Drobní investoři objevují crowdfunding

18. prosince 2017, 00:00 -
18. prosince 2017, 00:00

Pouhou hodinu trvalo, než 43 drobných investorů poskládalo 1,3 milionu pro firmu KPS Automobile. Jde o nejúspěšnější poptávku ve více než roční historii společnosti finGOOD

Euro FinGood

Internetová platforma finGOOD je založena na myšlence, že umožní drobným českým investorům podílet se na úspěchu českých firem. Zároveň jde o zajímavou alternativu k bankovnímu financování s velkým přesahem do marketingu. Investor se logicky více zajímá o úspěch firmy, do které své prostředky vložil.

Přesně na to vsadil Tomáš Krs, jednatel společnosti KPS Automobile, výrobce obytných vozů KRS. Na trhu firma působí již 18 let a za tu dobu dodala klientům již téměř 500 individuálních i sériových vestaveb. „Myšlenkou financovat naše záměry prostřednictvím crowdfundingu jsme se zabývali. Když jsem pak na sociálních sítích nalezl kontakt na finGOOD, volba byla nasnadě,“ říká Tomáš Krs.

Věřil v loajalitu svých klientů. Značka KRS je v českém karavaningu známý pojem, proto Tomáš Krs ani chvíli nepochyboval, že by o investici do jeho firmy nebyl zájem. „Ale že se částka vybere během prvních několika minut poptávky, jsme nečekali. Máme velkou radost ztoho, jak nás veřejnost jako značku vnímá,“ těší Tomáše Krse.

K tomu, aby mohla firma prostřednictvím platformy finGOOD získávat prostředky, musí působit na trhu alespoň tři roky a podstoupit finanční i nefinanční analýzu, na jejímž závěru je stanoven její rating a úrok, za který se investice vypíše.

Důvěryhodnosti platformě finGOOD dodává dohled ze strany ČNB. Případ KPS Automobile ukazuje, že mezi drobnými investory je po podobných příležitostech velký hlad.

Roste i zájem mezi firmami, které objevují zajímavou alternativu k bankovnímu financování. „Získané prostředky primárně použijeme na zefektivnění funkčnosti našeho interního skladu dílů pro výrobu, což přinese navýšení kapacity výroby, efektivitu výroby a sekundárně pak zkrácení dodacích termínů finálních produktů zákazníkovi,“ plánuje Tomáš Krs.

Jeho firma ročně postaví kolem patnácti nových sériově vyráběných vozidel, dalších deset pak vrežimu individuální stavby a plánuje výrazné navýšení tohoto čísla. KPS Automobile má 12 zaměstnanců a roční obrat kolem 20 milionů korun. „Rok 2018 bude přelomový.

Pracujeme na dealerské síti, která se rozrůstá. K podvozkům Fiat Ducato, na něž vsoučasnosti provádíme vestavby, chceme přidat další a oslovit především náročnější klientelu,“ doplňuje jednatel KPS Automobile. •

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Kolik peněz si vyděláte, až odjedete na dovolenou?
Auta
BMW i8 zůstává u policie i nadále. Nově už ale bude umět…
Pokuta za překročení rychlosti: Co zaplatíte a kolik dostanete bodů
Test KTM 1290 Super Adventure S: Vyzyvatel
Consumer Reports: Tohle jsou nejspolehlivější ojetiny, jaké si můžete pořídit
BMW X3 si splnilo povinnost. V testech IIHS dostalo nejlepší možné hodnocení
Technologie
Mapy.cz přidávají další drobnost. Najdou vám cyklotrasy, naučné stezky apod.
Pět let to nešlo… Česká televize bude mít všechny programy v jednom DVB-T multiplexu
AMD uvádí 12nm Ryzeny 2000. Lepší IPC a takty s jádry Zen+, vyšší výkon ve hrách
Honor 10 přichází: duhový krasavec je levnější dvojče Huawei P20
AMD Ryzen 7 2700X: co přinesl refresh úspěšného osmijádra? (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče