Druhý život veverek

24. srpna 2015, 00:00 - Jan Novotný
24. srpna 2015, 00:00

Věci veřejné zanikají, ale mnoha bývalým „véčkařům“ politika pomohla ke slibné kariéře

Na ruzyňském letišti se právě spustila průtrž mračen. Zdá se, že jednomu člověku v saku a košili tenhle prudký letní déšť vůbec nevadí. Naopak. Prochází se v něm se znatelnou zálibou. Přes nepřízeň počasí působí svěže a nekonformně. Neztratil nic ze svého mladického elánu, s nímž v létě 2011 v pouhých 29 letech přebíral ministerstvo dopravy. Pavel Dobeš se tehdy stal jedním z nejmladších českých ministrů a také jednou z nejvlivnějších postav Věcí veřejných, politické strany, která v těchto dnech prakticky zaniká.

V dobách své největší slávy před pěti lety přitom dokázala „véčka“ v parlamentních volbách získat více než půl milionu hlasů. V loňských volbách do Evropského parlamentu už strana přesvědčila pouhých sedm tisíc lidí a se ziskem 0,46 procenta zcela propadla. Počet jejích členů se smrskl na minimum a partaji chybějí i peníze na každodenní provoz. Její poslední vedení v čele s přerovským radním Jiřím Kohoutem proto požádalo v polovině srpna ministerstvo vnitra o zrušení své registrace jako politické strany. Věci veřejné jako značka ale nezaniknou úplně, přemění se ve spolek.

Dobešovy dopravní satelity

„Byla to tehdy pro mě velká příležitost něco změnit. Člověk do toho šel s nějakými idejemi, ale skutečnost byla jiná,“ zamýšlí se Pavel Dobeš nad osudem své někdejší strany pod palbou dešťových kapek. Na palbu z různých stran je zvyklý. Už do čela ministerstva dopravy přicházel na svůj věk jako velmi ostřílený politik. Měl pověst člověka blízkého neformálnímu vůdci strany Vítu Bártovi a také toho, kdo ve straně podle samotného vyjádření Bárty v jednu dobu „držel peníze“. Dobeš působil jako volební manažer strany a vedoucí její kanceláře. Před svým nástupem na ministerstvo byl dokonce krátce jednatelem a většinovým majitelem stranického vydavatelství Pražan, přes které docházelo k netransparentnímu financování Věcí veřejných. „Byl jsem tam vyslán z titulu své funkce vedoucího kanceláře strany. Mohu zaručit, že za mého krátkého působení k žádnému netransparentnímu financování nedocházelo,“ hájí se dnes Dobeš.

Na dopravu přicházel před čtyřmi lety jako expert přes satelitní technologie, na jejichž rozvoj tlačí prostřednictvím svých peněz Evropská unie a v nichž se málokdo z českých politiků vyzná. Vystudovaného politologa Dobeše atraktivní obor zaujal už v době, kdy po promoci působil jako zástupce ředitele Pražského domu v Bruselu. Vyjednával tehdy získání sídla evropské agentury pro globální navigační systémy Galileo pro Prahu. Jeho umístění do Česka pak dotáhl během svého působení v čele resortu. „Tvrdím s nadsázkou, že za sto let tu už nebude žádné ministerstvo dopravy, ale ministerstvo vesmírných technologií. Před sto lety tu také bylo jen ministerstvo železnic,“ říká s nadšením Dobeš u stolku v předražené restauraci na letišti, svém novém pracovišti. Vývoj satelitní navigace ho po odchodu z politiky nepřestal zajímat. Poté, co v prosinci 2012 sám podal demisi kvůli problémům s registrem vozidel a neshodám uvnitř LIDEM, nové formace složené z odpadlíků z Věcí veřejných, dal si pár měsíců volna. Ale to netrvalo dlouho. Brzy se stal ředitelem pražského GNSS Centre of Excellence, zájmového sdružení čtyř právnických osob vlastněných státem: Řízení letového provozu, Českých drah, Správy železniční a dopravní cesty a Ředitelství silnic a dálnic. Jde bez výjimky o organizace podřízené ministerstvu dopravy. GNSS centrum bylo založeno právě v souvislosti s příchodem Galilea do Prahy shodou okolností ve stejný den, kdy Pavel Dobeš podával demisi na post ministra. Na jakékoli spojování své bývalé funkce ministra a zisku pozice ředitele GNSS centra je přitom Dobeš viditelně alergický. Nicméně přiznává, že měl jako ministr o rozjezdu celého projektu velmi dobré informace a výběrové řízení se prakticky nekonalo. „Stal jsem se ředitelem, ale více než rok jsem nedostával ani korunu. Ta funkce byla bezplatná,“ tvrdí Dobeš.

Až do loňska se tedy živil poradenstvím.

Vrátil se ke zpracovávání evropských dotačních projektů a stal se též konzultantem společností, které se chtěly usadit na českém a polském trhu. Loni se však Dobešovo GNSS centrum začalo slibně rozvíjet. Uspělo s projektovým návrhem na téma zvýšení využití satelitního systému Egnos pro letectví. Během necelých tří let tak získá z evropských prostředků bezmála 11 milionů korun na osvětu o systému a výchovu žáků leteckých škol. Ve hře stále zůstává možnost, že se GNSS centrum stane podnikatelským inkubátorem, který bude za evropské peníze vyvíjet satelitní navigaci v praxi, což byl jeden z motivů založení celého konsorcia. Pavel Dobeš nadšeně vypočítává na papíru, kolik by mohly díky přesným informacím ze satelitů ušetřit České dráhy na výdajích za palivo. „Pokud dokážeme získat přesné údaje o nejoptimálnější rychlosti vlaků v daných úsecích, mohou dráhy ročně uspořit více než 400 milionů korun,“ líčí exministr, který ani v posledních letech nezůstal zcela mimo politiku. Při přípravě na loňské komunální volby spolupracoval se svým dlouholetým spojencem, někdejším pražským primátorem Janem Kaslem. Nejdříve vyjednával o kandidatuře s Trojkoalicí a posléze i s hnutím ANO. Nakonec neúspěšně kandidoval za Demokraty Jana Kasla do žižkovského zastupitelstva. „Politika je trochu něco jako droga. Když si zvyknete na ten přísun informací a rozhodování, těžko od toho odcházíte. Prostě vás to baví,“ vysvětluje Dobeš, proč se ani do budoucna politickému angažmá nebude vyhýbat.

Kyber Viktor

Působení ve vysoké politice nemělo velký vliv pouze na kariéru Pavla Dobeše, ale na úspěch mnoha dalších bývalých „véčkařů“.

Dobešův politický osud do značné míry kopírovala cesta jeho o rok staršího kolegy, exposlance Viktora Paggia. I on opustil Věci veřejné ještě v minulém volebním období a stal se členem nové formace LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake, která podržela v roce 2012 Nečasův kabinet u vlády. I jemu pomohla vysoká politika k dalšímu profesnímu rozvoji. Paggio se ve sněmovně angažoval jako člen podvýboru pro elektronické komunikace při přípravě zákona o kybernetické bezpečnosti a důrazně obhajoval jeho přijetí kvůli sílícím rizikům útoků na síti. Důsledkem schválení zákona byl mimo jiné vznik zcela nového Národního centra kybernetické bezpečnosti v Brně pod hlavičkou Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Nečasova vláda pro nové centrum vyčlenila 60 milionů korun.

A Paggio se letos v květnu stal zaměstnancem centra. Z jakého důvodu pozici přijal, sám neuvedl. S veřejností totiž není oprávněn jako zaměstnanec NBÚ komunikovat.

„Viktor Paggio pracuje v NBÚ na základě jeho zájmu o práci v Národním centru kybernetické bezpečnosti, které ještě nedávno hledalo odborníky na různé pozice formou veřejné inzerce,“ sdělil tiskový mluvčí NBÚ Radek Holý.

Podle informací NBÚ byl Paggio přijat standardním přijímacím řízením, které „zohlednilo vzdělání, prověřilo znalosti a zkušenosti v oblasti kybernetické bezpečnosti včetně znalosti cizích jazyků a obsahovalo také zisk bezpečnostní prověrky na stupeň tajné“.

Paggio byl přijat do oddělení technické podpory do pozice policy consultant. „V Národním centru kybernetické bezpečnosti má, kromě jiného, na starosti zadávání a spolupráci při řešení výzkumných projektů, přípravu čerpání financí z fondů EU a další úkoly, se kterými má praktické zkušenosti,“ upřesňuje Holý. Paggio se kromě práce pro NBÚ stal loni na podzim společníkem ve startupu Zdravomat, který nabízí po Praze v prodejních automatech zdravou výživu.

Kristýna to zařídí

Obrovský kapitál v podobě neustávajícího zájmu bulvárního tisku dokázala využít při startu svého nového podnikání jedna z kdysi klíčových postav Věcí veřejných Kristýna Kočí, nyní Kristýna Mertlová. Další z řady absolventů politologie v řadách někdejších „veverek“ nastupovala do sněmovny jako pětadvacetiletá ambiciózní technoložka moci.

Podle námětů z jejího života vznikla dokonce i divadelní hra s názvem Blonďatá bestie. Záhy po odchodu ze sněmovny založila Kočí komunikační agenturu 2k communication, která se mimo jiné podílela i na přípravě některých volebních kampaní, třeba v případě volebního uskupení Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové.

Následně Kočí rozšířila svůj byznys o seznamovací agenturu. S reklamou neměla příliš potíže. O agentuře pravidelně referoval bulvár. Kočí nenabízí pouze klasické seznamování přes internet, ale v zahraničí okoukala vhodný byznys model a celou službu podstatně vylepšila. Nabízí personální koučink neboli psychologickou a osobnostní přípravu před seznamováním, poradenství v oblasti stylu a další přídavné služby včetně závěrečné matematicko-statistické metody párování. Celá služba je orientována na lidi s vyššími příjmy a nedostatkem volného času. Kdo vlastně její agentuře zajišťuje přípravu klientů po psychologické stránce? „Aktuálně máme čtyři vztahové kouče, odborníky na problematiku seznamování, kteří prošli intenzivním kurzem zabývajícím se právě problematikou seznamování, osobního rozvoje a vztahů jako takových. Někteří z nich jsou přímo vystudovaní psychologové,“ říká bývalá poslankyně.

Za prvních několik měsíců fungování agentury potkala údajně více než stovku klientů.

Většina z nich měla zájem o základní balíček služeb „seznámení“ v hodnotě necelých osmi tisíc korun. Přídavné služby, které zahrnují přípravu na rande či psychologický koučink, si zatím objednalo zhruba 30 procent zákazníků. Kočí tak mohla od startu agentury vydělat už téměř milion korun. „Ačkoli jsme v byznys plánu na základě analýzy trendů v zahraničí očekávali, že projekt začne být rentabilní za dva roky, je až neuvěřitelné, že již letos se dostaneme do černých čísel,“ chlubí se a počítá s dalším boomem v seznamovacím byznysu. V Česku totiž pomocí seznamek hledá partnery stále mizivé procento lidí oproti zahraničí a zejména Spojeným státům. Byznys Kristýnu Kočí tak pohltil, že se politika pro ni stala absolutně uzavřenou životní etapou.

Čarodějovy bezedné kapsy

Politika ale dál přitahuje jiné významné tváře VV. Při vstupu do jednoho z paláců na pražském Senovážném náměstí není poznat, že zrovna tady by mohla sídlit nějaká politická strana. Ale má to tak být. Strana Republika, Senovážné náměstí 23. Přesto ani vrátný o žádných politicích na této adrese neslyšel. „A tu politickou stranu má někdo vést?“ doptává se hlídač budovy, aby pomohl s pátráním. „Ano, pan Babák,“ říkám s nadějí. Tak to je prý jiná, pan Babák má kancelář v horním patře. Než stačím stisknout tlačítko výtahu, už přichází sám někdejší účetní čaroděj Věcí veřejných, jejich důležitý sponzor a nyní předseda konzervativní strany Republika Michal Babák. Zastihl jsem ho jak jinak než v účetních problémech. Jeho strana dluží svým několika věřitelům kvůli loňským nepříliš úspěšným komunálním a senátním volbám. Souhrnem jde o více než půl milionu korun. Proto na ni musel Michal Babák před časem podat insolvenční návrh. Krize je ale prý zažehnána. Zdatný účetní, jehož kvalit si cenil i samotný superguru Vít Bárta, doplatí vše ze své vlastní „bezedné“ kapsy.

Babák se po odchodu z Poslanecké sněmovny vrátil ke svému podnikání v účetním poradenství. Stále vlastní poradenskou společnost MxB, stejně jako stavební firmu WCM CZ. Obě tyto společnosti se podílely na nikdy neobjasněných převodech mnoha milionů do pokladny Věcí veřejných. „Nyní jsem často vyhledáván klienty právě kvůli tomu, že jsem působil v politice a podílel se i na přípravě řady daňových zákonů. Proto se dobře vyznám v daňové optimalizaci. A prosím zdůrazňuji slovo legální,“ říká dnes Babák, který se svého času sám překřtil na „čaroděje dobroděje“.

Spíše než účinkování v politicko-byznysovém projektu Věcí veřejných ho mrzí následný podíl na vzniku parlamentního hnutí Úsvit přímé demokracie.

„Úsvit byl nápad můj a Vítka Bárty. Přemýšleli jsme, co by nás dostalo zpět do Parlamentu. Snažili jsme se zopakovat úspěch Věcí veřejných a postavit to na jedné osobnosti. Radek John už byl odepsaný a za zenitem, téma dinosaurů také. Proto jsme oslovili Tomia Okamuru a zvolili téma přímé demokracie, které jsme ani ve Věcech veřejných nedokázali zprofanovat,“ vypráví exposlanec a nadále počítá se svou účastí v politice. Příští rok na podzim chce kandidovat na senátora v Praze 10.

Živnost: superguru

Není problém zjistit, co po odchodu z politiky dělá většina bývalých „véčkařů“. Podnikají, jsou zaměstnáni. I dnes jako soukromé osoby odpovídají na dotazy médií. Zcela jinak je to však s někdejším vládcem VV Vítem Bártou. Rozhovor s týdeníkem Euro odmítl. Podle veřejných zdrojů nikde nepodniká a dle svého vyjádření není ani nikde zaměstnán. Čím se zabývá bývalý superguru, tak není jednoduché zjistit. Jisté je, že neopustil politiku. Vít Bárta dosud nikdy sám nepřipustil, že by projekt Úsvit byl původně čistě jeho a Babákův. Úzké propojení Bárty s Úsvitem a rozkolem v hnutí je nicméně prokázané.

Bárta se po odchodu z aktivní politiky stáhl do zákulisí, podporoval své poslance v barvách Úsvitu Davida Kádnera a Dagmar Havlovou. A také se dal na poradenskou dráhu – radí podnikatelům v nesnázích, jak se vypořádat s konkurencí či s represivními zásahy státu. Jen není zřejmé, na základě čeho se poradenstvím živí. V obchodním ani v živnostenském rejstříku nemá žádný platný záznam, který by se k poradenství vztahoval.

Podle informací týdeníku Euro z Bártova okolí se někdejší vládce Věcí veřejných aktivně zapojuje i do řízení Mark2 Corporation, nástupce bezpečnostní agentury ABL, kterou oficiálně prodal svému bratru Matějovi a jeho manželce Stanislavě. Bárta se na spolupráci s Úsvitem a na své kandidatuře za nové hnutí v předloňských parlamentních volbách neshodl se svou manželkou Kateřinou Klasnovou, někdejší místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Klasnová později i kvůli tomu Věci veřejné opustila a loni na podzim byla zvolena zastupitelkou Prahy 1 za sdružení Zelená pro jedničku. l •

„Politika je trochu něco jako droga. Když si zvyknete na ten přísun informací a rozhodování, těžko od toho odcházíte. Prostě vás to baví,“ vysvětluje Pavel Dobeš.

„Aktuálně máme čtyři vztahové kouče, odborníky na problematiku seznamování, kteří prošli intenzivním kurzem zabývajícím se právě problematikou seznamování, osobního rozvoje a vztahů jako takových,“ říká Kristýna Mertlová (Kočí).

Co dnes dělají „véčkaři“

DŘÍVE DNES

Vít Bárta ministr dopravy poradce

Kateřina Klasnová místopředsedkyně Poslanecké sněmovny zastupitelka Prahy 1, zakladatelka nadačního fondu KlaPeto

Kristýna Mertlová (Kočí)poslankyně, vyjednávačka o vládě podnikatelka v PR a seznamování

Viktor Paggio poslanec policy consultant v Národním bezpečnostním úřadu, společník Zdravomatu

Karolína Peake vicepremiérka, ministryně obrany advokátka v kanceláři Roberta Plicky

Josef Dobeš ministr školství psycholog, poradce, diagnostik

Jaroslav Škárka poslanec PR konzultant

Radek John ministr vnitra šéfredaktor online časopisu Security magazín

Pavel Dobeš ministr dopravy ředitel GNSS Centre of Excellence

Michal Babák poslanec majitel účetní společnosti MxB, předseda strany Republika

Otto Chaloupka poslanec spolumajitel autoopravny Famco, místopředseda strany Republika

Lenka Andrýsová poslankyně senior consultant E&Y

„Úsvit byl nápad můj a Vítka Bárty. Přemýšleli jsme, co by nás dostalo zpět do Parlamentu. Proto jsme oslovili Tomia Okamuru a zvolili téma přímé demokracie, které jsme ani ve Věcech veřejných nedokázali zprofanovat,“ vypráví Michal Babák.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít