Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Důvěřuj a nestíhej

15. ledna, 00:00 - PP
15. ledna, 00:00

Na vyslovení nedůvěry nové vládě si musíme počkat Projednávání žádosti kabinetu Andreje Babiše o důvěru se minulý týden ve sněmovně zvrhlo v bitvu o to, zda půjde premiér bručet, nebo bude mít alespoň čtyři roky pověstný klid na práci díky zachování poslanecké imunity.

Babišova hra na dlouhé vládnutí jednobarevné menšinové vlády bez důvěry v rámci přípravy předčasných voleb dostala vážnou trhlinu v podobě zprávy OLAF, kterou jako první zveřejnily v redakčním překladu minulý týden weby Ihned a Aktuálně. Místo toho, aby se poslanci zabývali jízdným zdarma pro seniory a studenty a skokovým navýšením výdajů na důchody vydávaným za penzijní reformu, řešili to, že evropští vyšetřovatelé potvrdili podvodné jednání při získání dotace pro projekt Čapího hnízda. Z nových informací ve zprávě OLAF stojí za zaznamenání fakt, že za akcie, které podle tvrzení Andreje Babiše měly koupit jeho děti, platil sám ze svého účtu. Doklad o předání akcií zřejmě vůbec neexistuje. Navíc Farma Čapí hnízdo po dobu své samostatné existence získávala většinu svých příjmů za reklamu pro společnost Agrofert, což mimochodem zavání daňovým podvodem. Ale především se dokládá, že Čapí hnízdo bylo spíše dačou Babišovy rodiny financovanou Agrofertem než podnikem prodávajícím služby ubytování a stravování.

Celkové vyznění padesátistránkové zprávy je pro Babiše a jeho komplice zdrcující a zdá se, že výsledky vyšetřování OLAF a Policie ČR jsou již natolik komplexní, že by mohlo být možné přistoupit velmi rychle k sepsání obžaloby. Ve sněmovně na pomoc Babišovi přispěchala Okamurova SPD. Její člen v mandátovém a imunitním výboru, poslanec Rozner, známý zabrušovač a vybrušovač české kultury, prosadil s dalšími poslanci ANO a komunistou Grospičem, že tento týden bude na mandátovém a imunitním výboru vystupovat expolicista Komárek. To je ten Komárek, který si plete příchozí a odchozí SMS a byl kvůli tomu odsouzen za pomluvu policejního prezidenta. Nyní má mít možnost zveřejnit kompromitující informace na vyšetřovatele Čapího hnízda, komisaře Nevtípila, které se mají nacházet v živém spise kauzy Bereta, k němuž podle dozorující vrchní státní zástupkyně Bradáčové nemá přístup a nemůže znát jeho obsah. Zdá se tak, že koalice za nevydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání pro jejich účast na podvodech je již pevně zformována.

A zdá se, že se formuje i koalice pro novou vládu, když předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka připustil vstup do ní v případě, že dostanou ministerstva vnitra, spravedlnosti a “nancí. Pokud bude Babiš chráněn imunitou, neměla by to snad být až tak velká překážka pro případnou dohodu.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
O kolik se od ledna zvýší důchody?
Jak poznat české padělané bankovky a koruny?
Jak moc je zdraví nebezpečný život on-line?
Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?
Auta
Za řídítky KTM 790 Duke: Skalpel, prosím
Peugeot veze do Paříže koncept nového kupé. Bude to nástupce slavné 504?
Srovnání: Audi e-tron je větší než I-Pace a EQC, ale má nižší dojezd a je pomalejší
Videodojmy: Citroen Grand C4 Picasso 2.0 BlueHDi EAT6
Čtyřdveřový Mercedes-AMG GT přichází také jako civilní 43 4Matic+. Pomalý vážně není
Technologie
Tržní podíly výrobců GPU za Q2 2018: Aktualizace, údaje pro Radeony byly chybné
12. Mezinárodní den proti DRM. Kampaň upozorňuje na negativní dopady ochran
Google může vzdáleně měnit konfiguraci Androidu. Omylem zapínal úsporný režim
Prodeje samostatných grafických karet v Q2 2018: všechno jinak, podíl Nvidie klesnul
Twitter nezatížený algoritmy? Služba chce nabídnout snadné přepínání mezi obsahem
Hry pro příležitostné hráče