Doufám, že ty největší investiční úspěchy teprve přijdou

03. listopadu 2014, 00:00 - Michaela Výtisková
03. listopadu 2014, 00:00

Chceme, aby naši investoři byli co nejvíce v obraze a aby se mohli vzdělávat

K jeho vzorům a oblíbencům patří Warren Buffett, Benjamin Graham či David Einhorn. Investování označuje za poslední volné umění. „Krása akciového trhu spočívá v tom, že občas nabídne společnosti za hloupě nízké ceny. Pro takové okamžiky a příležitosti my investoři žijeme,“ říká Daniel Gladiš, ředitel a zakladatel investičního fondu Vltava Fund SICAV a pořadatel První české investiční konference.

* Jak jste se dostal k investování?

Díky kuponové privatizaci. Čtyři roky po revoluci byl najednou český trh zaplaven několika stovkami různých akcií. To byl úplně nový svět, kterému nešlo odolat. Ještě jako studenti jsme založili Atlantik finanční trhy a od té doby žiji ve světě akcií.

* Co vás nejvíce přitahuje na akciových trzích a investování obecně?

Investování mi připadá jako poslední volné umění. Je to fascinující prostředí, kde má člověk naprostou volnost realizovat své myšlenky. A navíc aniž by přitom přicházel příliš do styku s okolním světem. Tato akademická povaha investování se mi líbí. Na světě je spousta skvělých společností řízených lidmi, kteří jsou v tom výborní. Krása akciového trhu spočívá v tom, že občas nabídne společnosti za hloupě nízké ceny. Pro takové okamžiky a příležitosti my investoři žijeme.

* Máte nějaký vzor mezi investory, popřípadě knihu nebo web, který můžete doporučit?

Samozřejmě Warren Buffett. To ani nejde jinak. I když duchovním otcem všech nás hodnotových investorů byl Benjamin Graham. Z generace mých vrstevníků se mi hodně líbí například David Einhorn. Jako první doporučuji přečíst od Grahama The Intelligent Investor a potom Buffettovy dopisy akcionářům od roku 1955 do letoška. Pak můžete číst vše, co vám přijde pod ruku, ale ke Grahamovi a k Buffettovým dopisům je dobré se každé dva roky vrátit. Vždycky tam najdete něco nového a mnoho věcí člověku dojde, až se spojí se zkušenostmi nabytými léty praxe.

* Co je vaším dosavadním největším investičním úspěchem?

Pokud to budeme měřit jen čísly, tak akcie ruské společnosti Jukos v roce 1997. Za několik měsíců patnáctinásobek v dolarovém vyjádření. Velkou roli ale hrálo tenkrát štěstí, takže to nijak zvlášť vysoko nestavím. Jinak doufám, že ty největší úspěchy teprve přijdou. Jsem teprve na počátku cesty.

* Proč jste se rozhodl zorganizovat První českou investiční konferenci?

Na každém kroku narážím na potenciální investory, kteří disponují poměrně velkými penězi, ale nevědí si rady. Hned na počátku stojí před problémem, na koho se obrátit, kdo u nás patří mezi investiční profesionály. Prvním cílem konference je ukázat širší investiční veřejnosti, kdo zde všechno v akciích působí. Druhým je ukázat, jak jednotliví investoři vybírají konkrétní investice. Třetím pak umožnit oběma stranám, aby se potkaly tváří v tvář. V podstatě se snažíme kultivovat a rozvíjet trh, vzdělávat a informovat potenciální investory.

* Na akci vystoupí vaše konkurence. Nebojíte se, že přijdete o klienty?

Schválně jsem pozval všechny naše konkurenty. Někteří byli zpočátku trochu překvapení, proč na akci, kterou pořádáme na vlastní náklady, zveme své konkurenty, a přemítali, co tím zamýšlím. Jednoduše jsme ale chtěli, aby akce měla maximální kvalitu. O naše investory se nebojím. Naopak. Všechny jsme je osobně pozvali. Chceme, aby i oni byli co nejvíce v obraze a aby se mohli vzdělávat. Dnes vím, že i ostatní přednášející to vidí podobně, a jsem moc rád za jejich účast a podporu. l

Daniel Gladiš (46)

Vystudoval VUT Brno. V letech 1993 až 1998 byl ředitelem společnosti Atlantik finanční trhy, kterou založil. Pracoval pro zahraniční institucionální investory. V letech 1999 až 2004 řídil firmu ABN AMRO Asset Management (Czech) a podílel se na akvizicích tří českých penzijních fondů. V roce 2004 založil investiční fond Vltava Fund SICA V, jehož je dodnes ředitelem. Vltava Fund je hodnotově orientovaný, v souladu s fundamentální analýzou spravovaný investiční fond kvalifikovaných investorů. Daniel Gladiš je autorem knihy Naučte se investovat.

První česká investiční konference se koná 7. a 8. listopadu 2014 v pražském hotelu Diplomat. Podrobnosti a registrace na webu: ceskainvesticnikonference.cz

O autorovi| Michaela Výtisková * převzato z deníku e15

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít