Důvěřuj a nestíhej

15. ledna, 00:00 - PP
15. ledna, 00:00

Na vyslovení nedůvěry nové vládě si musíme počkat Projednávání žádosti kabinetu Andreje Babiše o důvěru se minulý týden ve sněmovně zvrhlo v bitvu o to, zda půjde premiér bručet, nebo bude mít alespoň čtyři roky pověstný klid na práci díky zachování poslanecké imunity.

Babišova hra na dlouhé vládnutí jednobarevné menšinové vlády bez důvěry v rámci přípravy předčasných voleb dostala vážnou trhlinu v podobě zprávy OLAF, kterou jako první zveřejnily v redakčním překladu minulý týden weby Ihned a Aktuálně. Místo toho, aby se poslanci zabývali jízdným zdarma pro seniory a studenty a skokovým navýšením výdajů na důchody vydávaným za penzijní reformu, řešili to, že evropští vyšetřovatelé potvrdili podvodné jednání při získání dotace pro projekt Čapího hnízda. Z nových informací ve zprávě OLAF stojí za zaznamenání fakt, že za akcie, které podle tvrzení Andreje Babiše měly koupit jeho děti, platil sám ze svého účtu. Doklad o předání akcií zřejmě vůbec neexistuje. Navíc Farma Čapí hnízdo po dobu své samostatné existence získávala většinu svých příjmů za reklamu pro společnost Agrofert, což mimochodem zavání daňovým podvodem. Ale především se dokládá, že Čapí hnízdo bylo spíše dačou Babišovy rodiny financovanou Agrofertem než podnikem prodávajícím služby ubytování a stravování.

Celkové vyznění padesátistránkové zprávy je pro Babiše a jeho komplice zdrcující a zdá se, že výsledky vyšetřování OLAF a Policie ČR jsou již natolik komplexní, že by mohlo být možné přistoupit velmi rychle k sepsání obžaloby. Ve sněmovně na pomoc Babišovi přispěchala Okamurova SPD. Její člen v mandátovém a imunitním výboru, poslanec Rozner, známý zabrušovač a vybrušovač české kultury, prosadil s dalšími poslanci ANO a komunistou Grospičem, že tento týden bude na mandátovém a imunitním výboru vystupovat expolicista Komárek. To je ten Komárek, který si plete příchozí a odchozí SMS a byl kvůli tomu odsouzen za pomluvu policejního prezidenta. Nyní má mít možnost zveřejnit kompromitující informace na vyšetřovatele Čapího hnízda, komisaře Nevtípila, které se mají nacházet v živém spise kauzy Bereta, k němuž podle dozorující vrchní státní zástupkyně Bradáčové nemá přístup a nemůže znát jeho obsah. Zdá se tak, že koalice za nevydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání pro jejich účast na podvodech je již pevně zformována.

A zdá se, že se formuje i koalice pro novou vládu, když předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka připustil vstup do ní v případě, že dostanou ministerstva vnitra, spravedlnosti a “nancí. Pokud bude Babiš chráněn imunitou, neměla by to snad být až tak velká překážka pro případnou dohodu.

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Je na uložení peněz lepší spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Auta
Retro: Automobilku Wartburg dělilo od lepšího osudu pár…
Škoda Kamiq se ukazuje na dalších fotkách těsně před čínskou premiérou
Robotické vysavače Electrolux a Samsung: úklid přes smartphone (vyzkoušeno)
Jaguary XE a XF dostaly novou výbavu 300 Sport a filtr pevných částic pro benzinové motory
Výkon vs. počet válců: Kdo nabízí v jednotlivých kategoriích nejvyšší maximum?
Technologie
AMD potichu uvedlo úsporná 35W APU pro desktop: Ryzen 5 2400GE a Ryzen 3 2200GE
ASRock X299 Extreme4: skvělý poměr cena/výkon (uživatelská recenze)
Intel Core i7-7800X: nejlevnější šestijádrový Skylake-X (uživatelská recenze)
10nm čipy Intelu vyjdou v počítačích NUC, s grafikou Radeon. Má proces stále problémy?
Březnové vydání Windows 10 bylo zkompilováno v dubnu [Insider Preview build 17134]
Hry pro příležitostné hráče