Drobní investoři objevují crowdfunding

18. prosince 2017, 00:00 -
18. prosince 2017, 00:00

Pouhou hodinu trvalo, než 43 drobných investorů poskládalo 1,3 milionu pro firmu KPS Automobile. Jde o nejúspěšnější poptávku ve více než roční historii společnosti finGOOD

Euro FinGood

Internetová platforma finGOOD je založena na myšlence, že umožní drobným českým investorům podílet se na úspěchu českých firem. Zároveň jde o zajímavou alternativu k bankovnímu financování s velkým přesahem do marketingu. Investor se logicky více zajímá o úspěch firmy, do které své prostředky vložil.

Přesně na to vsadil Tomáš Krs, jednatel společnosti KPS Automobile, výrobce obytných vozů KRS. Na trhu firma působí již 18 let a za tu dobu dodala klientům již téměř 500 individuálních i sériových vestaveb. „Myšlenkou financovat naše záměry prostřednictvím crowdfundingu jsme se zabývali. Když jsem pak na sociálních sítích nalezl kontakt na finGOOD, volba byla nasnadě,“ říká Tomáš Krs.

Věřil v loajalitu svých klientů. Značka KRS je v českém karavaningu známý pojem, proto Tomáš Krs ani chvíli nepochyboval, že by o investici do jeho firmy nebyl zájem. „Ale že se částka vybere během prvních několika minut poptávky, jsme nečekali. Máme velkou radost ztoho, jak nás veřejnost jako značku vnímá,“ těší Tomáše Krse.

K tomu, aby mohla firma prostřednictvím platformy finGOOD získávat prostředky, musí působit na trhu alespoň tři roky a podstoupit finanční i nefinanční analýzu, na jejímž závěru je stanoven její rating a úrok, za který se investice vypíše.

Důvěryhodnosti platformě finGOOD dodává dohled ze strany ČNB. Případ KPS Automobile ukazuje, že mezi drobnými investory je po podobných příležitostech velký hlad.

Roste i zájem mezi firmami, které objevují zajímavou alternativu k bankovnímu financování. „Získané prostředky primárně použijeme na zefektivnění funkčnosti našeho interního skladu dílů pro výrobu, což přinese navýšení kapacity výroby, efektivitu výroby a sekundárně pak zkrácení dodacích termínů finálních produktů zákazníkovi,“ plánuje Tomáš Krs.

Jeho firma ročně postaví kolem patnácti nových sériově vyráběných vozidel, dalších deset pak vrežimu individuální stavby a plánuje výrazné navýšení tohoto čísla. KPS Automobile má 12 zaměstnanců a roční obrat kolem 20 milionů korun. „Rok 2018 bude přelomový.

Pracujeme na dealerské síti, která se rozrůstá. K podvozkům Fiat Ducato, na něž vsoučasnosti provádíme vestavby, chceme přidat další a oslovit především náročnější klientelu,“ doplňuje jednatel KPS Automobile. •


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Banky loni poskytly hypotéky za více než 220 miliard. Hypotéky již nezdražují
Daně 2019: kdy podat a kdy zaplatit?
Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitosti?
Zvýšení stravného a cestovních náhrad za pohonné hmoty v roce 2019
Auta
Škoda Scala je o 70 tisíc dražší než Rapid. Jak si ale…
Mercedes-Benz v ČR opět jedničkou
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Technologie
PCI Express 5.0 je skoro hotový, první hardware už letos. V PC si počkáme do roku 2020
Argument proti politické korektnosti (video s CZ titulky)
Místo zpráv jen prázdné obdélníky. Google se připravuje na „cenzuru“ v EU (aktualizováno)
Cnews FM: Windows 7 za rok čeká posmrtný život [podcast]
Google bude čelit další pokutě. Evropská komise vynese verdikt nad reklamním monopolem
Hry pro příležitostné hráče