k největším obchodníkům s cennými papíry na českém trhu. „Pak se na nás obracejí jejich klienti, že přišli o veškeré své prostředky, a my už s tím mnoho nenaděláme. Situace začíná být vážná,“ dodává Lepka.

A nenadělá s tím mnoho ani ČNB, na kterou se klienti následně obracejí.

Regulace by měla platit pro všechny stejně, namítají obchodníci. „Aby to nedopadlo tak, že někteří z nás svou činnosti ukončí,“ poznamenal na adresu nových pravidel šéf představenstva společnosti Cyrrus Martin Kozumplík.

„Je to jako s nedávnou kauzou okolo alkoholu. Další uvažované zvýšení daně na toto zboží by ještě více mohlo podpořit černý trh. Stejně tak přísnější regulace by nakonec mohla pomáhat subjektům nespadajícím pod dohled ČNB, které si na trhu mohou v podstatě dělat, co chtějí,“ varuje.

Dvojí kapitálový trh Nářky obchodníků už řeší i Asociace obchodníků s cennými papíry, která chce jednat s Českou národní bankou. „Je to, jako by zde existoval dvojí kapitálový trh,“ poznamenal Jan Hart, výkonný ředitel asociace.

Pochybné aktivity na trhu ovšem nepadají jen na hlavu zprostředkovatelů, svůj díl nesou i někteří obchodníci. Jenže o ně se postará – a dle aktuální situace okolo šetření a právě probíhajících kontrol je vidět, že důkladně – Česká národní banka.

Jakkoli stížnosti obchodníků mohou vyplývat ze strachu, že jim konkurence bere byznys, o tom, že pravidla by měla platit pro všechny stejná, nelze pochybovat. Řada obchodníků s cennými papíry si ale raději zřídí sídlo na výše zmíněném Kypru. Důvodem není jen to, že registrace v Česku je vyjde draho, cílem je i vyhnout se důsledné kontrole ČNB. Právě laxnost kyperského dohledu je mezi některými lidmi z oboru terčem vtipů.

Jelikož je ale Kypr členským státem unie, subjekty zde registrované mohou nabízet služby po celé EU.

Monitorujeme, analyzujeme Společnost Markets.com nechce sdělovat informace ani o počtu klientů na českém trhu, ale ani o subjektech, které zde pro ni nové duše získávají. „Jako soukromá společnost nezveřejňujeme informace ani o našich akcionářích. Safecap je soukromá kyperská společnost a je podporována kyperskými soukromými investory,“ uvedla bez dalších podrobností Lucie Brosh z týmu zákaznické podpory Markets.

com.

Sdílné nejsou ani firmy, které s ní spolupracují anebo v minulosti nějak spolupracovaly.

„Začátkem roku jsme pro ně zkoušeli dělat marketingovou činnost,“ řekl David Moravec, jednatel firmy Demarco, která se specializuje na poradenství v oblasti obchodování na kapitálových trzích a na svých stránkách se chlubí, že má za partnery přední české i zahraniční obchodníky s cennými papíry. O jaké firmy jde, ale neuvádí. V současnosti prý ale s Markets.com nemá nic společného.

O důslednosti České národní banky pochybovat nelze. Možná by ale vedle obchodníků s cennými papíry mohla více přidusit i podivné zprostředkovatele a firmy, které kazí trh nefér jednáním, a přitom jsou mimo její dohled. Kvůli povinnosti mlčenlivosti navíc banka nesděluje, zda vůbec a jaké kroky podniká proti kterémukoli subjektu působícímu na českém finančním trhu.

Centrální banka si složitou situaci na trhu uvědomuje. „Efektivitu současného nastavení režimu investičních zprostředkovatelů ČNB monitoruje a analyzuje, včetně diskuse o případných změnách,“ řekla Petra Hájková z odboru komunikace banky. „Jednou z takto zvažovaných možností změny je i zúžení okruhu subjektů, kterým investiční zprostředkovatel může předávat pokyny zákazníků k obchodům s investičními nástroji, výhradně na osoby, které mají výslovnou povinnost vykonávat kontrolu jeho činnosti,“ dodala s tím, že příprava zákonů na finančním trhu je ale v gesci ministerstva financí. l

O autorovi| Petra Pelantová, pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít