Dubajský přístav na dobu neklidu

02. listopadu 2015, 00:00 - Michal Půr
02. listopadu 2015, 00:00

Obchodník s diamanty Luboš Říha buduje v emirátech hotelový komplex za tři miliardy, nájemcem má být firma Donalda Trumpa

Minimálně jedna luxusní dovolená v Orientu nebo v Africe už je dávno mezi českými byznysmeny skoro normou. V posledních letech ovšem přibývá podnikatelů, kteří chtějí jezdit do vlastního.

Stavějí si proto vlastní turistické resorty, namátkou: Karel Janeček z RSJ na Zanzibaru, Jiří Šmejc z PPF na Maledivách… A nově i dvorní šperkař Miss Universe Luboš Říha.

Před pár týdny začal stavět rezidenční a hotelový komplex nedaleko Dubaje, kde poslední tři roky žije. Podle informací týdeníku Euro cena projektu dosahuje 500 milionů dirhamů, tedy více než tří miliard korun.

Říha se k realitnímu projektu dostal v podstatě shodou náhod. Do Dubaje i s rodinou přesídlil poté, co byl v Česku vydírán bývalým policistou. Založil firmu na uklízení, k níž postupně přidal i údržbu budov či stavební práce. Nakonec se dostal i k developerské činnosti. „Jak firma rostla, tak to přešlo až k úvaze o developerském projektu. Měl jsem na stole dva. Oba v Dubaji. Ty jsem nakonec zavrhl. Pak jsem objevil Rás al-Chajmu (zhruba hodinu jízdy od Dubaje – pozn. red.),“ říká Říha.

Český podnikatel nakonec koupil rozlehlý pozemek na umělém ostrově Al Marjan na okraji Rás al-Chajmy. Na ostrově zatím stojí jen dva hotové hotely a další se stavějí. „Do konce roku začnou výkopové práce, začnou se tam dávat piloty, aby to bylo stabilní. Dnes mám kolem sebe vynikající lidi, kteří jsou profíci v oboru. Jejich nadšení pro věc je obrovské. Když se tam dnes pojedete podívat, tak už tam něco uvidíte,“ dodává Říha.

Bydlet jako celebrita

Resort, který nese jméno po Říhově firmě DIC, navrhoval architekt „celebrit“ Tony Ashai, známý především jako tvůrce řady výrazných budov v Dubaji či autor mnoha domů v Beverly Hills. Komplex tvoří dvě velké budovy, z nichž jedna je rezidenční, druhá pětihvězdičkový hotel. Přímo na pobřeží pak vyroste dalších 40 vil. Hotel by měl mít 300 pokojů a rezidenční budova 340 apartmánů. Nejlevnější z nich přijde na 145 tisíc dolarů.

„Prodáváme v Česku a samozřejmě i ve zbytku světa. Už máme první prodeje. Na začátku listopadu jsme na výstavě v Londýně, pak se přemísťujeme do Bombaje a potom jsme v Kuvajtu,“ líčí Říha. Jako první se podle něj začne stavět rezidenční budova, přičemž výnos z prodeje apartmánů by měl částečně zaplatit i výstavbu hotelové části. Tu chce český podnikatel začít budovat v polovině příštího roku, aby celý resort mohl být dokončen v polovině roku 2018.

V DUBAJI JE BLAZE

Říha prý trochu sází na to, že si lidé budou chtít pořídit jeho apartmány jako investici.

Nechce však jmenovat žádného z českých podnikatelů, kteří o dovolenkové bydlení nedaleko Dubaje projevili zájem. Připouští jen, že mnozí z nich takový nákup nemusejí brát ani tak jako investici, ale jako pořízení „bezpečného přístavu“.

„Pro řadu lidí je ta lokalita zajímavá nejen jako nemovitost. Velmi zajímavý je takzvaný business visa package, což znamená, že každý investor, který si koupí nemovitost, má právo na vízum. My to plně zaplatíme. On jenom přijede a podepíše, dostane kartičku a těší se z výhod rezidentury,“ uvádí Říha. Nový majitel bytu dostane i nově založenou firmu se sídlem přímo v Rás al-Chajmu a samozřejmě i firemní bankovní účet. Cesta k nulovému zdanění, které v Dubaji platí pro fyzické i právnické osoby, je tak volná.

„Rezidentura vám mimo jiné umožní vzít rodinu a přestát nějakou dobu neklidu v plném komfortu. A navíc tam stále funguje bankovní tajemství, což řada lidí oceňuje,“ vypočítává Říha další výhody přesídlení z Česka. Nijak nezakrývá, že všechny jmenované důvody sehrály významnou roli i v jeho podnikání ve Spojených arabských emirátech.

„Mně se tam podniká úplně skvěle. Cítím se tam velice svobodně a bezpečně. Oni jsou neskutečným způsobem zaměření na byznys.

Jsou pracovití, dělají 14 hodin denně. Nemusím je kontrolovat a ověřovat, jako se to občas stává v Česku,“ tvrdí. Ne všechny služby jsou však bez chyb, což ho vlastně vedlo k tomu, že začal v Dubaji podnikat. „Když jsme se nastěhovali do jednoho bytu, tak jsme si objednali úklidovou firmu. A to bylo hodně špatné. Něco mi vzali, špatně to uklidili a chtěli nesmyslné peníze. Vzali jsme si druhou firmu a bylo to zase špatné. Na základě toho jsem se rozhodl, že si založím vlastní společnost,“ vzpomíná.

Nakonec našel společnou řeč s majitelem další úklidové firmy, která nutně potřebovala investice. Tak vznikl základ Říhových dubajských aktivit.

ZAMLUVENÝ TRUMP

Stavbu resortu nefinancuje majitel DIC jen z vlastních zdrojů. Ty jsou pouze součástí smíreport šeného financování. Část platí arabské banky a zbytek peněz pochází z prodejů jednotlivých apartmánů. Pro Říhu je nyní klíčové, aby se mu podařilo sehnat nájemce hotelové části. V současnosti údajně jedná s několika zájemci, přičemž favoritem je společnost Trump International amerického miliardáře a kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa. S jeho lidmi se Říha seznámil při organizování soutěže Miss Universe, kterou Trump vlastní a DIC pro ni dodává šperky.

„Všechno to vzniklo díky Miss Universe, kde jsme se potkali s viceprezidentem společnosti Trump International. Tam jsme poprvé řekli, že toto chystáme. Postupně jsme se posunuli dál. Obrátil se na nás člověk zodpovědný za hotelový byznys. Předminulý pátek proběhla osobní schůzka přímo v New Yorku. Oni tu lokalitu skvělým způsobem znají. Finále bylo takové, že nás požádal, abychom s nikým jiným nejednali. Řekli, že to chtějí, a dali nám návrh smlouvy k posouzení. Máme návrh a máme nějaké podmínky,“ říká Říha s tím, že o pronájem hotelové části mají zájem i další řetězce, zejména pak Viceroy, Le Meridien či Sheraton.

Majitel společnosti DIC prý jedná také s velkou českou cestovní kanceláří, která by chtěla na místo vozit své klienty. Její jméno nechtěl zveřejnit. Zájezdy do Rás al-Chajmy nabízí hned několik českých cestovek. Jejich počet nejspíš ještě vzroste poté, co se nedaleké nákladní letiště loni otevřelo i pro běžné pasažéry. „Řekly mi důležitou věc (české cestovní kanceláře – pozn. red.). Dubaj je už na ně drahá a přelidněná. Hledají novou destinaci,“ tvrdí Říha. České cestovky tedy udělaly stejnou úvahu jako on, když hledal místo pro svůj turistický resort.

Vedle developerských aktivit Říha nezapomíná na svůj hlavní byznys – výrobu šperků a obchod s diamanty. Dubaj je v současnosti spolu s belgickými Antverpami největším centrem obchodu s těmito drahými kameny. Český podnikatel tento týden otevře v Dubaji první showroom DIC, přičemž ve městě některé šperky vyrábí ve spolupráci s místní firmou.

Říhův resort navrhoval architekt „celebrit“ Tony Ashai, známý především jako tvůrce řady výrazných budov v Dubaji či autor mnoha domů v Beverly Hills. Rezidentura vám mimo jiné umožní vzít rodinu a přečkat nějakou dobu neklidu v plném komfortu. A navíc tam stále funguje bankovní tajemství, což řada lidí oceňuje.

O autorovi| Michal Půr • pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít