Dvacet je dobrý věk - Euro.cz

Přihlášení

Dvacet je dobrý věk

, Martin Mašek,
Dvacet je dobrý věk
Zdroj: Euro.cz

Fotbal

Zázrakem v současné české fotbalové poušti je nečekaný úspěch „dvacítky“ na kanadském mistrovství světa. Vždyť česká reprezentační kopaná je na prudkém ústupu ze slávy, a klubová dokonce ani nemá z čeho ustupovat. Senioři zaznamenali poslední úspěch vítězstvím v baráži pro účast na německém světovém šampionátu nad Norskem, a to bylo 16. listopadu 2005! Od té doby připomíná jejich působení na mezinárodní scéně hodně strmý tobogan. A právě ve dnech, kdy mladíci překvapovali fotbalový svět v Kanadě, jejich „vzory“ po třech letech vypadly v žebříčku úspěšnosti, který vede FIFA, z první desítky. Reprezentanti do 21 let předtím vyhořeli na mistrovství Evropy a tým zaujal spíše než hrou pokusem o částečnou likvidaci sarajevského hotelu při kvalifikačním utkání loni v říjnu. Vedení mužstva se sice dušovalo, že nic takového se nestalo, nicméně česká konzulka měla potřebu se za toto „nic“ Bosňanům omluvit. Upřímně řečeno, od takového týmu s takovým vedením těžko čekat výraznější úspěch.
Reprezentanti do 20 let se v Kanadě představili především jako silný kolektiv. Jak uvedl i jeden z nejlepších českých fotbalových odborníků, úspěšný trenér a bývalý výjimečný hráč Ivan Hašek, čeští mladíci nebyli techničtější než jejich soupeři, dokázali však (a to je v tomto věku možná rozhodující) jako celek dodržet herní disciplinu. Samozřejmě že měli také štěstí, bez toho se na podobném turnaji uspět nedá. Neprohrávali utkání, ve kterých nebyli lepším týmem, a postupovali na pokutové kopy, což je vždy loterie. Svědčí to také o dobrých nervech a dobré psychické přípravě. V této souvislosti je zajímavé (možná i inspirující), že mladíky dovedl k největšímu úspěchu české kopané od mistrovství Evropy v Portugalsku trenér spíše neznámý než známý.
Všichni hráči týmu s výjimkou brankáře, který ovšem patřil k oporám, a v Anglii působícího Pekharta, již hráli českou nejvyšší soutěž. Je jednou z mála výhod na desetimilionový národ nesmyslně košaté ligy, že v ní zbývá hodně příležitostí i pro mladíky. Tedy výhoda to jistě byla na kanadském šampionátu. Zda brzké zařazení mezi dospělé prospěje jednotlivým hráčům, ovšem tak jisté není.