Drazí studující

11. srpna 2014, 00:00 - PAVEL PÁRAL
11. srpna 2014, 00:00

Otevřme znovu diskusi o školném a dalších zdrojích financování vysokých škol, stejně jako o nevyhnutelné redukci přijímaných studentů

Dát svému dítěti dobré vzdělání, které mu otevře cestu k pěkné kariéře a dobře honorovanému zaměstnání, je věc chvályhodná a záslužná. Proto jsme se v hlavním tématu tohoto vydání týdeníku Euro pokusili zmapovat náročnost takového studia i návratnost vložených prostředků, tedy zda se to rodině opravdu vyplatí. A výsledky zdaleka nejsou tak jednoznačné, jak by asi leckdo čekal. Dobrá škola je prostě drahá záležitost schopná spolknout celoživotní úspory i hodně dobře placeného člověka. Zvláště, pokud to dítě není jenom jedno.

Že se kvalitní a drahá zahraniční škola nevyplatí tomu, kdo chce žít v Česku, je vzhledem k tuzemské úrovni mezd docela logické.

A ještě dlouho se to nezmění. Stejně jako se nezmění to, že ti nejtalentovanější a nejschopnější mladí lidé budou i nadále na tyto školy odcházet s penězi od rodičů, případně se stipendiem a půjčkami. A pak pochopitelně zůstanou pracovat venku. Tento odliv mozků zatím není až tak citelný a veřejně propíraný, ale není všem dnům konec…

Náš článek by si měli přečíst především všichni bývalí ministři školství, a ten současný dvakrát. To, že v některých oborech pořád světu stačíme a absolventi nemají s uplatněním a dobrou odměnou problém doma ani v zahraničí, nic nemění na tom, že extenzivní rozvoj českého školství a neustále navyšování počtu vysokoškoláků vzdělanosti tohoto národa a kvalitě pracovní síly rozhodně nepřinášejí nic pozitivního. Už dávno nastal čas začít to řešit.

Ukazuje se také, jak velká část rodičů je ochotna značného odříkání, aby dala svým dětem vzdělání, pokud vidí, že je kvalitní a opravdu se to vyplatí. Proto by měla znovu začít diskuse o školném a dalších zdrojích financování vysokých škol, stejně jako o nevyhnutelné redukci přijímaných studentů.

Současné počty prostě výrazně snižují úroveň vzdělání, jehož se absolventům dostává.

A není náhodou, že nejsnáze se uplatňují absolventi z obtížných studijních oborů technického směru a lékařství, kde je to síto opravdu výrazně hustší než na dnes dominujících humanitních oborech.

Měli by to řešit zejména v současnosti vládnoucí socialisté, protože jak je z našeho článku zcela zřejmé, ti bohatí si vzdělání pro své děti prostě koupí kdekoli na světě.

Nakonec všichni, komu záleží na budoucnosti této země, by měli hledat další, nestátní zdroje financí pro školství. Ale i cesty, jak co nejefektivněji tyto zdroje utrácet za excelentní, a nikoli průměrně mizerné vzdělávání. Je to možná pro širší veřejnost málo populární v době, kdy každý chce mít doma pana magistra, i když je pak jeho osudem prodávat po domech vysavače nebo pojistky, protože na víc prostě nemá dost šedých buněk mozkových.

Ovšem kdyby kvůli tomu museli hlouběji sáhnout do své vlastní peněženky, možná by se pak chovali ekonomičtěji.

Všichni, komu záleží na budoucnosti této země, by měli hledat další, nestátní zdroje financí pro školství.

O autorovi| PAVEL PÁRAL, paralp@.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít