Dodáme sponzora. Zn.: Na klíč - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dodáme sponzora. Zn.: Na klíč

, Pavla Kreuzigerová,
Dodáme sponzora. Zn.: Na klíč
Zdroj: Euro.cz

Takového dárce „véčkům“ seslalo snad samo nebe. Daniel Musil straně loni přímo či zprostředkovaně poslal desítky milionů

Věci veřejné transparentně zveřejnily seznam svých dárců. Musím odmítnout spekulace, že by se jednalo o anonymní dárce. Nikoli. Našimi dárci jsou zcela jasné a existující fyzické osoby, kterým za jejich sponzorské dary děkujeme a omlouváme se za nepříjemnosti, jež jim způsobujeme. Tolik „ekonomický guru“ strany Michal Babák k faktu, že Věci veřejné loni získaly od sponzorů 38,4 milionu korun. Štědřejší sponzory měli jen občanští demokraté, ovšem v přepočtu na hlavu získali véčkaři suverénně nejvíce ze všech politických stran.
Skutečnost je ale trochu složitější, než Babák tvrdí. S naprostou většinou firem, které Věcem veřejným posílaly peníze, je totiž spojeno jméno jediného člověka – pražského advokáta Daniela Musila. Zda se skutečně věnuje advokátní praxi, není jisté. Jisté ale je, že je zakladatelem desítek a možná stovek firem takzvaně na klíč. V jejich představenstvech kromě něho figurují jeho příbuzní i advokátní koncipienti, kteří jsou v jeho kanceláři zaměstnáni. Jde přitom většinou o nedávné absolventy plzeňské právnické fakulty.
Musil posílal své finanční dary jak prostřednictvím těchto „virtuálních“ firem, tak i přes společnosti, skrze které je vlastní. Ty jsou ale majetkem anonymních akcionářů v Panamě registrované firmy LBE International Business And Marketing Advising ING. Babák tvrdí, že i za touto firmou stojí přímo Musil. Takové tvrzení ale nelze ověřit. Na e-mailové dotazy, které se týkají vlastnictví této společnosti, Musil týdeníku Euro neodpověděl. Pochyby jsou ovšem namístě, a to zvláště poté, co deník Insider zveřejnil informaci, že Musil se svou rodinou bydlí na okraji Prahy v domě za 5,5 milionu. Vzal si na něj pětimilionovou hypotéku, přitom Věcem veřejným věnoval miliony korun.

Za vším hledej Musila

Zevrubnější pohled do majetkové struktury a statutárních orgánů jiných sponzorských firem prozrazuje, že i mnozí z dalších dárců strany jsou nějakým způsobem spojeni s Musilem a jeho „zakladatelským“ byznysem, byť to na první pohled nemusí být jasně patrné. Vazby na Musila jsou vidět dokonce i u fyzických osob, které stranu loni podarovaly.
Vezměme to postupně. Sám Musil jako fyzická osoba poslal straně 500 tisíc korun. Z pražské adresy Mezibranská 4, na které provozuje svou advokátskou praxi, doputovaly do stranické kasy další miliony. Konkrétně od firem Tribunus Plebis, Ponehodě CZ, Kastelis, Malepar, Actea Consulting, Konzultační a informační, Laguna – M a Seniko. Kromě firem Acta Consulting a Konzultační a informační je současný nebo minulý majetkový podíl Musila zřejmý.
Spojení s Musilem je patrné i u dalších firem, které sídlí na jiných pražských adresách. Kupříkladu Agentura Promoprodukce – Event, sídlící na Václavském náměstí, má ve svém čele Artura Kaisera. Stejná osoba přitom sedí například v čele představenstva firmy Cirkus Cirkus, kterou Kaiser loni koupil od firmy Kastelis, a zároveň ve funkci vystřídal Musilova advokátního koncipienta Aleše Franka.
Nebo firmy Verve Invest a Besico Reality sídlící v Žirovnické ulici v Praze 10. Ty na první pohled nemají s Musilem nic společného. Jejich majitel Miloslav Vít ale šéfuje Nadaci Truck Help, která pomáhá pozůstalým po obětech dopravních nehod a v čele jejíž dozorčí rady sedí právě Daniel Musil. Vazby na něj má i Roman Martínek z Blanska, který stranu podaroval půlmilionem korun. Sedí například v dozorčí radě firmy OOC Service, jež sídlí v Mezibranské a již vlastní firma Vanero, v níž Musil figuruje a kterou dle Babáka skrze panamskou firmu i vlastní.

Z jedné branže

Nejštědřejší z dárcovských firem je ovšem Dennon Consulting sídlící na Jánském vršku na pražské Malé Straně, kterou dnes vlastní Alexander Kvajko z Izraele. Straně poslala 6,4 milionu korun a podle Babáka tak učinil ještě bývalý majitel Radek Nováček. Další člověk, jenž se zabývá „zakladatelským“ byznysem. Patří mu totiž firma Sídla & Služby, která nabízí pronájem virtuální kanceláře a sídlí v pražské Kodaňské ulici 649/20. Přesně na této adrese se nachází i firemní dárce Věcí veřejných AL Kodaňská, která jim poslala 2,4 milionu korun. Dodejme, že stranu Nováček podaroval i jako fyzická osoba, a to 680 tisíci korunami.

Dopátrat se, kdo je se kterou firmou aktuálně spojený a na jaké adrese právě sídlí, je velmi složité. Není například jasné ani to, jakým způsobem své firmy vytvořené na klíč prodává Musil. Ani na tento dotaz totiž neodpověděl. Jeho podniky mají nebo v minulosti měly majetkovou účast i ve firmách, které prodává společnost s obchodním názvem Nejlevnější firma.cz, která sídlí na pražském Smetanově nábřeží a nabízí sídla firem na dalších třech pražských adresách. Je zřejmé, že tito profesionálové „umějí“ nabízet nejen firmy, ale také občanská sdružení. Virtuální sídlo si u této společnosti objednala i Strana svobodných občanů.

Jakékoli spojení s Musilem ale jednatel Nejlevnější firmy.cz popírá. „Figuruji jako jednatel v mnoha společnostech a advokátní kancelář pana doktora Musila znám pouze z doslechu jako konkurenci v prodeji firem a poskytování sídla. Nic jsem po jeho advokátních kancelářích či jeho společnostech nepřevzal,“ říká Jiří Pek. Nesedí podle něho ani údaje v obchodním rejstříku, alespoň pokud jde o dvě firmy, které byly v minulosti s Musilem spojené a jež Pek později koupil. „Údaje jsou zastaralé, neboť LunarTech jsem prodal již koncem roku 2010, a zaráží mě, že to ještě není propsané. ProfiFirmy.cz již žádnou podnikatelskou činnost nevyvíjejí a jejich poslední obchodní podíl v ready made firmě byl převeden minulý týden,“ uzavírá jednatel.

Nejštědřejší dárci Věcí veřejných

Firmy:
Dennon Consulting, s. r. o. Jánský vršek 325/9, Praha 1 6,4 mil.
Kastelis a. s. Mezibranská 1579/4, Praha 1 3,5 mil.
Malepar s. r. o. Mezibranská 1579/4, Praha 2,68 mil.
AL 20 Kodaňská, spol. s r. o. Kodaňská 649/20, Praha 10 2,4 mil.
PromoProdukce – Event, spol. s r. o. Václavské náměstí 806/62, Praha 1 2,3 mil.
Verve-Invest, s. r. o. Žirovnická 3133/6 Praha 10 2 mil.
Besico Real, s. r. o. Žirovnická 3133/6 Praha 10 2 mil.
Actea consulting, s. r. o. Mezibranská 1579/4, Praha 1 1,4 mil.
Tribunus Plebis Mezibranská 1579/4, Praha 1 1,4 mil.
Agentura PromoProdukce, a. s. Václavské náměstí 806/62, Praha 1 1,4 mil.
Fyzické osoby:
Lukáš Semerák 1 220 000
Vít Bárta 1 110 000
Michal Babák 753 748
Radek Nováček 680 000
Daniel Musil 500 000
Vladimír Kříž 500 000
Roman Martínek 500 000
Josef Dobeš 214 765
Ctirad Nečas 200 000
Eva Ciháková 45 000
pramen: ČTK

Ohodnoťte tento článek
Diskuze