Dražby, které přišly draho

21. července 2014, 00:00 - Petr Weikert
21. července 2014, 00:00

Seychelský obchodní rejstřík potvrdil, že v pozadí stamilionového tunelu, na kterém krvácely státní firmy, od počátku stál Zdeněk Macháček

Příběh zkrachovalé dražební společnosti Clanroy má všechny znaky mafiánské historky. Nechybějí bílí koně, luxusní auta, rodinné vztahy a akciovka skrytá na Seychelských ostrovech. Clanroy zkrachoval na přelomu roku a dluží kolem 200 milionů korun, většinu státním podnikům – Lesům ČR a Českým drahám. Týdeník Euro mapoval pozadí firmy a narazil na důležitý dokument, který odhaluje tajného vlastníka. Jediným ředitelem seychelské firmy Prime Enterprise Ltd, tedy jediného akcionáře společnosti Clanroy, byl od začátku realitní podnikatel Zdeněk Macháček.

Pan domácí Dokument pochází ze seychelského obchodního rejstříku a datuje se do samého počátku vzniku offshorové Prime Enterprise. Tamní firma Apollo Business Solutions, která se specializuje na „výrobu“ offshorů, v něm jmenuje jediným ředitelem Prime Enterprise právě Macháčka. Mimochodem, sídla obou firem jsou totožná.

Macháček je hrdým nositelem Řádu zlatého vavřínu, který dostal od bývalého šéfa Hospodářské komory Petra Kužela za pozitivní ovlivnění společnosti – a také tvrdým byznysmenem. Už Macháčkovo předchozí angažmá ve vedení firmy Mexx Reality provázely pře a stížnosti klientů na zadržování peněz. V internetových diskusích si na potíže s výplatami stěžují i bývalí zaměstnanci.

Poloviční podíl v Mexxu patřil v roce 2009 vedle Macháčka také Janu Kočkovi ze známé pražské světské rodiny. Později jej od Kočky koupil tehdy 18letý Lukáš Wrzecionko, podle nepotvrzených informací Macháčkův syn. Na Macháčkův podíl byl v té době veden exekuční příkaz a tento obchod mohla být cesta, jak oklikou opět získat moc nad firmou. Jakmile se v únoru 2010 Macháčkův původní zablokovaný podíl uvolnil, Wrzecionko dostal i ten. V 18 letech se tak stal jediným akcionářem firmy s rozsáhlou sítí realitek. Sám Macháček už od té doby vystupuje pouze v čestných funkcích mimo obchodní rejstřík.

Silné vazby ve svých firmách ovšem měl a stále má. Třeba matka Lukáše Wrzecionka a Macháčkova životní partnerka Petra Wrzecionková byla stejně jako její syn zaměstnána ve firmě Clanroy. Oba měli služební auta. On fabii, ona luxusní Porsche Cayenne. Přestože patřilo do majetku firmy, konkurzní správkyně ho nenašla a po autě pátrá policie.

Clanroy navíc v určité době platil výdaje a servis Macháčkova motocyklu Harley-Davidson, ačkoli Macháček nebyl ve statutárních orgánech.

Clanroy navíc převzal bez zjevného důvodu ručitelský závazek společnosti Mexx spojené s Macháčkem. Jinými slovy, co nezaplatil Mexx, měl karvinské stavební firmě Stavokomp zaplatit Clanroy. Šlo o více než šest milionů, které podle výpisu skončily jako pohledávka po zkrachovalé společnosti Clanroy.

Mnoho důkazů se ale také nedochovalo.

Když konkurzní správkyně Petra Hýsková přišla na začátku letošního roku do kanceláří firmy na náměstí 14. října, v insolvenčním rejstříku se posléze objevila zpráva s větou: „Po vstupu do prostor bylo zřejmé, že prostory nesou známky narychlo zorganizovaného a nesystematického vyklízení, a zběžnou obhlídkou bylo zjištěno, že jsou z větší části vyklizeny.“ Zmizely počítače, servery i účetní doklady.

Miláček státu Zpátky ale do „zlatého“ roku 2010. Firmě ještě pod značkou Mexx se tehdy dařilo. Od roku 2007 dražila majetek pro ministerstvo vnitra a posléze převzala dražební firmu Clanroy, která měla smlouvu s Českými drahami na prodej nepotřebného majetku.

Ještě v témže roce uspěl Clanroy s nabídkou na dražby i u Lesů ČR. Tendr na prodej zbytného majetku Lesů měl objem 69 milionů korun.

Lesy neměly s výběrem vítěze moc práce, Clanroy byl jediným uchazečem, což bylo přinejmenším neobvyklé. Kvůli nesrovnalostem smlouvy podal později také Nejvyšší kontrolní úřad na podnik trestní oznámení. Do roku 2010, tedy doby uzavření zakázky s Lesy, rovněž spadá výroční zpráva Bezpečnostní informační služby, která zachytila nestandardní zadávání veřejných zakázek. „Podobně jako v předchozím roce Lesy ČR přitahovaly pozornost lobbistů a podnikatelů, kteří se snažili získat podíl na jejich veřejných zakázkách,“ stojí v textu.

V té době se už ale firma majetkově zahaluje, v září 2010 mizí ze struktur i Lukáš Wrzecionko. Po několika nejasných přesunech se v roce 2011 objevuje jako jediný akcionář seychelská společnost Prime Enterprise.

Firma tehdy obrazně řečeno sypala. Drhnout to začalo až v roce 2012. Clanroy postupně zadržoval Lesům peníze z dražeb. Smlouva byla totiž postavena tak, že dražební firma si nejprve ponechala celou částku za vydražený majetek a posléze ji měla poslat majiteli. Lesy se tehdy snažily domoci 60,5 milionu korun, dodnes dostaly jen pět milionů.

V té době další státní podnik České dráhy obchodoval s Clanroyem na základě smlouvy z roku 2009. Princip byl stejný. Clanroy zařídil dražbu, nechal si vyplatit peníze a posílal je podniku. Vše bylo v souladu s tehdy platnými zákony.

Mimochodem, v říjnu 2012 přišla do Českých drah někdejší ředitelka Clanroye Dana Hunčovská a měla na starost právě dražby.

Do jejího období spadal značný objem obchodů. Ve svém dřívějším vyjádření pro týdeník Euro uvedla, že se necítila ve střetu zájmů.

V létě 2013 ale Clanroy přestával vracet peníze z dražeb i Českým drahám. Státní podnik Danu Hunčovskou propustil a ty největší dražby zastavil. I tak se dluh pohybuje kolem 70 milionů korun.

Na bílém koni Zdeňka Macháčka se redakci týdeníku Euro nepodařilo kontaktovat. Formou SMS ale poslal před časem deníku E15 strohou informaci, že v srpnu loňského roku byl z Clanroye vyhozen, a doporučil kontaktovat majitele společnosti. Proč musel odejít a kdo ho vyhodil, však neuvedl.

Dost těžko ho ale mohla vyhodit skrytá společnost na Seychelách, když ji sám zakládal. A značně nepravděpodobné je, že mu dali sbohem lidé, kteří jsou v obchodním rejstříku zapsaní v řídících orgánech firmy. Třeba statutární orgán a na konci jediný člen představenstva firmy Miroslav Posekaný má trvalé bydliště na Městském úřadu v Příbrami a podle všech znaků jde o bílého koně. Podle svědectví, které týdeník Euro během svého pátrání sehnal, vybíral Posekaný peníze z účtu v Komerční bance vždy za účasti „hlídačů“. Členové dozorčí rady pak pocházejí ze Slovenska, z Bratislavy a vesničky Hviezdoslavova. Za firmu v poslední fázi vystupoval předseda představenstva Milan Kremel, jednal například s Českými drahami. Z obchodního rejstříku byl od jména Clanroy vymazán v listopadu 2013, v konečné fázi existence firmy.

Clanroy dnes dluží 196 milionů, jeho majetek je jen zlomkem dluhů. Několik milionů se ale podařilo policii zadržet na bankovních účtech, a tak mají alespoň někteří věřitelé šanci na umazání pohledávky. Krach jedné z největších dražebních firem v Česku byl pro neznalé na začátku letošního roku velkým překvapením. Clanroy se v žebříčku největších dražebníků za loňský rok umístil s celkovým výnosem dražeb ve výši 318 milionů korun na třetím místě.

I České dráhy do poslední chvíle doufaly v narovnání vztahů a podepsaly se zástupci firmy uznání dluhů a způsob jejich splácení. Poslední dražby probíhaly ještě v prosinci, kdy už byl krach neodvratný. Clanroy měl obchody předem nasmlouvané na základě rámcové smlouvy, která končila na jaře 2013.

Firmě do poslední chvíle věřila i rakouská Österreichische Volksbanken. Její předchůdkyně Investkredit Bank kdysi půjčila peníze spletenci českých firem. Protože se jí už částku nepodařilo získat zpátky, nechala banka vydražit zástavu, tedy pozemky. Nebyl o ně velký zájem, nového majitele se podařilo najít až na třetí pokus loni v prosinci, pár týdnů před krachem Clanroye. Vydražitel zaplatil téměř 36,5 milionu korun, výtěžek dražby však k rakouské bance dodnes nedoputoval. l

Clanroy převzal bez zjevného důvodu ručitelský závazek s Macháčkem spojené společnosti Mexx Reality. Šlo o více než šest milionů.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít