Důvěřuj a nestíhej

15. ledna 2018, 00:00 - PP
15. ledna 2018, 00:00

Na vyslovení nedůvěry nové vládě si musíme počkat Projednávání žádosti kabinetu Andreje Babiše o důvěru se minulý týden ve sněmovně zvrhlo v bitvu o to, zda půjde premiér bručet, nebo bude mít alespoň čtyři roky pověstný klid na práci díky zachování poslanecké imunity.

Babišova hra na dlouhé vládnutí jednobarevné menšinové vlády bez důvěry v rámci přípravy předčasných voleb dostala vážnou trhlinu v podobě zprávy OLAF, kterou jako první zveřejnily v redakčním překladu minulý týden weby Ihned a Aktuálně. Místo toho, aby se poslanci zabývali jízdným zdarma pro seniory a studenty a skokovým navýšením výdajů na důchody vydávaným za penzijní reformu, řešili to, že evropští vyšetřovatelé potvrdili podvodné jednání při získání dotace pro projekt Čapího hnízda. Z nových informací ve zprávě OLAF stojí za zaznamenání fakt, že za akcie, které podle tvrzení Andreje Babiše měly koupit jeho děti, platil sám ze svého účtu. Doklad o předání akcií zřejmě vůbec neexistuje. Navíc Farma Čapí hnízdo po dobu své samostatné existence získávala většinu svých příjmů za reklamu pro společnost Agrofert, což mimochodem zavání daňovým podvodem. Ale především se dokládá, že Čapí hnízdo bylo spíše dačou Babišovy rodiny financovanou Agrofertem než podnikem prodávajícím služby ubytování a stravování.

Celkové vyznění padesátistránkové zprávy je pro Babiše a jeho komplice zdrcující a zdá se, že výsledky vyšetřování OLAF a Policie ČR jsou již natolik komplexní, že by mohlo být možné přistoupit velmi rychle k sepsání obžaloby. Ve sněmovně na pomoc Babišovi přispěchala Okamurova SPD. Její člen v mandátovém a imunitním výboru, poslanec Rozner, známý zabrušovač a vybrušovač české kultury, prosadil s dalšími poslanci ANO a komunistou Grospičem, že tento týden bude na mandátovém a imunitním výboru vystupovat expolicista Komárek. To je ten Komárek, který si plete příchozí a odchozí SMS a byl kvůli tomu odsouzen za pomluvu policejního prezidenta. Nyní má mít možnost zveřejnit kompromitující informace na vyšetřovatele Čapího hnízda, komisaře Nevtípila, které se mají nacházet v živém spise kauzy Bereta, k němuž podle dozorující vrchní státní zástupkyně Bradáčové nemá přístup a nemůže znát jeho obsah. Zdá se tak, že koalice za nevydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání pro jejich účast na podvodech je již pevně zformována.

A zdá se, že se formuje i koalice pro novou vládu, když předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka připustil vstup do ní v případě, že dostanou ministerstva vnitra, spravedlnosti a “nancí. Pokud bude Babiš chráněn imunitou, neměla by to snad být až tak velká překážka pro případnou dohodu.


Čtěte také

 Páral

Španělská Omladina a Evropa

„Proevropské síly" sklízejí plody svého konání v posledních třech desetiletích.

před 8 hodinami

 Muži s bitcoinem. Ondřej Klofáč (vlevo) a Pavel Pulkráb se postili do zprostředkování obchodu s virtuálními měnami. Zabývají se zhruba dvacítkou z nich s největší kapitalizací.

Po padesátce zrychlit: zkušení byznysmeni vydělávají na kryptoměnách i aplikacích

Tyhle padesátníky ještě nikdo z oběhu nestáhl a chystají se znovu měnit svět.

před 9 hodinami

 Americký prezident Donald Trump

Zklidnění na frontě: Čína nakoupí americké zboží za 1,2 bilionu dolarů

Čína v rámci obchodních rozhovorů se Spojenými státy souhlasila, že nakoupí americké…

22. února 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Poradna plná daňového přiznání
Kouříte zdravě aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Přes 371 tisíc domácností loni změnilo dodavatele. I proto, že se zdražovalo
Neomezená mobilní data nejsou a ani nebudou
Otcovská dovolená v roce 2019
Auta
Volvo XC90 se po faceliftu nezměnilo, nově ale maskuje…
První opravdová Cupra se jmenuje Formentor a sází na plug-in hybridní pohon
Audi Q8 může mít výkon 330 koní také v kombinaci s dieselem. Stačí vznést požadavek na obvyklé místo
Jak chrání SUV chodce? Forester a RAV4 na výbornou, BMW X1 v podstatě vůbec
Srovnání pokut u nás, v Rakousku, Německu a na Slovensku: Koho bolí nejvíc?
Technologie
Srovnání pokut v sousedních zemích. Kde řidiči platí nejvíc?
Nvidia vydala GeForce GTX 1660 Ti: Turing s „RTX Off“, ale levnější. Jak dopadl?
Cnews FM: Strach z vývoje Windows 10 a protispotřebitelské výroky ministerstva [podcast]
Moneta ještě pořád chce koupit Air Bank, zaplatila by ale méně
Šeptanda: Microsoft ukáže nový Xbox již v červnu na E3
Hry pro příležitostné hráče