Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víte, jak sedět, aby vám práce nezničila zdraví?

Nedostatek pohybu a špatné pracovní podmínky vážně ohrožují naše zdraví. To sice všichni…

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Důvěřuj a nestíhej

15. ledna, 00:00 - PP
15. ledna, 00:00

Na vyslovení nedůvěry nové vládě si musíme počkat Projednávání žádosti kabinetu Andreje Babiše o důvěru se minulý týden ve sněmovně zvrhlo v bitvu o to, zda půjde premiér bručet, nebo bude mít alespoň čtyři roky pověstný klid na práci díky zachování poslanecké imunity.

Babišova hra na dlouhé vládnutí jednobarevné menšinové vlády bez důvěry v rámci přípravy předčasných voleb dostala vážnou trhlinu v podobě zprávy OLAF, kterou jako první zveřejnily v redakčním překladu minulý týden weby Ihned a Aktuálně. Místo toho, aby se poslanci zabývali jízdným zdarma pro seniory a studenty a skokovým navýšením výdajů na důchody vydávaným za penzijní reformu, řešili to, že evropští vyšetřovatelé potvrdili podvodné jednání při získání dotace pro projekt Čapího hnízda. Z nových informací ve zprávě OLAF stojí za zaznamenání fakt, že za akcie, které podle tvrzení Andreje Babiše měly koupit jeho děti, platil sám ze svého účtu. Doklad o předání akcií zřejmě vůbec neexistuje. Navíc Farma Čapí hnízdo po dobu své samostatné existence získávala většinu svých příjmů za reklamu pro společnost Agrofert, což mimochodem zavání daňovým podvodem. Ale především se dokládá, že Čapí hnízdo bylo spíše dačou Babišovy rodiny financovanou Agrofertem než podnikem prodávajícím služby ubytování a stravování.

Celkové vyznění padesátistránkové zprávy je pro Babiše a jeho komplice zdrcující a zdá se, že výsledky vyšetřování OLAF a Policie ČR jsou již natolik komplexní, že by mohlo být možné přistoupit velmi rychle k sepsání obžaloby. Ve sněmovně na pomoc Babišovi přispěchala Okamurova SPD. Její člen v mandátovém a imunitním výboru, poslanec Rozner, známý zabrušovač a vybrušovač české kultury, prosadil s dalšími poslanci ANO a komunistou Grospičem, že tento týden bude na mandátovém a imunitním výboru vystupovat expolicista Komárek. To je ten Komárek, který si plete příchozí a odchozí SMS a byl kvůli tomu odsouzen za pomluvu policejního prezidenta. Nyní má mít možnost zveřejnit kompromitující informace na vyšetřovatele Čapího hnízda, komisaře Nevtípila, které se mají nacházet v živém spise kauzy Bereta, k němuž podle dozorující vrchní státní zástupkyně Bradáčové nemá přístup a nemůže znát jeho obsah. Zdá se tak, že koalice za nevydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání pro jejich účast na podvodech je již pevně zformována.

A zdá se, že se formuje i koalice pro novou vládu, když předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka připustil vstup do ní v případě, že dostanou ministerstva vnitra, spravedlnosti a “nancí. Pokud bude Babiš chráněn imunitou, neměla by to snad být až tak velká překážka pro případnou dohodu.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Hypotec?ni? sazby leti? nahoru. Ceny bytu? poprve? vystoupaly nad 3 miliony
Jak moc je opravdu výhodné vaše stavební spoření
10 morových ran české krajiny: sucho a chemie
Jen obyčejná bolest hlavy, nebo migréna?
Přehled slev u stavebních spořitelen: Vyplatí se vůbec?
Auta
Na český trh dorazily další dva nové elektromobily a dva…
DB Schenker a Einride poprvé v ostrém provozu představují autonomní elektrický nákladní vůz T-pod
Test Volkswagen e-Crafter: Nulové emise
Přehnaně agresivní cíle týkající se emisí CO2
Ford Kuga 1.5 EcoBoost v dlouhodobém testu: Jak rychlé je SUV s patnáctistovkou?
Technologie
Lenovo Legion Y530: herní základ (recenze)
PlayStation 4 slaví 5. narozeniny. Víme, kolik se prodalo konzolí a her
Radeon RX 590 s 12nm GPU Polaris je tu. O 10 % rychlejší mainstream, tři hry zdarma
Vodafone bude vánoční dárky rozdávat celý rok
Jaká bude minimální mzda v roce 2019? A jak jsou na tom v zahraničí?
Hry pro příležitostné hráče