Drobní investoři objevují crowdfunding

18. prosince 2017, 00:00 -
18. prosince 2017, 00:00

Pouhou hodinu trvalo, než 43 drobných investorů poskládalo 1,3 milionu pro firmu KPS Automobile. Jde o nejúspěšnější poptávku ve více než roční historii společnosti finGOOD

Euro FinGood

Internetová platforma finGOOD je založena na myšlence, že umožní drobným českým investorům podílet se na úspěchu českých firem. Zároveň jde o zajímavou alternativu k bankovnímu financování s velkým přesahem do marketingu. Investor se logicky více zajímá o úspěch firmy, do které své prostředky vložil.

Přesně na to vsadil Tomáš Krs, jednatel společnosti KPS Automobile, výrobce obytných vozů KRS. Na trhu firma působí již 18 let a za tu dobu dodala klientům již téměř 500 individuálních i sériových vestaveb. „Myšlenkou financovat naše záměry prostřednictvím crowdfundingu jsme se zabývali. Když jsem pak na sociálních sítích nalezl kontakt na finGOOD, volba byla nasnadě,“ říká Tomáš Krs.

Věřil v loajalitu svých klientů. Značka KRS je v českém karavaningu známý pojem, proto Tomáš Krs ani chvíli nepochyboval, že by o investici do jeho firmy nebyl zájem. „Ale že se částka vybere během prvních několika minut poptávky, jsme nečekali. Máme velkou radost ztoho, jak nás veřejnost jako značku vnímá,“ těší Tomáše Krse.

K tomu, aby mohla firma prostřednictvím platformy finGOOD získávat prostředky, musí působit na trhu alespoň tři roky a podstoupit finanční i nefinanční analýzu, na jejímž závěru je stanoven její rating a úrok, za který se investice vypíše.

Důvěryhodnosti platformě finGOOD dodává dohled ze strany ČNB. Případ KPS Automobile ukazuje, že mezi drobnými investory je po podobných příležitostech velký hlad.

Roste i zájem mezi firmami, které objevují zajímavou alternativu k bankovnímu financování. „Získané prostředky primárně použijeme na zefektivnění funkčnosti našeho interního skladu dílů pro výrobu, což přinese navýšení kapacity výroby, efektivitu výroby a sekundárně pak zkrácení dodacích termínů finálních produktů zákazníkovi,“ plánuje Tomáš Krs.

Jeho firma ročně postaví kolem patnácti nových sériově vyráběných vozidel, dalších deset pak vrežimu individuální stavby a plánuje výrazné navýšení tohoto čísla. KPS Automobile má 12 zaměstnanců a roční obrat kolem 20 milionů korun. „Rok 2018 bude přelomový.

Pracujeme na dealerské síti, která se rozrůstá. K podvozkům Fiat Ducato, na něž vsoučasnosti provádíme vestavby, chceme přidat další a oslovit především náročnější klientelu,“ doplňuje jednatel KPS Automobile. •


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se počítá náhrada mzdy během pracovní neschopnosti?
Prodlužujete studium? Kdy zaplatíte až 56 300 Kč?
Zpozdil se vám let nebo zavazadla? Řekněte si o finanční kompenzaci
Co si pojistit před cestou do zahraničí?
Šmejdi v energetice lákají do aukcí nebo na dárky. Lidé platí tisíce korun
Auta
Právě vychází časopis Auto motor a sport 7/2018
Volkswagen a Ford navazují spolupráci. Chtějí společně vyvíjet dodávky
Galerie: Ojetiny s investičním potenciálem, na kterých neproděláte
Proč kopačky Lionela Messiho vypadají na různých televizorech jinak?
Ráje pro motoristy? Podívejte se, kolik stojí plná nádrž do Octavie v zemích s nejlevnějším benzinem
Technologie
Samsung pokračuje ve vývoji vlastního GPU. Míří s ním i na AI a samořiditelná auta
Google Podcasty sází na integraci a chytré doporučování pořadů
Microsoft vyvinul vlastní procesorovou architekturu, běží na ní Windows i Linux
Valve je velkorysé. Podporu Steamu pro Windows XP a Vista ukončí až v lednu 2019
Řada her obsahuje sledovací nástroj Redshell. Komunita ho označila za spyware
Hry pro příležitostné hráče