Důvěřuj a nestíhej

15. ledna, 00:00 - PP
15. ledna, 00:00

Na vyslovení nedůvěry nové vládě si musíme počkat Projednávání žádosti kabinetu Andreje Babiše o důvěru se minulý týden ve sněmovně zvrhlo v bitvu o to, zda půjde premiér bručet, nebo bude mít alespoň čtyři roky pověstný klid na práci díky zachování poslanecké imunity.

Babišova hra na dlouhé vládnutí jednobarevné menšinové vlády bez důvěry v rámci přípravy předčasných voleb dostala vážnou trhlinu v podobě zprávy OLAF, kterou jako první zveřejnily v redakčním překladu minulý týden weby Ihned a Aktuálně. Místo toho, aby se poslanci zabývali jízdným zdarma pro seniory a studenty a skokovým navýšením výdajů na důchody vydávaným za penzijní reformu, řešili to, že evropští vyšetřovatelé potvrdili podvodné jednání při získání dotace pro projekt Čapího hnízda. Z nových informací ve zprávě OLAF stojí za zaznamenání fakt, že za akcie, které podle tvrzení Andreje Babiše měly koupit jeho děti, platil sám ze svého účtu. Doklad o předání akcií zřejmě vůbec neexistuje. Navíc Farma Čapí hnízdo po dobu své samostatné existence získávala většinu svých příjmů za reklamu pro společnost Agrofert, což mimochodem zavání daňovým podvodem. Ale především se dokládá, že Čapí hnízdo bylo spíše dačou Babišovy rodiny financovanou Agrofertem než podnikem prodávajícím služby ubytování a stravování.

Celkové vyznění padesátistránkové zprávy je pro Babiše a jeho komplice zdrcující a zdá se, že výsledky vyšetřování OLAF a Policie ČR jsou již natolik komplexní, že by mohlo být možné přistoupit velmi rychle k sepsání obžaloby. Ve sněmovně na pomoc Babišovi přispěchala Okamurova SPD. Její člen v mandátovém a imunitním výboru, poslanec Rozner, známý zabrušovač a vybrušovač české kultury, prosadil s dalšími poslanci ANO a komunistou Grospičem, že tento týden bude na mandátovém a imunitním výboru vystupovat expolicista Komárek. To je ten Komárek, který si plete příchozí a odchozí SMS a byl kvůli tomu odsouzen za pomluvu policejního prezidenta. Nyní má mít možnost zveřejnit kompromitující informace na vyšetřovatele Čapího hnízda, komisaře Nevtípila, které se mají nacházet v živém spise kauzy Bereta, k němuž podle dozorující vrchní státní zástupkyně Bradáčové nemá přístup a nemůže znát jeho obsah. Zdá se tak, že koalice za nevydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání pro jejich účast na podvodech je již pevně zformována.

A zdá se, že se formuje i koalice pro novou vládu, když předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka připustil vstup do ní v případě, že dostanou ministerstva vnitra, spravedlnosti a “nancí. Pokud bude Babiš chráněn imunitou, neměla by to snad být až tak velká překážka pro případnou dohodu.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Auta
Koupili byste si auto vyrobené ve Vietnamu? V Paříži se…
Plná moc k přepisu vozidla: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení
Galerie: Nejbizarnější ruská terénní vozidla, která projedou úplně všude
Audi TT dostalo decentní facelift a narozeninovou edici odkazující na původní koncept
Nejprodávanější značky na evropském trhu za první pololetí: Volkswagen vládne
Technologie
Tip: Zobrazte své aktivity z Chromu nebo Firefoxu v časové ose ve Windows 10
Nechcete čekat na banku? Google Pay už funguje i s kartami Revolut
Gorilla Glass 6 přichází. Displeje vydrží až 15 pádů na zem
Philips vyrobil cestovní 22″ televizor s napájením na 12 V
Digi TV přidává kvůli fotbalu čtvrtý exkluzivní sportovní kanál, druhé O2 TV má tři
Hry pro příležitostné hráče