Dost velký minipivovar

28. května, 00:00 - Ondřej Stratilík
28. května, 00:00

Bývalý klášterní pivovar na okraji Broumova dnes sází na koření, bylinky i ovoce

Výrobna piva a sladu v Broumovském výběžku v česko-polském pohraničí patří mezi jedny z nejzajímavějších pivovarů v republice. I proto jsme mu věnovali samostatnou reportáž v magazínu Top české pivo 2018, který bude na stáncích od středy 30. května.

„I s manželkou nás tu teď pracuje patnáctý počítá ve své kanceláři Jaroslav Nosek, majitel a vrchní sládek pivovaru.

Zatímco vzpomíná, že ještě v druhé polovině 90. let se tu ročně vařilo zhruba 36 tisíc litrů piva a nyní se výstav pohybuje kolem deseti tisíc hektolitrů Olivětínského opata, jeho mladší podsládek sype chmel do obrovské pánve na mladinku s objemem 188 hektolitrů. „Situace se zlepšila, lidi tady v regionu to pivo pijí,“ těší Noska a z jeho slov je patrné, že nejhorší časy už má broumovský podnik za sebou.

Napilno teď není jen ve varně, ale i u sudů - linka jede ostošest. V nerezových „kegech“ tady končí rovná polovina produkce, zbytek jde do lahví a nově i do plechovek.

Díky tomu, že pivovar a sladovna dýchají historií a člověk má pocit, jako by se vrátil do minulosti, sem vyrážejí stovky turistů. Nosek přiznává, že tržby z cestovního ruchu jsou pro pivovar důležité.

Velký počet návštěvníků přijíždí z Polska. I pro ně tu uvařili nové pivo Opat Porter 18°. To svou etiketou naprosto vyčnívá mezi ostatními zdejšími produkty, Nosek tmavým speciálem připomíná nejen stoleté výročí založení Československa, ale i vznik Druhé polské republiky v roce 1918, odkdy naši severovýchodní sousedé počítají své moderní dějiny.

Extra chmelový bitter

Sortiment broumovského podniku je opravdu široký. Základem tu jsou spodně kvašená piva - výčepní, ležáky i speciály - které pak ve sklepě dochucují. Kdo dorazí do prodejny na konci pivovarského dvora, může si odnést čerstvé pivo přímo z tanků v PET lahvích.

Teď se ale zaměříme na lahvový sortiment.

A začneme u Opata Bitter, což je světlé výčepní pivo s extra dávkou chmelových šišek. Jejich vůně rezonuje hned v odéru stoupajícím ze sklenice. V chuti se pak mísí extrémní hořkost, která naprosto zazdívá pouze čtyřprocentní alkoholový náboj. Bitter klame tělem a honosí se dobrou pitelností.

Druhý na řadu přišel Opat světlý ležák, zdejší klasika, které se vypije nejvíc. Dvanáctka se 4,8 procenta alkoholu voní sladem, její hořkost je minimální a nabízí univerzálnější chuť pro většinového pijáka. •

Pivovar Broumov třída Osvobození 55, Broumov Sládek: Jaroslav Nosek Nabídka: spodně kvašená piva a jejich ochucené varianty Prodej piva s sebou: ve skleněných a PET lahvích v pivovarské prodejně Co doporučujeme: dobrý Bitter Otevřeno: 10.00 až 17.00

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Auta
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“…
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Technologie
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Intel odhalil architekturu GPU Gen11. Grafika Ice Lake má mít výkon jako Ryzen 3 2200G
Nejlevnější smartphony pod stromeček. Co koupit do 5000 Kč?
Mobilní banka Revolut získala bankovní licenci pro Evropu
Hry pro příležitostné hráče